Nalezeno 1059 dotazů

příjezdová cesta na pozemek, výklad pojmu "stavba pro rekreaci" a splnění regulativ stanovených ÚP obce

Dobrý den, vlastním pozemek určený k rekreační zástavbě. K pozemku vede cesta, která je vlastněna jiným vlastníkem. Chtěl jsem se zeptat, jestli to znamená nějaký zádrhel v případě stavby domu určeného k celoročnímu rekreačnímu používání. Jestli jsou i nějaké podmínky, co se týká šířky cesty atd. Regulativy dle územního plánu jsou následující: zastavitelnost 25 %, maximální výška objektu 8 m, maximální výška římsy 3,5 m, střecha sklon min 30 %. Můžete mi prosím vysvětlit, co znamená pojem maximální výška římsy? Také jsem se chtěl zeptat, jak se počítá výška objektu v případě, že dům stojí ve svahu? Je nějaký zásadní rozdíl v definici stavba určená k rekreaci a standardním domem? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Není důležité, kým je cesta vlastněna, ale jaký je její charakter. Pokud se jedná o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, neměl by…


ochranné pásmo navrhovaných zemědělských staveb

Dobrý den, prosím vás o radu: soused má vedle mého pozemku starý kravín a chce tam postavit nové ustájení, sklady píce apod. Je nějaká možnost, aby ustájení stálo od mé chalupy v nějakém odstupu? Mohu využít nějaké ochranné pásmo apod.? Teď probíhá územní řízení. Děkuji za radu

Jan Krátký

Ochranné pásmo kravína se stanovuje, na základě žádosti jeho vlastníka o vydání územního rozhodnutí. Toto ochranné pásmo se vymezuje…


kolaudace novostavby RD (požadavek stavebního úřadu osazení protipožárního SDK a bleskosvodu)

Dobrý den. V brzké době budeme žádat na stavebním úřadě o užívání rodinného domu. Nemáme tedy stavební povolení, ale jen ohlášku. V projektu není žádná zmínka o protipožárním sádrokartonu. Může jej po nás při kontrole domu stavební úřad chtít? Podhled je nyní pouze krov a latě. Garáž není spojena dveřmi do domu, je ale k němu přistavená. Má společnou zeď. Stejně tak by mě zajímalo, jestli může stavební úřad požadovat bleskosvod, ten ale v projektu zmíněný máme? Zaslechl jsem ale, že není podmínkou.

Jan Krátký

Jednou ze součástí projektové dokumentace pro ohlášení stavby je technická zpráva požárně bezpečnostního řešení stavby, vypracovaná…


"výmaz" stavby stodoly z KN a stavba zahradní chaty na pozemku se stavbou RD

Dobrý den, prosím o odpověď, jak řešit situaci, kdy mám na svém pozemku zakreslenou na katastru stodolu, která už ale fyzicky neexistuje? Na jejím místě plánuji postavit zahradní chatu, kterou budu po dobu rekonstrukce domu i obývat. Chatka bude stát na betonových patkách a rozměry budou 6x6 m, obytná plocha bude 63 m2. Musím žádat o stavební povolení, nebo musím ohlašovat nebo si můžu pouze postavit s tím, že po ukončení rekonstrukce mám v plánu zase zrušit? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

O „výmaz“ stavby stodoly z katastru nemovitostí musíte požádat katastrální úřad. Podkladem k žádosti je „sdělení o neexistenci…


plánovaná stavba RD a nesouhlas obce s připojením na kanalizaci

Dobrý den mám následující dotaz: před rokem jsem koupil v obci pozemek v malé developerské lokalitě (20 domů), pozemek jsem koupil se všemi přípojkami a IS - tj. zámková dlažba, osvětlení, tlaková kanalizace, dešťová kanalizace, plyn. Vše je rok připraveno a vše má developer zkolaudováno. V obci proběhly volby a je komplet nové zastupitelstvo a starosta (nevím, zda to s tímto souvisí). Teď jsem se rozhodl stavět a při žádosti o připojení na odpadní kanalizaci mě byla žádost zamítnuta z důvodu naplnění kapacity sítě. Chci se zeptat: 1) zda na to má obec právo odmítnout připojit stavbu (musela se vyjadřovat ke stavbě developera + všechny sítě jsou kolaudovány bez připomínek a podmínek)? 2) jak bych měl teď postupovat? Dá se to nějak napadnout (případně soudně nebo na kompetentním úřadu) nebo rozporovat?

