Chytré parobrzdy izolují či odrážejí teplo

Na trhu parozábran či parobrzd je dnes možné nalézt celou škálu rozmanitých druhů a typů. Některé kromě vzduchotěsného materiálu mají v sobě i speciální bublinky, aby zároveň měly i tepelně-izolační vlastnosti, jiné mají navíc reflexní hliníkovou vrstvu, aby mohly odrážet teplo zpět do interiéru a jiné fungují jen jako vzduchotěsná vrstva a už nic víc, ale svoji funkci samozřejmě také splní. Je vždy jen na zákaznících zda chtějí jen základní řešení či dají přednost tomu mít i něco navíc.

Parobrzdy VARIO KM Duplex UV

Isover ve svých systémech doporučuje „chytrou“ parobrzdu Isover Vario KM Duplex UV. Tato unikátní parobrzda nejen že funguje jako vzduchotěsná vrstva, ale má i jednu unikátní vlastnost navíc a tou je proměnná ekvivalentní difúzní tloušťka sd [m]. Co to ale v praxi znamená?

Tato parobrzda se chová v zimním období jako každá jiná vzduchotěsná vrstva, ale v létě se její vlastnosti vlivem změn vlhkosti mění a ekvivalentní difúzní tloušťka sd se snižuje z 5,0 až na 0,2 m. Díky této vlastnosti je tato parobrzda označována jako chytrá, jelikož v případě potřeby nám umožní, aby stavba „dýchala“ i směrem do interiéru a zabránila tak nepříjemnému nárůstu vlhkosti v některých detailech a špatně větraných místech střechy.

Praktické využití

Kde je tedy dobré parobrzdu Vario KM Duplex UV použít? Je to vždy tam, kde chceme mít určitou jistotu, že v případě netěsností vlivem různých přelepení, napojení či prostupů parobrzdy či parozábrany nám konstrukce i v případě jejího provedení vyhoví. Parobrzda Vario KM Duplex UV je jakási obdoba airbacku u aut. Obdobně jako o airbacku nevíte, dokud ho nepotřebujete a pak Vám může zachránit život je tomu i u této folie. Také v případě že konstrukce funguje správně o jejích výhodách ani nevíte, ale v případě možného nárůstu vlhkosti začne vykonávat svoji funkci a propouštět vlhkost i do interiéru kde se pak může odvětrat, čímž může zabránit hnilobě dřevěných částí konstrukce a tudíž ji chránit. Pokud chcete výrazně snížit riziko, které vždy na stavbách existuje, je parobrzda Vario KM Duplex UV ideálním řešením. Co vše tento materiál nabízí:
  • proměnná hodnota ekvivalentní difúzní tloušťky sd v závislosti na vlhkosti
  • UV stabilita po dobu min. 18 měsíců
  • speciální rouno na rubové straně k usnadnění montáže (přilne k nehoblovanému dřevu jako suchý zip)
Samozřejmě aby parobrzda fungovala nejen v ploše ale i v detailech je v nabídce společnosti Isover i kompletní sortiment lepících pásek a tmelů. Firma nenabízí jen unikátní parobrzdu, ale celkové systémové řešení.

Více informací o problematice vzduchotěsnosti staveb se dozvíte na www.isover-vzduchotesnost.cz.

Autor: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.; Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s Poslat poptávku