Výběr programů (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Paranoik by řekl, že registrování se k placení televizních a rozhlasových poplatků, pokud jsou tyto poplatky nulové, je vlastně vytváření seznamu subjektů, které budou muset později stejně platit. Nebo jde jen o nedomyšlený byrokratický krok, který bude zase zrušen? Nebo, nebo… V každém případě zákon tuto povinnost ukládá, byť vlastně obzvláště SVJ mají obvykle 0 zaměstnanců.

Od května se výše měsíčních koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi změnila. Směrem vzhůru, samozřejmě. Českému rozhlasu zaplatí každá domácnost měsíčně 55 Kč a České televizi 150 Kč. Z čeho (resp. za co) se platí? Za vlastnictví jakéhokoli přístroje, který je technicky schopen veřejnoprávní vysílání přijímat. Nově jde i o mobil, počítač a tablet, resp. jakékoli multimediální zařízení s přístupem na internet. Pokud je poplatníkem koncesionářských poplatků jeden člen domácnosti, další členové domácnosti již tento poplatek neplatí. Stejně tak se neplatí za každý vlastněný přístroj.

Zdražení bylo krokem logickým, nezdražovalo se dlouho a přitom se neustále zdražuje všechno, rozpaky ale vzbudila již jen povinnost OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) bez jediného zaměstnance. Platit sice nemusí, ale registrovat se musí. Povinně, ze zákona. Kdyby ale jen OSVČ. Viděli jste někdy SVJ (sdružení vlastníků bytových jednotek) o méně jak 24 zaměstnancích? 0 je správně, že? I v případě BD (bytových družstev) je počet 24 zaměstnanců hodně nadhodnocený, také zaměstnance běžně nemívají, obzvláště ta malá.

Staré rádio (Zdroj: Shutterstock)
Staré rádio (Zdroj: Shutterstock)

Na SVJ a BD se povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky vztahuje od 1. 7. 2025. Tedy vlastně neplatit, ale přihlásit se, registrovat. Opět to má samozřejmě souvislost s novelou zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Proč? Protože se týká všech právnických osob. A zase ta byrokracie. Než zákon domyslet, tak to ať se přihlásí rovnou všichni.

Pro účely stanovení výše rozhlasových a televizních poplatků je u právnických osob rozhodný počet zaměstnanců. Údaj o počtu zaměstanců byly právnické osoby povinné nahlásit Českému rozhlasu a České televizi do 30.6.2025. Pokud pak má právnická osoba nejvýše 24 zaměstnanců, rozhlasový ani televizní poplatek neplatí. Zákon bohužel u právnických osob, které mají 0-24 zaměstnanců, nestanoví osvobození od evidenční povinnosti. SVJ i BD jsou tedy povinné se jako poplatník zaevidovat, i když žádný poplatek platit nebudou.

V době Netflixu, Spotify nebo YouTube může kdekdo namítnout, že role televize a rozhlasu již není takovová, jakou byla v minulosti. Existence veřejnoprávních médií je ale přesto důležitá, jde totiž o instituce nezávislé na příjmech z reklamy, neovlivnitelné svými inzerenty. A zároveň nezávislé i na financování ze strany státu, financovány jsou přímo veřejností právě formou koncesionářských poplatků. Příjmy z reklamy si pouze vylepšují rozpočet, ovšem i příjmy z reklamy již byly v minulosti napadány. Proč ale zákonodárci vytváří zbytečný pocit úřední (byrokratické) šikany i pro ty, kteří platit nemusí? A kdo to bude kontrolovat?

Rodina u televizoru (Zdroj: Shutterstock)
Rodina u televizoru (Zdroj: Shutterstock)

Pokud se někdo úhradě poplatků vyhýbá přesto, že se na něj tato povinnost vztahuje, je povinen zaplatit Českému rozhlasu kromě dlužných poplatků i přirážku (tedy pokutu) ve výši 5 000 Kč, České televizi kromě dlužných poplatků pak přirážku ve výši 10 000 Kč.

Evidenci, která je pro rozhlasový a televizní poplatek zvlášť, lze možné jednoduše provést dálkově na webu Českého rozhlasuwebu České televize. Po vyplnění odpovídajících údajů do evidence je potvrzeno, že právnická osoba žádný poplatek neplatí. Proč? Půjdete do obchodu a budete se registrovat třeba k pravidelnému odběru chleba, i když si tam nikdy žádný nekoupíte a žádná povinnost vám registrací nevznikne? Byrokratický šiml řádí, možná přeskočí i hradby.

Ve skutečnosti platí, že kdo se dosud nepřihlásil (neregistroval), nesplnil zákonnou povinnost.

Zdroj: okolobytu.cz, ČESKÉSTAVBY.cz, zakonyprolidi.cz, BD Pragostav

Kvíz: Nejvyšší televizní a rozhlasové vysílače v ČR. Poznáte ikonické věže?

Foto: Shutterstock
Vysílač na fotografii je nejvyšší stavbou Prahy (216 m) a stojí na rozhraní Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech. Stavěn začal být v roce 1985 a dokončen byl v roce 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava podle návrhu architekta Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Stavbě se říká?
Pražský vysílač
Žižkovský vysílač
Miminka
1/13