Inspirujte se: Designový kancelářský nábytek z milánského veletrhu Workplace3.0 Zobrazit fotky zobrazit 18 fotek

Jak vypadá kancelář budoucnosti, nebo alespoň žhavé současnosti? Podívejte se s námi na milánský veletrh Workplace3.0 a prohlédněte si trendy, které možná budete potkávat i na svém pracovišti.

Workplace 3.0 je jedním z mozaiky proslulých milánských nábytkářských veletrhů. Jak už název napovídá, je zaměřený na pracovní prostředí. Samotný kancelářský nábytek ale není už dlouho jediným tématem. 

Svět práce se mění

S tím, jak se mění svět práce jako takový, musí se změnit i přístup k pracovnímu vybavení. Workplace3.0. reaguje právě na tyto výzvy. Práce už dnes zdaleka neznamená jen kancelářský stůl a židli. 

 

Rozvoj technologií i změna společenského paradigmatu nahrávají trendům jako je práce na dálku, nomádství, částečné úvazky, hotdesking, sdílené kanceláře. 

Na veletrhu Workplace3.0 se tedy nejen vystavuje, ale také diskutuje a přemýšlí, jak na změny pracovního trhu reagovat. To však neznamená, že fyzické vybavení pracovních míst je zde nějak upozaděné. 

Kancelářský nábytek hraje prim. Designéři se snaží neustále nacházet nové pohledy na práci v kanceláři nebo open space. Prim hraje ergonomie i vizuální stránka – i ta může mít velký psychologický efekt na to, jak se vlastně v práci cítíme.

Místa setkávání

Kromě vybavení tradiční kanceláře se velký prostor věnuje i dalšímu pracovnímu prostředí, které s kanceláří souvisí. Nejde jen o zasedačky, ale spíše o místa setkávání, která zaujmou důrazem na pocit pohodlí a důvěrné atmosféry. Někdy je prostě vhodné řešit pracovní schůzky v prostředí blízkém spíše útulné kavárně, než ve strohé zasedací místnosti…

Práce z domova a další hybridní způsoby zapojení jsou velkým tématem. Práce se ale vždy odehrává v nějakém prostředí, které by mělo splňovat určité požadavky. Ergonomie a pracovní efektivita spolu úzce souvisí. A některá ustálená pravidla jak zařídit kancelář mají obecnou platnost. 

Nejde jen o kancelář

Ale nejde jen o kancelářské profese. Na Workplace3.0. se vystavuje třeba nábytek pro banky nebo veřejné prostory, vybavení kin a divadel, akustické izolace a samozřejmě nové technologie. Ty umožňují práci „osvobodit“ od času a prostoru, takže dovolují práci na dálku. Otvírají tak pracovní trh nejen mladým „nomádům“, ale například také handicapovaným.

Židle

Většina lidí tráví svůj pracovní čas v židli, na tom se mnoho nemění. I když nové trendy dovolují při práci stát, dřepět nebo se jen tak povalovat v pohovce, sezení stále vede. Proto se tomuto kusu nábytku na Workplace3.0 věnuje mnoho prostoru.

Chcete vyrazit na příští Workplace3.0? Začíná 21. dubna 2020 v Miláně.

Fotografie: Courtesy Salone del Mobile.Milano, Andrea Mariani, Alessandro Russotti, Luca Fiammenghi a Saverio Lombardi Vallauri.