Jan Krátký

Stanovisko obce k připojení budoucí stavby rodinného domu je skutečně poněkud zvláštní. Hlavní řád kanalizace povolen a zkolaudován a…


změna užívání zemědělské stavby na stavbu pro bydlení

Dobrý den, zajímalo by mě, co je vše potřeba k rekolaudaci domu? Abych to upřesnil: nyní je ve výpisu z katastru uvedeno, že se jedná o zemědělskou stavbu, která podléhá 20% DPH. Přitom tato zemědělská stavba je z 80% obydlená. Jak to změnit na objekt k bydlení nebo jak z toho udělat rodinný dům, který podléhá jen 10% DPH a co to všechno obnáší? Asi to záleží na stavebním úřadě, ale i tak jen by mě zajímalo, co všechno to bude obnášet, jestli to bude moc velký problém přepsat to ze zemědělské stavby na rodinný dům? Díky a hezký den.

Jan Krátký

Předpokladem ke změně užívání stavby, je jednak soulad nového užívání s územním plánem obce a dále, aby stavba splňovala obecně…


realizace suchého záchodu a oplocení u chaty

Dobrý den, nedávno jsem zakoupil malou chatku. Na pozemku, který vlastním bych si chtěl vybudovat suchý záchod. Nebude tam betonový základ, řešeno dále septikem. Musím mít k tomu povolení od úřadu? Také nevím, zda potřebuji povolení, když si tam chci postavit malý asi metrový plůtek? Opět nebudu to řešit betonováním sloupků, pouze jednoduché ohrazení. Děkuji

Jan Krátký

Obávám se, že realizace záměru suchého záchodu se septikem se nesetká s pochopením stavebního úřadu a orgánu ochrany životního…


odstupová vzdálenost navrhovaného RD od zděného oplocení na hranici pozemku

Je při stavbě RD nezbytné buď dodržet minimálně 4 m odstup od sousedovy slepé zdi v hranici pozemku, i když novostavba na uvedené straně nemá mít okna, ale jen např. odvětrání z WC a od kotle? Bylo by v takovém případě za nějakých okolností možné nechat mezi novostavbou a stávající sousedovou stavbou pouze užší průchod umožňující např. bezproblémové vyřešení odtoku dešťové vody a umístění popelnice, nebo je nutno meziprostor zastřešit, aby i novostavba sahala až po hranici pozemku?

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti mezi stavbami rodinných domů i rodinných domů od společných hranic pozemků ve svém ustanovení § 25 odst. 2 stanovuje…


kolaudace RD (doklad o likvidaci odpadních vod)

Dobrý den, vyřizujeme kolaudaci domu za rodiče u domu, který byl budován od roku 1968, a kolaudace nebyla zrealizována. Máme dvoukomorový septik s přepadem a potřebujeme doložit doklad o jeho nepropustnosti. Jak to máme vyřešit, když v té době nic takového nebylo potřeba? Musíme dneska vybudovat čističku, abychom dům zkolaudovali? Když mi na stávající septik nikdo doklad o nepropustnosti nedá? Nebo jak to lze vyřešit? Děkuji za radu

Jan Krátký

Doklad o nepropustnosti septiku získat nelze, jelikož tento není nepropustný. V případě, že v místě není kanalizace, je možné tento…


řešení závad v bytě ve zkolaudovaném bytovém domě

Dobrý den, zhruba před 3-mi lety jsme si kupovali byty v bytovém komplexu. Po roce od převzetí jsme provedli detailní prohlídku stavby a zjistili jsme, že otopný systém z poloviny neodpovídá normám a projektové dokumentaci (nevyvážená otopná soustava, neodpovídající izolace atp.), v slaboproudých rozvodech chybí třetina projektovaných rozvodů, střecha má hodně neošetřených tepelných mostů a v zimě dochází ke kondenzaci a zatékání do bytů pod střechou. Vše jsme reklamovali, náprava bohužel žádná. Lze nějakým způsobem zpochybnit kolaudační rozhodnutí? Když stavba v mnohých případech neodpovídá projektové dokumentaci?

Jan Krátký

Pokud investor stavebnímu úřadu předal všechny potřebné revize instalací, protokoly o odzkoušení instalací a prohlášení o shodě na…