rekonstrukce RD (stavební povolení vers. ohlášení při etapizaci stavby)
Dobrý den, máme nakreslenou rekonstrukci rodinného domu. Obytná část je nyní 92 m2 a na ni navazuje hospodářská část. Podle stavebního úřadu se musí podat žádost o stavební povolení, protože zastavěná plocha je celkem 527 m2 (chlév, kůlna). Budeme pouze opravovat obytnou část, která bude po rekonstrukci 136 m2 a na to navazující kotelna, která bude ze stávajícího chlévu 50 m2. Byl jsem na konzultaci na jiném stavebním úřadě, kde mi paní poradila, že opravu lze rozdělit na etapy tak, že v první etapě by se opravila obytná část, na kterou by stačilo ohlášení. Na stavebním úřadě, kam spadáme, mi pán řekl, že nic takového možné není. Na krajském úřadě mi bylo sděleno, že je to možné, pokud obytná plocha je menší jak 50% zastavěné plochy. Je možné opravu domku rozdělit na etapy? Jak je to s poměrem užitkové plochy? Jaký je postup v žádosti o změnu stavebního úřadu? Děkuji za odpověď
Stavby a jejich změny, které může stavební úřad schválit souhlasem s jejich ohlášením, jsou vyjmenovány v ustanovení § 104 odst. 2…
kolaudace RD (napojení na studnu s nekvalitní vodou)
Dobrý den, potřeboval bych nutně informaci o kolaudaci stavby. Stavíme RD v Prostějově a jelikož v ulici kde stavíme, není zatím kanalizace ani vodovod máme jímku a studnu. Kvalita vody ve studni není moc dobrá a vodaři mi řekli, že budeme mít problém dům zkolaudovat. Stavební ohlášení stavby proběhlo v pořádku a teď toto. V ulici jsou už 3 domy, kde lidi bydlí a další se stále staví. Prosím o radu. Děkuji
Vyhláška č. 268/2009 Sb. „O technických požadavcích na stavby“ ve svém ustanovení § 6 odst. 1 ukládá, že stavby podle druhu a potřeby…
realizace lodžie v bytě v panelovém domě
Dobrý den, známá bydlí v panelovém domě v posledním patře v bytě 3+1 v osobním vlastnictví. Panelový dům nemá balkony a ani lodžie. Chtěla by vybudovat lodžie z jednoho pokoje. Prosím o radu, zda to je možné a za jakých podmínek? Děkuji
Popsaná změna stavby vyžaduje schválení stavebním úřadem, jelikož se touto změnou mění vzhled stavby a dojde k zásahu do nosné…
rekonstrukce sousedního RD na hranici pozemku
Dobrý den, měla bych dotaz. Jedná se o trojdomek s třemi č. p. o tvaru „T“. Vlastním dvě č. p., která jsou za sebou a sousedka vlastní třetí dům, který je na moje dva napojen kolmo. Sousedčin dům využívá naší zeď jako čtvrtou a tedy nemá podél mé zdi žádnou vlastní. Nelze však říci, že by byla společná, protože je prokazatelně na mém pozemku. Tento stav už je mnoho let a nebyl problém. Nyní chce však sousedka domek předělat a přistavit přístavbu verandy a zase k mé stěně (za stěnou mám obytnou místnost). Chci se zeptat, zda-li mám právo požadovat, aby si u nové přístavby udělala svoji nosnou venkovní zeď a nebyla na mně více závislá, či zda kdybych s přístavbou vůbec nesouhlasila, tak zda ji můžu vůbec zabránit? Dále by mě zajímalo, jestli je reálné prosadit, aby i v místě, kde má současný dům, který chce kompletně přestavit a téměř celý ubourat, a využívá tam moji zeď jako čtvrtou obvodovou, tak aby tam si také udělala svoji vlastní nosnou zeď? Co se týče požární bezpečnosti, tak mi sousedka navrhuje, že jak bude i nadále využívat moji stěnu, tak by na ní vystavěla požární zeď, kterou by vytáhla nad střechu. Myslíte, že v rámci stavebního řízení je možnost prosadit, aby si postavila všude zeď vlastní a na ní udělala tu protipožární zeď a přestala tak využívat mojí zeď a byly bychom na sobě obě nezávislé? Za radu Vám moc děkuji.
Pokud je dělící zeď sousedních staveb prokazatelně ve vlastnictví jednoho vlastníka, nemůže ji soused bez jeho souhlasu jakkoliv využít.…
zajištění parkovacích stání pro potřeby nově vzniklých bytů v nástavbě domu
Dobrý den, chtěl bych postavit byty přistavěním patra na jedné existující budově v Praze. Nejedná se o komerční stavbu, ale pouze o byty pro potřeby rodiny. Podle ČSN 73 6110 bych zároveň měl navýšit počet parkovacích míst o 3. Je možné se dohodnout s majitelem přilehlé komunikace (státní podnik) o pronájmu místa za účelem parkování (vyhrazené parkoviště), anebo je nutné ta parkovací místa vysloveně vytvořit? Tu komunikaci totiž běžně lidé k parkování používají. Předem děkuji za odpověď.
Stavby musí být vybaveny zařízením pro dopravu v klidu, tzn. musí být pro ně zřízena parkovací a odstavná stání, odpovídající…
napojení stavby RD na zdroj pitné vody
Dobrý den, je možné, aby stavební úřad vydal stavební povolení na rodinný dům v době, kdy na pozemku, na kterém se mělo stavět, nebyl zdroj pitné vody? Děkuji za odpověď
Vyhláška č. 268/2006 Sb. „O technických požadavcích na stavby“ ve svém ustanovení § 6 odst. 1 ukládá povinnost napojení stavby podle…
rekonstrukce chalupy na pension
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při požadavcích pro minimální světlou výšku podkroví neexistuje výjimka pro nemovitou kulturní památku. Objekt je v současné době využíván jako chalupa, avšak řešíme rekonstrukci a přestavbu na malý pension. S ostatními částmi objektu problémy nemáme, památkáři nám vyšli vstříc, avšak hygiena nám připomínkuje světlou výšku podkrovních i přízemních místností - v přízemí se dá tato výška upravit v rámci rekonstrukcí podlah, v podkroví však nesmíme hnout se střechou, tedy ani ji podezdít. Podchodná výška pod kleštinami by byla dodržena. Je tedy prosím nějaká možnost oponovat proti tomuto? Na hygieně jsme žádali s šikmým podhledem až do hřebene, kdy v hřebeni je v jedné místnosti světlá výška 2885 mm, u bočních stěn 1200 mm a v druhé místnosti v hřebeni světlá výška 3075 mm, šířka místností je při podlaze (mezi svislými stěnami) 3600 mm v 1. místnosti a 4150 mm v 2. místnosti. Děkuji předem za radu
Vyhláška č. 268/2006 Sb. „O technických požadavcích na stavby“ ve svém ustanovení § 43 odst. 4 stanovuje, že světlá výška pokoje…
užívání RD nez souhlasu stavebního úřadu
Dobrý den, naši noví sousedé se nastěhovali do své novostavby, která však není zkolaudovaná ani uvedena do trvalého užívání. Během stavby se k nám chovali velice bezohledně, několik let nám znepříjemňovali večery a víkendy hlukem a prachem a nebyla s nimi žádná domluva - měli na to ze zákona právo... Mají tedy také právo trvale bydlet v této stavbě (s tichým souhlasem stavebního úřadu) a dále nám znemožňovat využívat naši zahradu k odpočinku po práci a o víkendech? Máme vůbec nějaké právo se bránit? Děkuji
Jestliže sousedé užívají stavbu rodinného domu, kterou stavební úřad neuvedl do trvalého užívání, dopouštějí se přestupku proti…
změna užívání nebytových prostor na bydlení
Chci si pronajmout nebytový prostor, který dříve býval bytem a změnit ho na byt. Jaké minimální požadavky musí prostor splňovat, aby stavební úřad mohl změnu schválit?
Prvořadým předpokladem je, aby se předmětná stavba nacházela v lokalitě, která je územním plánem příslušné obce určena pro bydlení.…
nástavba RD
Mám postavený RD a zkolaudovaný v roce 1994. Původně byl dvoupodlažní, poté snížen na jednopodlažní. Došlo ke změně územního plánu, pozemek se stal plochou návrhovou pro veřejnou správu. Nyní bych chtěl dostavět původně povolené patro, ale kvůli územnímu plánu mi nechtějí povolit. Jeden architekt mi tvrdil, že to původně vydané stavební povolení je vlastně stále platné, tudíž mám žádat jen o změnu stavby. Je to možné?
Jsem toho názoru, že původní stavební povolení již platné není. Pokud byl rodinný dům povolen jako dvoupodlažní a zkolaudován jako…