přístavba schodiště k RD
Chtěl bych si postavit venkovní schodiště z balkonu v prvním patře na zahradu. Jaké budu potřebovat povolení?
Jedná se o změnu stavby (přístavbu), kterou je nutné umístit a povolit její realizaci. Umístit tuto přístavbu lze, za splnění podmínek…
povolení novostavby RD
Dobrý den, chystáme se s přítelkyní na stavbu RD. Koupili jsme v centru města zahradu od jiného rodinného domu, kde chceme začít co nejdříve stavět. Pozemek je v platném územním plánu veden jako stavební a veškeré sítě jsou na hranici pozemku uloženy v chodníku. Projekt již mám, i vyjádření o existenci sítí. Nyní již mám skoro všechny souhlasy od sousedů a čekám na vyjádření k projektové dokumentaci od E. ON elektřina a plyn a vodovody a kanalizace a souhlas města se zřízením přípojek (věcné břemeno). RD bude mít zastavěnou plochu 136 m2 (součástí domu je garáž) bude část podsklepen a bude mít 1 nadzemní patro a podkroví. Mysleli jsme, že pouze ohlásíme stavbu včetně přípojek a bude za měsíc hotovo, ale prý je nutné napřed zažádat o územní rozhodnutí a pak o ohlášení stavby. Je tento postup nutný, když splňujeme podmínku do 150 m2 a pozemek je v platném územním plánu jako stavební? Nestačí pouze územně plánovací informace a ohláška? Nebo územní řízení je nutné z důvodu přípojek? Dále dá se spojit územní řízení a ohláška najednou, aby se to neprotahovalo? Nebo dá se zažádat o ohlášku na dům a pak o územní řízení na přípojky v průběhu stavby? Jde nám o to, abychom nečekali, tak dlouho. Například v příručce pro Středočeský kraj je, že stavby do 150 m2 nevyžadují územní souhlas ani rozhodnutí. Ve všech žádostech (provozovatelé sítí i sousedé) podepsali souhlas se zkráceným řízením, ale to zase asi nepůjde spojit současně s ohlášením stavby? Prosím Vás o radu, jak postupovat, abychom mohli začít stavět co nejrychleji. Děkuji předem za brzkou odpověď
Spojit územní řízení s ohlášením nelze. Ohlášení lze spojit pouze s územním souhlasem. Vydané územní rozhodnutí musí být…
legalizace provedené demolice RD
Dobrý den, prosím o radu: domek s č. p. už se rozpadal, a proto jsme ho rozebrali a suť použili pro svou potřebu. Co je třeba k dodatečnému povolení k demolici? Předem děkuji za odpověď
Termín „dodatečné povolení odstranění stavby“ stavební zákon nezná. Jelikož stavba, která byla odstraněna, již neexistuje, není…
stavba RD na sousedním pozemku (posouzení příjezdové komunikace)
Dobrý den, potřeboval bych radu. Vedle mého domu vede pěší cesta vedená v katastru jako ostatní komunikace, která není zpevněná ani udržovaná. Roh mého domu tvoří hranici pozemku. Na druhé straně je plot souseda. Šířka této komunikace jsou necelé 3 m. Město vytvořilo nové stavební místo za mým domem, ale neudělá k ní příjezdovou komunikaci. Označila tuto cestičku dostatečnou k tomu, aby zde byla zahájená stavba nového domu. Můj dům je starý přes 100 let, navíc je celý podsklepený a navíc k této cestě jsou situovány obytné místnosti. Takže mi budou jezdit auta přímo pod oknem. Obávám se toho, že bude narušena statika domu, pokud zde bude jezdit pracovní technika. Je to vůbec možné, aby tohle stavební úřad dovolil? Je nějaké ochranné pásmo, které určuje vzdálenost domu od komunikace? Děkuji za radu.
