Sdílet
 

Odborná stavební poradna: problémy se sousedem

Dotaz: problémy se sousedem

Dobrý den ! Bydlíme v řadovém cihlovém rodinném domku z r.76.Před nedávnem soused mlátil,třískal do zdí,Přestěhovával si kuchyň, rozšiřoval chodbu a boural zdi,prý i překlady..U nás z toho jsou popraskané zdi.Povolení asi nebylo,ale uzávěr plynu u nás se rozechvěl,že nám unikal plyn.I když byl vloni kontrolován a prý v pořádku. Letos že máme únik plynu.Nechali jsme tedy trubku zavařit.a v pořádku .Ale teď nám soused oznámil,že bude zateplovat fasádu.Sebejistý,myslí,že všechno může.
Domek je široký 7 m,každý. Napravo na čele je schodiště se vstupem a podestou.
Na rohu podesty už začíná sousedův dům.čili celá stěna šíře asi 1,2 m
Na podestě máme dřevěný obklad,elektrické hodiny.Nad tím je stříška sahající k hraně odskoku.Schodiště je se zábradlím,i na podestě je Zakotvené do sousedova domu.Před domem je úzká předzahrádka.
Všech 5 domů máme stejně zakotvené zábradlí.Jemu se boří taras K naší straně.Nemá základ,má hluboký vjezd ( který si původně kdysi přál být nízko.)
Bojím se,že mi vezme předzahrádku,tím se dostane k nám.
Když bude obkládat u nás kolem asi 20.cm Bojím se problémů,protože mám ztp na RS a proto chráním vjezd.Nevím jak ho (vjezd) mohu potřebovat v budoucnu,hlavně to zakotvení zábradlí do polystyrenu.

Kolik mu můžu vůbec z toho našeho vstupu dovolit odebrat.A to nemluvím o barvě,na kterou budu stále koukat.
Neprodám ani centimetr.Jaká mám v mém případě práva ,to nedovolit?

Děkuji za odpověď

Dotaz položil/a: Dita Nováková, 26.03.2017

Odpovědi k dotazu: problémy se sousedem

Tady je těch dotazů víc. Ale obecně, nemůže ani zateplením ve vzdušném prostoru přelézt hranici pozemku (bez smlouvy o služebnosti). U řadovek je pak problém, jak nahlížet na společné zdi a podobně, protože opravdu tyto domy ze 70tých let minulého století mají mezi sebou často společné zdi. Ale udělal bych jednu zásadní věc – požádal bych stavební úřad o provedení místního šetření (a to už i s ohledem na ZP) a do zápisu bych uvedl bod po bodu vše co mi vadí a to i v případě, že soused to bude popírat. Kdyby totiž v budoucnu došlo k občanskoprávnímu řešení, tak je třeba mít písemné důkazy a ten zápis je písemný důkaz.Nicméně, při jednání bych usiloval o řešení dohodou – opravdu do budoucna spor se sousedem je to nejhorší. Vleče se to pak leta. Ovšem někdy opravdu to jinak s bezohlednými vlastníky „od vedle“ nejde.Kr
Odpověděl/a: Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování, 26.03.2017
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Dotaz na plot. 23.06.2017, 10:33:01

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jak je to s ploty mezi RD.Vždy byl jeden plot náš a druhý sousedů. Jsou nějaké změny? Soused tvrdí, že to již není pravda. Je špatný plot z jeho strany, podle toho co tvrdí jsou teď prý ploty společné. Plot padá. Můžete mě poradit jak to tedy je? Děkuji Tyllová

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE