Štěnice a jak je účinně vyhubit jednou provždy

Výskyt štěnic zase až tak nesouvisí se špínou v domácnosti. Pořádná hospodyňka je sice objeví rychleji, hygiena samotná však na jejich vyhubení nestačí. A to ani jako prevence. Nejčastěji si je přivezete jako suvenýr z přespání v hotelu či penzionů. „Přiběhnout“ k vám mohou ale i od sousedů. 

Co jsou štěnice

Odborně se jim říká štěnice domácí, setkat se však můžete také s označením štěnice postelní. Jedná se o druh polokřídlého hmyzu. Živí se lidskou krví, kterou pijí v noci. Rozšířily se po celém světě a patří mezi jednoho z nejběžnějších lidských parazitů. Jsou velmi obtížně vyhubitelné.

Nejčastěji si je donesete z: ubytovacích zařízení (i z lepších hotelů!), rekreačních objektů, lůžkových vlaků, lodí a letadel či zaměstnaneckých šaten. Dobře se jim daří v bytech nižších sociálních vrstev. Ne že by jim záleželo na špíně. Líbí se jim tu spíše proto, že si jich tu nikdo příliš nevšímá.

Jak je poznáte

U štěnice probíhá nedokonalá proměna: vajíčko, nymfa, dospělec. Nymfa prochází 5-ti vývojovými stádii, přičemž v každém z nich se musí napít lidské krve, aby se mohla vyvíjet dál. Celé jedno vývojové stádium trvá mezi 30-50 dny při teplotě 23-25°C. Pokud doma máte rádi větší teplo, cyklus se zkracuje. Štěnice se velmi rychle množí a zároveň dokážou hladovět 70-136 dní, což z nich dělá velmi odolné parazity. Podobají se světle či tmavě hnědé ploštici bez křídel a jejich tělo měří mezi 4-5 mm. 

Přes den se ukrývají v podlahách, stěnách a nábytku. Noc využívají k sání lidské krve, přičemž jedno sání trvá v průměru 3-10 minut. Po kousnutí zůstává na hostitelově těle svědivý puchýř. Kousance na pokožce mohou lidé dlouho připisovat komárům nebo jinému bodavém hmyzu, z toho důvodu někdy dlouho trvá, než se zjistí, že jde o štěnice. Pokud kousance přibývají, buďte si jisti, že máte nezvané hosty.

„Hnízda“ štěnic se dají dobře dohledat, protože se jedná o hmyz, který žije v koloniích a zanechává za sebou výrazné stopy. Těmi jsou tmavé výkaly, svlečky (exuvie) a vajíčka. Při aplikaci insekticidů, otřesech nebo ostřejším světle kolonie své útočiště opouštějí.

Nejčastěji se kolonie ukrývají ve:

 • švech matrací a čalounění
 • záhybech povlečení
 • v nejrůznějších záhybech konstrukce postelí, sedacích souprav apod.
 • nábytku
 • rámech zrcadel a obrazů
 • odchlíplých obkladech zdí
 • dveřních pantech a zárubních
 • stránkách knih
 • elektrických zásuvkách a jiných rozvodech

Hubení svépomocí

Existuje mnoho rad, jak se zbavit štěnic „svépomocí“, nicméně nakonec vám tyto rady stejně nejspíš neposlouží. Utratíte nemalé finanční prostředky za různé postřiky a navíc se vystavujete riziku zvýšení odolnosti štěnic proti běžným insekticidům. Odstranění bývá obtížné i pro profesionály.

Když přeci jen do pokusu o hubení svépomocí chcete jít:

 • použijte komerčně vyráběný insekticid, který zasáhne úplně všechny jedince v bytě. To znamená, že nesmějí být na místech, kam se nedostanete. Ty méně přístupná zvládnou jen profesionální čistící látky, které nejsou volně prodejné.
 • štěnice musejí být teprve v úplně počátečním vývojovém stádiu
 • v bytě nesmí zůstat žádná vajíčka (např. pod vypínačem, pod obrazy aj.)
 • všechno prádlo vyperte na nejvyšší teplotu (což není u všech druhů prádla možné)
 • dezinfikovat se musejí i samotní obyvatelé bytu

Raději zavolejte profesionály

Pokud i přes všechny snahy objevíte další pokousání, pak ani chvilku neváhejte s objednáním profesionální firmy. Když byste i nadále hubili pomocí slabých repelentních přípravků, pouze zaženete štěnice hlouběji do úkrytu. Z toho důvodu jednejte rychle, čím déle budete vyčkávat, tím se úkol stane obtížnějším. Profesionálové mohou uspět s vyhubením už při prvním zákroku, který trvá krátce (u běžného bytu 1-2 hodiny). Záleží však na fázi vývoje jedinců. Hubiči vám možná doporučí i druhý zásah, aby došlo k zničení všech vajíček.

Před zásahem: než dorazí profesionálové, ukliďte byt co nejlépe, protože později nebudete moci chvilku uklízet. Aby přípravek účinkoval, je dobré v pokoji alespoň týden nevysávat a nevytírat. Zabalte všechny nebalené potraviny, aby nedošlo ke kontaktu s hubícím přípravkem. Máte-li akvárium, přikryjte ho a vypněte vzduchování. Odveďte pryč malé děti a mazlíčky. Po samotném zákroku může docházet ještě nějakou dobu k poštípání, ale mělo by postupně ustávat.

!!! Po zásahu musíte spát stále ve stejné posteli, abyste „nalákali“ štěnice na ošetřené povrchy!!!

Na kolik vyjde likvidace štěnic

Cena se odvíjí zejména od velikosti plochy, na které se hubení provádí, od toho, zda se jedná o preventivní zásah nebo se výskyt prokázal a od ceníku zvolené firmy. Obecně za hubení v běžném bytě zaplatíte 2.000,-Kč- 5.500,-Kč.

Nebezpečí pro zdraví

Že by štěnice přenášely choroby z člověka na člověka se doposud neprokázalo. Hlavním problémem je reakce na kousnutí. Někdy se pokousání zaměňuje s výskytem kopřivky a příznaky se nespojují se štěnicemi. Ke zjištění přítomnosti tohoto škůdce může dojít až při silném zamoření obytného prostoru.

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org