Město nemohlo vytvořit stavební pozemek bez jakékoliv opory v zákoně. Sousední pozemek musel být zahrnut ve schváleném územním plánu obce…
výměna střešní krytiny na polovině RD
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat: máme se sousedy společnou střešní krytinu a oni svou polovinu chtějí vyměnit za novou. Potřebují k tomu náš souhlas a stavební povolení, nebo ohlášku? Jedná se mi o to, že máme společné trámy a krovy a domy nejsou rozděleny středovou zdí, která by měla být vytažena až nad střechu. Předem děkuji za odpověď
Výměna střešní krytiny je „udržovací prací“ stavby, která podle ustanovení odst. 1 písm. e) § 103 stavebního zákona nepodléhá…
realizace toalety ve sklepě RD
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zdali je nutné stavební povolení k výstavbě toalety ve sklepě rodinného domu? Děkuji
Realizace toalety v rodinném domě je „stavební úpravou“ stavby. V případě, že touto stavební úpravou nebudete zasahovat do nosných…
odstranění stávajícího balkonu a osazení oken na RD
Dobrý den, chceme na rodinném domu zbourat balkon (vysunutý). Musí se žádat o stavební povolení, nebo to stačí tzv. "na ohlášku"? Po zbourání balkonu se chystáme na montáž nových plastových oken. Zde se musí žádat také? Děkuji
Odstranění balkonu na stavbě rodinného domu je „stavební úpravou“, kterou zasahujete do nosné konstrukce a měníte vzhled stavby. Tato…
prodloužení termínu k dokončení stavby RD
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolikrát se dá prodloužit stavební povolení? Hrubá stavba je hotova, již jsme 2 x prodlužovali dobu platnosti stavebního povolení, protože nám ho napsali na 2 roky a vzhledem k nemoci a nedostatku financí, jsme nestihli stavbu dokončit. Nyní nám zase vyprší termín a ráda bych znovu požádala o prodloužení. Jde o dostavení patra RD, bydlíme pouze v přízemí, které je zkolaudováno dávno, patro stavíme a nestiháme dokončit. Děkuji
V případě, že stavba byla zahájena do dvou let od právní moci stavebního povolení, je stavební povolení (v souladu s ustanovením odst. 4…
realizace zahradního sezení u restaurace na sousedním pozemku
Pěkný den. Sháním informace jak nejlépe řešit tento problém. Na sousedním pozemku v majetku města, způsob využití: společný dvůr, druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří (51 m2 o tvaru lichoběžníku o rozměrech cca 7 m základna, 7,85 m odvěsny a 5,15 m horní strana, kde je ve zdi po pravé straně umístěna brána do našeho dvora) si pronajimatel restaurace ve sklepě sousední nemovitosti chce postavit po levé straně vyvýšenou zahradní restauraci. Prý už to má povolené od města. Trochu divné je, že nikdo nezjišťoval, jestli nám to nebude vadit a dle mého nás měl on nebo město o tomto informovat případně požádat o souhlas. Onen sousední pozemek slouží totiž jako jediná příjezdová cesta k našemu bytovému domu (3 byty). Stavbou jakékoli konstrukce by se zamezilo bezproblémovému najíždění s osobním autem a to vůbec nemluvím o hasičích, stěhování, apod. Dle toho co jsem našel na internetu, nemělo město povolení vůbec vydat, neboť dojde k porušení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“, v § 22 pro nejmenší šířku veřejného prostranství a také § 23 obecné požadavky na umísťování staveb, kde se popisuje, že by stavby neměli ovlivňovat dopravní obslužnost a možnost zásahu PO. Teď jen jestli je zahradní restaurace brána jako stavba? Při najíždění na uvedený pozemek je nutno ostře zatočit doprava kolem zdi a tak zamýšlená dřevěná konstrukce blokuje plynulé projetí zatáčky a bylo by nutno couváním a opětovným najížděním rovnat osobní auto tak, aby tam projelo a o náklaďáku či jízdě s přívěsem ani nemluvím. Jen dodám, že se jedná o slepou ulici, kam se dá občas přes odstavená auta obtížně projet už teď a pokud zatočíme na pozemek, který do teď sloužil jako místo, kde se bylo možno s autem otočit, tak i při nejlepším snažení dojde k tomu, že se předek auta dostává opravdu do míst, kde má stát ta konstrukce. Bohužel to vypadá na jakési provázání pana restauratéra či majitelů nemovitosti, kteří mu to pronajímají s lidmi z města, kteří to povolují, aspoň mi to tak zatím připadá. Předem děkuji za vaše rady jak se zachovat.
Město, jako vlastník pozemku, provozovateli restaurace pozemek pravděpodobně pronajalo. Město, jako samosprávný orgán, však stavbu nemůže,…
rekonstrukce rozestavěné vyhořelé chaty a její zápis do katastru nemovitostí
Dobrý den, mám dotaz: chceme kupovat s manželem pozemek zahradu, na pozemku je vyhořelá rekreační chata, na kterou dostal majitel stavební rozhodnutí a souhlas v roce 2007, jednalo se o zvětšení původní chaty, ale bohužel mu vyhořela a on ji nezapsal do katastrální mapy. Podotýkám, že tam fakticky stojí, ale bez střechy. Mezitím se tato plocha, kde stojí chata, změnila v loňském roce ze ZRI (zahrádkářská oblast) na BV (bytovou výstavbu). A stavební úřad nám nedokáže říct, zda můžeme v podstatě dostavět původní povolenou stavbu, anebo zda tam můžeme vystavět na původním místě stejnou stavbu jen např. pozměnit velikost oken, či změnit sklon střechy, ve smyslu rekreační chaty? Jen operují tím, že bude dobré, když bude stavba v KÚ zapsaná. Ale přeci když bude stavba zapsaná, a my ji budeme muset zbourat a postavit, tak bude asi potřeba nějaké povolení? Děkuji mockrát za rychlou a odbornou radu.
Jelikož předchozí majitel stavbu chaty zahájil, je stavební povolení stále v platnosti a stavbu je možné v souladu s ověřeným projektem…