Nalezeno 1060 dotazů

stavební úpravy bytu - ohlášení vers. stavební povolení

Dobrý den, mám v osobním vlastnictví byt 2+1 v cihlovém domě. Chtěl bych stávající kuchyň přemístit do chodby bytu (vodovod + plynové vedení), aby mi tím vznikla ze stávající kuchyně místnost "navíc". Chodba je velká a v bytech tohoto typu u nás ve městě to již spoustu lidí takto má. Chtěl jsem se zeptat, zda podle nového zákona je potřeba učinit na stavebním úřadě oznámení změny v užívání stavby, nebo ohlášení stavby, stavební povolení, zda musím mít projekt, popřípadě jiné povolení atd.? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Dle mého názoru se jedná se o stavební úpravu stavby pro bydlení vyžadující, v souladu s ustanovením § 104 odst. 2 stavebního zákona,…


kolaudace stavby a realizace hromosvodu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je ke kolaudaci nutný hromosvod? V případě že by hromosvod při kolaudaci nebyl, bude to hlášeno jako závada a dostaneme termín na odstranění této závady? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Realizace hromosvodu je nutná v případě, že je součástí projektové dokumentace pro stavební povolení. Pokud tomu tak je, bude stavební…


stavební úpravy bytu

Dobrý den, v současné době kupuji byt, kde je propojena kuchyň s koupelnou (tzv. koupelnový kout). Popisně řečeno - vana stojí v kuchyni pouze za závěsem. Chtěla bych vanu oddělit příčkou a do prostoru vzniklé koupelničky protáhnout elektřinu, aby se dalo udělat osvětlení a umístit umyvadlo vedle vany. Je na takovouto úpravu třeba ohlášení či dokonce povolení? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Popisované práce jsou stavebními úpravami stavby. Pokud při těchto úpravách nebude zasahováno do nosných konstrukcí stavby, nebudou tyto…


Zastavěná plocha RD

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co vše se započítává do zastavěné plochy? Je to i terasa krytá protaženou střechou RD, či kryté stání se stejně řešenou střechou?

Jan Krátký

Pokud máte na mysli zastavěnou plochu pozemku pro vynětí ze zemědělského půdního fondu, tak i tyto zpevněné plochy se do ní zahrnují.…


přístavba RD a zastínění sousední stavby

Dobrý den, hodlám na svém pozemku rekonstruovat stávající rodinný domek tím, že část přistavím. Dodržím odstupovou vzdálenost 7 metrů s tím, že na stranu sousedů nemám ani jedno okno. Sousedi však směrem ke mě mají okna z kuchyně a jídelny a stavbou jim zastíním výhled. I když dodržím veškeré vzdálenosti již teď vím, že sousedi se stavbou nesouhlasí právě kvůli výhledu a zastínění. Přitom oni mají dvoupodlažní dům a já přistavuji pouze jednopodlažní. Existují nějaké hygienické předpisy např. oslunění o které by se mohli opírat nebo co bych měla prověřit než začnu s územním řízením (např. hygienické měření)?

Jan Krátký

Na otázku, do jaké míry bude přístavbou zastíněn sousední rodinný dům, či zamezeno jeho oslunění dá odpověď pouze „studie oslunění…


stavba sousedovy dílny na hranici pozemku

Dobrý den, náš a sousedův pozemek dělí 3 m vysoká a cca 50 let stará cihlová zeď. Zeď je přímo na hranici pozemku. Soused se rozhodl přímo za tou zdí postavit zámečnickou dílnu. Zajímá nás, jakou vzdálenost od zdi by měl dodržet, protože podle předběžného schématu bude zadní stěna zámečnické dílny přímo nalepena na dané cihlové zdi. Jak by se případně řešila oprava zdi, která je ve špatném stavu a nebyl by k ní přístup ze sousedovy strany díky té zámečnické dílně? Dále nás zajímá jestli lze uplatnit náš zamítavý postoj z důvodu hlučnosti, protože Výše uvedená dělící cihlová zeď, za kterou by zámečnická dílna byla je od našeho obytného domu vzdálena cca 4 metry? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Aby mohl soused umístit stavbu na hranici pozemku, musí být stavba navržena v souladu s s vyhláškami č. 137/1998 Sb. a č. 501/2006 Sb. a…


změny projektové dokumentace při realizaci rekreační dřevostavby

Doplňuji svůj předchozí dotaz ohledně nedodržení (možných změn) projektové dokumentace u realizace stavby :Mám projekt na chatu 5,4x7,4 m s podkrovím (celková výška 6 m) a chci nyní stavět menší o rozměrech např. 4,5x 6,5 m s výškou cca 4-4,5 m. Jak řešit tuto úpravu? Mohu začít se stavbou a následně řešit její změnu? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Dle stavebního zákona lze na odůvodněnou žádost stavebníka povolit změnu stavby před jejím dokončením. Změnu stavby však můžete…


přestavba stavby pro bydlení v sousedství skladu firmy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na pozemku máme již postavenou stavbu, kterou bychom si chtěli přestavět na bydlení, ale má společnou zeď s firmou, která tam má sklad. Bylo by to možné nebo to kvůli povinným vzdálenostem nepůjde i když by s tím ta firma souhlasila?

Jan Krátký

Pokud není na sousedním pozemku stavba rodinného domu, není možné vztahovat na tuto situaci podmínky uložené v ustanovení odst. 2 § 25…


přestavba stodoly na stavbu pro bydlení

Dobrý den, chci se zeptat, co je potřeba vyřídit při záměru přestavět starou zděnou stodolu (součást roubenky) na obytné prostory s příslušenstvím. Je třeba stavební povolení, když nedojde k zásahu do obvodových zdí? Lze takovou věc budovat bez vědomí stavebního úřadu? Liší se v tomto směru podmínky před a po roce 2007? Je možné si vybudovat v části této stodoly odpadní jímku (žumpu)? K zahradě totiž nevede přístupová cesta pro její vyvážení. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Podmínky pro povolování staveb, a v tomto případě i pro změnu užívání stavby, se dle nového stavebního zákona na rozdíl od předešlé…


vjezd do garáže u novostavby RD

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně sklonu sjezdu do garáže. Kupujeme rodinný domek s vestavěnou garáží. Sjezd z hlavní silnice do garáže je zhruba dlouhý cca 1,5 m a jeho sklon se v tuto chvíli odhaduje na cca 30°. Moje otázka zní, zda je to v normě, příp. podle jaké normy se řídí a případný výpočet sklonu vjezdu do garáže? Stavební firma nechce vzniklou situaci řešit, a objekt je již zkolaudovaný. Předem děkuji za případnou pomoc, radu.

Jan Krátký

Norma ČSN 73 6057 „Jednotlivé a řadové garáže“ ve svém článku č. 34 uvádí, že sklon vyrovnávací rampy /která překonává rozdíl…