Vypořádání dědictví
Dobrý den. Prosím Vás laskavě o radu. Když jsem se podruhé vdala měla jsem již 2 děti, které jsme od útlého věku se svým druhým manželem vychovávali. Se svou první rodinou byl manžel v té době řádně vypořádaný. V tomto druhém svazku jsme si s manželem šetřili peníze (oba dva jsme chodili na brigády, nikdo jiný nám nedal ani korunu) na pořízení rekreační chalupy. To se nám podařilo a dřinou a pílí jsme si chalupu zvelebili. Celé dovolené, víkendy a prázdniny jsme tam s dětmi trávili, postupem času se i moje děti podíleli na údržbě domu. A nyní ten problém. S manželovými dětmi jsme se stýkali co to šlo, téměř každý víkend až do té doby, co si to již vzhledem k jejích věku a zájmům přestali přát. S dcerou a její rodinou se stýkáme stále, o manželově synovi nevíme téměř 10 let nic - k jeho svátku a narozeninám vzkazujeme blahopřání, z jeho strany není naprosto žádný zájem o otce - dozvěděli jsme se, že nemá zájem ve svých 35 letech ani o to, aby si zajistil své bydlení nebo založil rodinu, dává přednost hospodě. Neustále mám na mysli, jak to bude v případě, že by se s manželem nedej bože něco stalo. Jak by probíhalo vypořádání dědictví. Majetek je psaný 1/2 na mně a 1/2 na manžela (pořihovali jsme si ho ještě před naší svatbou). Vše jsme si pořizovali na úkor jiných výdajů, dá se říci, že jsme omezovali i moje děti, kterým jsme díky spoření nemohli dopřát vše co by si přáli. Můžete mi poradit, co udělat, aby mně jednou manželův syn nechtěl ožebračit? Na to, aby ho manžel vydědil bohužel ale nemáme povahu. Budu Vám velmi vděčná za Vaši odpověď.
Z Vašeho dotazu jsem pochopila, že se Vám jedná zejména o chalupu, kterou jste si s manželem pořídili. Pokud byla chalupa pořízena před…
Zřízení Věcného břemene přístupové cesty soudem
Dotaz: Prosim o radu rad zani zaplatim. Vlastnim pozemek s dilnou a soused muj pozemek pouziva jako prijezdovou cestu ke sve nemovitosti ktera nema popisne cislo ,nevim proc mema pop.cislo mozna to nema skolaudovane. Souseduv pozemek primo sousedi z verejnou komunikaci v sirce 3,5m ale on svuj pozemek nevyuziva jako prijezdovou cestu . Podal na me zalobu o zrizeni vecneho bremene pravo chuze a jizdy i presto ze muze pouzivat svuj pozenek jako pristupove cesty ke sve nemovitosti . Uz se snim soudim a sod pozadal z nalce jestli je mozne zridit pristupovou cestu znalec napsal ze vsoucasne dobe neni mozne zridit pristupovou cestu jedine po uprave je tam mozne jezdit os. auty a dodavkami za predpokladu ze tam zustane min 3,5m , pro nak. auta by museli byt stavebni upravi protoze jeho soused ma posunuty plot , koryto potoka je take posunute . Podle mapi ma byt 3,5m ale ve skutecnosti je 0,5 - 2m . Souset se vymlouva ze mu 3,5m nestaci ze tam potrebuje jezdit take nakladnimy auty . Nejhosi je to ze soset tu nemovitost pronajima a najemci se tam stridaji a on jim ani narekne ze jezdi po sokromem pozemku parkuji na ceste a prekazejimi. Ma nato pravo , jakou mam sanci . Dalsi stani mam 2.7.2009 mnohokrad dekuji za odpoved poslete mi spojeni velmi rad financne ocenim Vasi ochotu Tomka tel. 728 345 921.
Zřízení věcného břemene přístupové cesty soudem je závislé na posouzení a úvaze soudu. V zásadě ovšem platí, že zasahovat do…
Žádost o ohlášku stavby
Dotaz: Dobrý den, stavební úřad mi zamítl žádost o ohlášku stavby a nedovolil mi stavět s odůvodněním, že nejsou zkolaudované sítě. Ve stavebním zákoně jsem nenašel paragraf který by podmiňoval povolení stavby zkolaudovaním sítí. Územní řízení o umístění stavby již proběhlo a nabylo právní moci. Pokud začnu stavět bez ohlášky, jakou sankci mohu očekávat ? Může arogantní vedoucí stavebního úřadu nařídit odstranění stavby i když uzemní rozhodnutí se stavbou počítá ? Nebo mi hrozí "pouze pokuta" ? Velice děkuji za odpověď. Karel Špatenka.
