Sdílet
 

Jak se hledá na pozemku pramen a kope studna?

Datum vydání: 05.11.2013 | autor:

Studny nám vždy přinášely nezávislost na povrchové vodě. A s jejich budováním máme již tisícileté zkušenosti. V dnešní době nás zajímá hlavně to, že studna ušetří peníze za vodu. A jako každá investice vlastní studna samozřejmě zvedne hodnotu nemovitosti. Byť bychom měli získat jen vodu užitkovou, třeba na zalévání zahrady.

Kopaná studna Kopaná studna
Kopaná studna
Když zjistíme, že voda se na příslušném místě opravdu nachází, a že je to v přijatelné hloubce, nemáme ještě vyhráno. Je třeba znát také vydatnost pramene. Větší zásobu vody poskytne zpravidla studna kopaná, ve které dochází k větší akumulaci vody.

První orientační průzkum lze provést i s pomocí proutkaře. To je vlastně psychotronik, který citlivě vnímá pohyb proutku. Ten údajně reaguje na geofyzikální anomálie v podloží. A právě tyto anomálie souvisí s výskytem vody. 

Zákonům ale musí být učiněno zadost. Proto je nutno objednat odborníka - hydrogeologa, bez jehož posudku se neobejde žádost, kterou budete podávat na stavební úřad. Hydrogeolog také určí, zda vaše studna nebude mít negativní vliv na okolí. Nemůžeme například vyřešit svou potřebu vody tím, že snížíme vydatnost pramenů studní sousedů. Že takzvaně 'strhneme“ pramen. 
Kopaná studna Kopaná studna
Kopaná studna

Přenechte únavné papírování zkušenějším

Není dobré se spoléhat na první – nejbližší horizont spodní vody. Toto šetření na hloubce studny by se vám mohlo nevyplatit při prvním delším období sucha. Na vaše přání může vyhledání a posouzení perspektivnosti pramene provést sama studnařská firma. Stejně tak zajistí projektovou dokumentaci a vyřídí nutná povolení na příslušných úřadech. Ušetříte si tak hodně času a starostí.

Kopaná studna

Kopaná studna je starou dobrou klasikou. Dnes se kopané studny vyztužují výhradně betonovými skružemi a jejich zásoba vody bývá vydatná. Na rozdíl od vrtané studny není problémem ani velký jednorázový odběr. I kontrola a údržba kopaných studní jsou poměrně snadné. Do kopané studny je prostě lépe vidět. Sestup nutný k řádné kontrole je však samozřejmě do určité míry riskantní a měli by jej provádět jen profesionálové – studnaři. Pro tento druh studny je váš pozemek předurčen, pokud je podloží tvořeno pískovci, písky, štěrky apod. Při hloubení se pracuje se vzduchovým kladivem. Jako manipulační prostor postačí plocha půlkruhu o poloměru 2,5 m.
Kopaná studna Kopaná studna
Kopaná studna
Vrtanou studnu lze vyhloubit téměř na jakémkoli podloží. Někdy jsou si studnaři tak jisti, že se s pomocí špičkové techniky dostanou dostatečně hluboko, že nabízejí případný neúspěšný vrt zdarma. Poradí si i s tím, že v příslušném místě není elektrická přípojka. Přes použití techniky se nemusíte bát, že dojde ke kontaminaci vody. Pracuje se s materiály, které mají atest a mohou tedy přijít do styku s pitnou vodou. S kvalitním vybavením už neplatí, že hloubení nové studny musí proběhnout mimo zimní období. Je také možné kopanou studnu, která se časem ukázala jako příliš mělká, prohloubit vrtem.

Co ještě nabízejí studnařské firmy?

Většinou jsou perfektně vybavené na to, aby mohly nabídnout svým klientům hloubení studní domácích i průmyslových, čištění a opravy, čerpací zkoušky, údržbu a také desinfekci a rozbory vody. Dále vypracování projektové dokumentace, položení protiradonových zábran, vybudování vsakovací jímky za účelem odvodnění objektů. Jímka se může stát výrazně levnější alternativou oproti odkopávání základů a následné instalaci izolační vrstvy. Opravy studní mohou zahrnovat spárování, opravu či výměnu skruží nebo poklopu. Po určité době je také třeba obnovit štěrkový filtr, sací koš a potrubí. Omezenou životnost mají také čerpadla a ruční pumpy. Jako doplněk ke své hlavní činnosti studnařské firmy často provozují půjčovnu nejrůznějšího nářadí, prodávají skruže a další betonové nebo také keramické výrobky.
Studnářství Padyšák

Studnářství Padyšák

Brno, Trnitá, Křenová 53, 602 00
Tel: 604 204 040
Web: http://studnari.cz/
E-mail: studny@gmail.com
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Studnářství Padyšák

Brno, Trnitá, Křenová 53, 602 00
Tel: 604 204 040
Web: http://studnari.cz/
E-mail: studny@gmail.com

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • StudnyStudny

  Čistá voda je nejpřirozenějším nápojem, který splňuje potřeby našich těl a nezatěžuje trávení. V jakých hloubkách můžeme dnes na našem území čerpat kvalitní podzemní vodu? Je vůbec ještě možné takovou vodu čerpat ze…

 • Jak získat studnuJak získat studnu

  Jestliže jsou na vašem pozemku vhodné podmínky pro vybudování studny, není důvod váhat. Přestože za největšího sucha se může stát, že studna prostě vyschne. Po zbytek roku ale bude výborně sloužit a šetřit peníze.

 • Jak šetřit s pitnou vodou?Jak šetřit s pitnou vodou?

  Jak doma ušetřit co nejvíce pitné vody? Při jakých činnostech jí spotřebujeme nejvíce?

Diskuze na téma "Jak se hledá na pozemku pramen a kope studna? "

Buďte první a napište komentář k  "Jak se hledá na pozemku pramen a kope studna? "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE