Sdílet
 

Jak probíhá montáž hromosvodu

Datum vydání: 27.04.2012 | autor:

Instalace hromosvodu se provádí na novostavby i na stávající nechráněné budovy. Zřízení ochrany před bleskem je na zodpovědnosti každého majitele domu. Pokud stavíte, nebo pokud dosud hromosvod na svém domě nemáte, je jeho montáž užitečným krokem. Dokud hromosvod nemáme, je celková ochrana před přepětím způsobeným bleskem problematická a v případě přímého úderu blesku hrozí nejen riziko mnoha škod na různých zařízeních, ale také riziko požáru.

Hromosvod Hromosvod
Hromosvod
Ochrana před bleskem se řeší na mnoha specifických místech, ale samozřejmě se řeší také ve všech stavbách pro bydlení. Zde může dojít nejen ke škodám na majetku, ale především k ohrožení života nebo zdraví osob.

Hromosvod, bleskosvod a svody

Hlavním principem tohoto zařízení je vytvořit umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje. Zařízení má celkem tři hlavní části – jímací vedení – většinou v podobě tyčového, hřebenového nebo mřížového zařízení. Jímací vedení musí být řešeno tak, aby skutečně krylo budovu, čili žádný bod chráněné budovy nesmí být dále než 10 m od jímací soustavy. Další část tvoří svody, kterých musí být předepsaný počet. Třetí součástí je uzemnění čili vodivé spojení zařízení s podložím. Zemniče mohou mít různou podobu – používají se např. tyčové, paprskové, okružní, základové zemniče.

Cena zařízení se odvíjí od použitých materiálů (např. pozink, měď), ale investice do tohoto ochranného zařízení se v porovnání s možnými způsobenými škodami rozhodně vyplatí.
Hromosvod Hromosvod
Hromosvod

Novostavba

Montáž hromosvodu se provádí až po dokončení stavby, ale uzemnění se řeší mnohem dříve. Základový zemnič se umísťuje již do základů po obvodu budoucí budovy. Zemní pásek nebo drát se pokládá po výkopu základů.

Údržba zařízení

U hromosvodů se kontroluje stav jímačů, všechny spoje a zemniče. Kontroly jsou pravidelné po dvou až pěti letech (podle typu objektu) v podobě revize, výjimečná revize zařízení by měla proběhnout po každém úderu blesku. Podle potřeby mohou být snímače vyměněny, svody přitaženy apod. Pouze pravidelná revize nám ověří plnohodnotnou funkčnost zařízení.

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Michal Krasl - ELMIK

Michal Krasl - ELMIK

Most, Most, Havraň 147, 43501
Tel: 608 428 850
Web: http://www.elmik.com/
E-mail: elmik@pons.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Michal Krasl - ELMIK

Most, Most, Havraň 147, 43501
Tel: 608 428 850
Web: http://www.elmik.com/
E-mail: elmik@pons.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé

  Další články

 • Jak často a proč provádět revizi hromosvodu?Jak často a proč provádět revizi hromosvodu?

  Hromosvod. Ochránce vašich životů a vašeho majetku před škodami způsobenými blesky. Pro jeho efektivnost je však důležitá správná funkčnost, kterou neověříte pouhým okem. Potřebujete na to školeného odborníka, který…

 • Hromosvod vám zajistí klidnější spaníHromosvod vám zajistí klidnější spaní

  Bouřky mohou být děsivé, avšak vždy jsou velmi nebezpečné. Když se porozhlédnete po střechách domů a vidíte čnící hromosvody, většinu z nás ani nenapadne pomyslet na to, kolik majetku a osob už možná zachránily – a stále…

 • Aktivní bleskosvod nahradí klasický hromosvodAktivní bleskosvod nahradí klasický hromosvod

  Co jsou klasické Franklinovy tyčové bleskosvody, jak fungují a jak se liší od moderních a velmi perspektivních bleskosvodů aktivních? A proč jsou aktivní bleskosvody výhodné a nejen výrazně nižší pořizovací cenou? Vždy jde o…

Diskuze na téma "Jak probíhá montáž hromosvodu"

Celkem komentářů: 1

Otázka 28.12.2015, 15:09:52

Prosím musíme mít instalován hromosvod kdyš jsme naším domem nalepeny na souseduv , jenž je o dva metry vyšší a má svod???Děkuji za radu. na mail. miroslav.mican@seznam.cz

Přidat nový komentář k  "Jak probíhá montáž hromosvodu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE