Velikonoční výzdoba zvesela (Foto: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Velikonoce pro většinu křesťanů představují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, židé zase oslavují významný svátek Pesach, který je pohyblivý stejně jako velikonoce, protože právě tento svátek slavil Ježíš při poslední večeři. Zároveň se velikonoce prolínají s pohanskými svátky příchodu jara.

V Čechách se oslavy soustředí do dvou dnů - neděle a pondělí. V neděli se slaví zmrtvýchvstání Ježíše Krista, v kostelech se konají slavnostní bohoslužby a doma se hoduje. Zatímco k pondělí se neváže žádná církevní oslava. V pondělí se chodí na "pomlázku". Muži musí vyšlehat svoje ženy, aby ji během následujícího roku neuschla, ta je pak odmění malovaným vajíčkem.

Malovaná vajíčka k velikonocům neodmyslitelně patří, jsou symbolem zrození nového života a hojnosti. Kraslice neboli malovaná vejce, slouží jako odměna pro koledníka. Možností a technik barvení vajec existuje nespočet. Od malovaní voskem, vyškrabovaní, drátování, leptání až po polepování obtisky. Kromě vařených vajec pro koledníky se využívají vyfouknutá nabarvená vajíčka, jako velikonoční dekorace do bytu.

 

 

Vejce jsou velmi křehkým materiál a jejich vyfouknuté skořápky ještě víc. Proto se používají pro nazdobení bytu i jiné materiály. Zapojte i své děti a nechte je vystříhat dekorace z papíru, nebo je můžete ušít. Ten nejjednodušší způsob je si dekorace nakoupit. V obchodech jich najdete nepřeberné množství.

Velikonoční věnec je originální a velmi pěkná dekorace na dveře. Vyrobit ho můžete z vajec, květin, proutí a dalších jarních dekorací. A nemusí viset nutně jen na dveřích, stejně krásně ozdobí i váš sváteční stůl.

Nic nerozzáří domov a nepřivolá jaro tak, jako živé květiny. Ať už je máte řezané ve váze, nebo v květináčích, budou vám dělat radost, kdykoliv se na ně podíváte. Co zkusit vyrobit malý květináč třeba z prázdné skořápky. Velmi originální dekorace.

 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com