Inspirujte se dřevostavbami, které vám vyrazí dech

Právě současné moderní architektuře dřevo sluší a právě dřevěné designové domy dnes vznikají po celé Evropě. Společné mají nejen dřevěné pohledové prvky, ale také celodřevěné konstrukce. Renomovaní architekti přitom dnes se dřevem pracují při stavbách rodinných domů, administrativních budov, škol, ekologických center i firemních objektů. Dřevo je fenomén.

Představujeme vám ojedinělé projekty realizované ze stavebních systémů NOVATOP. Jde o vyspělou stavební technologii z masivního dřeva, která byla vyvinuta a ověřena ve Švýcarsku. NOVATOP vytváří bezpečnou, masivní a celodřevěnou konstrukci, přičemž nabízí osvědčené řešení pro pasivní a nízkoenergetické dřevěné domy. Zároveň ale nechává vyniknout jedinečné kráse dřeva, neukrývá je pod stěrkovými omítka a sádrokartonem. Architekti pracují rádi se dřevem při realizacích novostaveb i při rekonstrukcích. A právě systém NOVATOP je silnou zbraní v rukou kreativních architektů, kteří hledají neotřelá a moderní architektonická řešení.

Neobyčejný dům v korunách stromů inspirovaný přírodou

Loni na podzim byl v České republice otevřen nový areál Ekocentra Paleta, který byl nazván NATURA PARK. Toto environmentální a ekologické centrum šíří svou osvětu ve zcela nové designové dřevostavbě, která je zasazena do korun stromů. Autorem této dřevěné budovy je architekt Tomáš Med, který se při návrhu inspiroval korunami okolních vzrostlých domů s pavučinami, jež se leskly ve slunci. Proto navrhl dům jako pavučinu v korunách stromů, která se rozvrstvuje do dvou výškových úrovní. Kromě suterénu, který tvoří beton, je celá konstrukce domu ze dřeva, konkrétně z masivních celodřevěných panelů NOVATOP. Pohledové smrkové dřevo dominuje většině designových interiérů a skvěle koresponduje s unikátním umístěním objektu v korunách stromů.

Minimalistické víkendové dřevostavby v Norsku za polárním kruhem

Dřevo obstojí jako stavební materiál i v těch nejnáročnějších podmínkách a právě norští architekti jsou si toho velmi dobře vědomi. Když se norský polárník Borge Ousland rozhodl, že na svém ostrově vybuduje rekreační stavbu spojenou s konferenčním a školícím zařízením, padla volba na dřevo. Kromě rekonstrukce stávajících objektů se společně se známým norským architektem Snorre Stinessenem pustil do stavby designových víkendových dřevostaveb, které vytvoří zázemí pro výletníky na kajacích. K práci byl přizván i slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, specializující se na moderní minimalistickou architekturu. Víkendové moderní architektonické dřevostavby byly postavené z masivních dřevěných panelů NOVATOP, přičemž se tvůrci kvůli jejich malým rozlohám rozhodli, že je nebudou tepelně izolovat, protože malý vnitřní prostor staveb lze vytopit snadno a rychle.

Designové byty v Paříži

Krásná stráň (Coop coteau) - to je projekt 24 bytů v okrajové části Paříže. I tyto byty jsou právě stavěné z masivních panelů stavebního systému NOVATOP. Za celým projektem stojí architekt Alain Costes, který už v roce 2008 přišel s nápadem vytvořit pro několik rodin kvalitní a moderní bydlení. Chtěl tak reagovat na neuspokojivou situaci v oblasti sociálního bydlení. Společně s architekty ze SCOP Atelier 15 připravil návrh bytového domu. A povedlo se jim výrazně snížit cenu staveb za každý metr čtvereční, když místo cihlové zvolili dřevěnou masivní konstrukci. Volba padla na NOVATOP, protože tento stavební systém je energeticky úsporný, jeho konstrukce je lehká a jednoduchá na realizaci, lze ji vhodně kombinovat s přírodními materiály a umožňuje tradiční i neotřelá architektonická řešení. Pro zateplení domu byla použita dřevovláknitá izolace.