Vážený pane Špatenko, z vašeho dotazu vyplývá, že již máte pravomocné rozhodnutí o umístění stavby, které by dle § 79 zákona č.…
Odběr vody ze studny
Dobrý den, můj dotaz se týká studny, kterou má moje matka na svém pozemnku. Dnes ráno ji přišlo oznámení o zahájení vodoprávního řízení za užívání podzemní vody. Oznamovatelem byl místně příslušný stavební úřad. Matka má za studnu řádně zaplaceno, ale nejsem si jistý, zda studna, když ji před 20 lety otec, který je již mrtev, svépomocí stavěl, byla stavebním úřadem povolena. Nicméně jsme při užívání podzemní vody k zalévání zahrady vycházeli z ust. § 88 odst. 2 z.č. 254/2001 Sb. ve kterém se píše, že poplatek se neplatí za skutečný odběr podzemní vody z jednoho vodního zdroje menší nebo rovný 6000 m3 za kalendářní rok nebo menší nebo rovný 500 m3 v každém měsíci. Skutečné množství podzemní vody odebrané k zalévání zahrady nepřevýší měsíčně 100 m3 vody. Prosím tedy o názor, zda je studna "černou stavbou", hrozí-li mé matce pokuta za neoznámení stavby, čí je lhůta institutu černé stavby po 20ti letech již vydržena. A dále zda hrozí mé matce postih ve správním řízení, resp. vodoprávním řízení za užívání podzemní vody. Za odpověď velice děkuji, s pozdravem Mgr. Luboš Oujezký
Pokud jde o zákon č. 254/2001 Sb., pak Vámi uváděné limity jsou uvedené v § 88, týkají se pouze povinnosti platit poplatky, a v § 10, kde…
Vydržení vlastnického práva k pozemku
Dotaz: Vydržení pozemku Dobrý den. Mám dotaz ohledně vydržení pozemku. Moji rodiče v roce 1963 začli stavět rodinný dům na pozemku, který jim přidělil Národní výbor. V roce 1964 tento pozemek na Okresním národním výboru zaplatili a převzali do užívání. V roce 1982, když přistavovali hospodářské stavení, při zápisu na geodézii zjistili, že vlastník pozemku tam zapsaný je úplně jiná soukromá osoba. Tehdejší národní výbor údajně neprovedl nějaký zápis. Od té doby se neúspěšně snažíme o dohodu s majiteli o odkoupení pozemku do našeho vlastnictví. V souvislosti s tím jsem navštívila právníka, který mi řekl, že můžem požádat o vydržení. Mám obavu, že od roku 1982, kdy se na problém přišlo, mohlo dojít k promlčení? vydržet pozemek se nám nepodaří a s majiteli se pak na odkoupení už vůbec nedohodnu. Můžete mi, prosím, napsat Váš názor? Děkuji, s pozdravem Březinová
Pokud skutečně došlo ke vzniku vlastnického práva vydržením, bylo by možné i nyní se domáhat žalobou určení vlastnického práva,…
Stání pro návštěvy
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, čl. 10 vyhlášky č. 26/1999 Sb., hl. m. Prahy o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze vymezuje minimální počty parkovacích stání pro návštěvy. V našem objektu, ale všechna parkovací státní, která byla původně určena pro stání pro návštěvy byla následně rozprodána developerem do osobního vlastnictvi. Zajímalo by mne, zda je možné, aby u objektu o cca 150 bytech nebylo žádné parkovací stání pro návštěvy, nebo´t si myslím, že toto je v rozporu s výše zmíněnou vyhláškou. Bohužel nevím na koho se v této věci obrátit:-( Děkuji moc za Vaší radu a s pozdravem Petra
Uvedené skutečnosti upravuje zmíněná vyhl. č. 26/1999 hl. m. Prahy, která byla vydána jako prováděcí předpis stavebního zákona. Pro…
Darování prostředků na vkladovém účtu
Dotaz: Dobrý den, strýc těžce onemocněl a daroval mi před svou smrtí vkladní knížku, kde jsem byla uvedena jako disponent, se slovy, ať si peníze vyberu, až budu potřebovat. Dříve než jsem tak učinila,strýc zemřel. Vkladní knížku jsem vybrala po jeho smrti a ted jsem se dozvěděla, že je ona vkladní knížka součástí dědického řízení. Jak mám prosím postupovat, budu muset peníze vrátit strýcovým dědicům?J.B.
Pokud Vám strýc skutečně daroval finanční prostředky uložené na vkladovém účtu před svou smrtí, tyto by neměly být součástí…
Nárok na odstupné
Dotaz: V pracovní smlouvě nemám uvedenu zkušební dobu, smlouva je uzavřena na dobu neurčitou. Pokud bych nyní dostal výpověď (pracuji již měsíc a půl) měl bych nárok na odstupné? (Nebo nárok na odstupné vzniká až po 3 odpracovaných měsících?)
Dobrý den, Dle § 67 odst. 1 zákoníku práce přísluší při skončení pracovního poměru zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání…
Duplicitní zápis vlastnictví v katastru
Dotaz: Dobrý den, maminka vlastní parcelu,bohužel je v duplicitním zápisu,takže je vlastníkem ještě jedna pani.Vzhledem k tomu,že s pani nebylo možné uzavřít dohodu,tak se to řešilo soudně,ale k našemu překvapení soud duplicitu ponechal.V současné době se na pozemku staví,aniž by jakékoliv vyrozumění moje maminka obdržela.Můj dotaz je zda musí být vlastník vyrozuměn a souhlasit s jakoukoliv stavbou i pokud jde jen ohlášení??Děkuji za jakoukoliv odpověď
Podle stavebního zákona ke zřízení stavby na cizím pozemku je třeba doložit oprávnění ke zřízení stavby, resp. ujednání s vlastníkem…
Nabývání nemovitostí cizinci
Dotaz: Koupě stavebního pozemku. Jako občan Slovenské republiky chci zakoupit v ČR stavební pozemek pro výstavbu RD. Konkrétní pozemek je však v katastru evidován takto. Druh pozemku: Zahrada, a Způsob ochrany nemovitosti: Zemědělský půdní fond. V územním plánu obce je však toto území určeno pro výstavbu RD - některé domy jsou tam již postaveny. Od 1.5.2009 by měla být možnost i pro ostatní občany EU nakupvat nemovitosti pro bydlení za stejných podmínek jako občanům ČR, kromě zemědělské půdy. Mohu tedy jako občan SR tento pozemek zakoupit, když nebude využíván jako zemědělská půda? A nebo je třeba napřed změnit v katastru typ pozemku? A kdo by měl tuto změnu v katastru eventuelně vykonat?
V prvé řadě je nutno zdůraznit, že zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, který problematiku omezení nabývání nemovitostí cizinci…