Sníh v zahradě škodí i pomáhá Pravé zimní mrazivé počasí s velkým množstvím sněhu zaměstnává poslední týdny nejen cestáře, ale i zahrádkáře. Sníh totiž může na zahradě způsobit nevratné škody. Jak si poradit se sněhem na záhonech a na stromech? Jak ošetřit polámané větve? Jak ochráníme před poškozením sněhem trávník? Čím je sníh na zahradě užitečný?

Kdy sníh shazovat?

Sníh ze stromů a keřů není nutné vždy shazovat, protože je chrání před mrazem a ostrým sluncem. Při tání sněhu je jim dodávána vláha. Pokud však vidíme, že je sněhu na větvích moc a větve by se mohly polámat, je třeba sníh shodit. Zejména sloupovité jehličnany, jako jsou jalovec, túje nebo cypřiš, by se pod tíhou sněhu mohly snadno poškodit. Sníh je třeba shazovat velmi opatrně, protože větve v zimě křehnou a snadno se polámou. Jako prevence před poškození sněhem pomůže svázání větví při podzimní přípravě před zimou. Tak se nám keře nerozklesnou nebo nerozlomí.

Co dělat při zlomení větví?

Pokud jsme nebyli dostatečně pozorní a sníh z větví včas neshodili, nebo pokud jsme ho neshodili opatrně a došlo ke zlámání větví, je třeba ulomené místo pečlivě očistit. Místo odlomení musíme seříznout kolmo, aby byla plocha poškození co nejmenší. Ránu většího rozsahu pak musíme ošetřit speciálními prostředky. Na ošetření je možné použít balakryl, latex nebo štěpařský vosk. Někdy se větev pouze nalomí a v tomto případě ji svážeme, aby nedošlo k dalšímu rozšiřování rány.
Jak naložit se sněhem na záhonech?

Na záhonech si se sněhem nemusíte dělat starosti a klidně ho tam můžete nechat. Nejenže chrání před promrzáním půdy a pomáhá lepšímu přezimování rostlin, ale postará se i o jejich zavlažování při svém tání. Pokud tedy teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, sněhu na záhonech bylo málo a hrozilo by zmrznutí půdy, je dobré sníh i přisypat.

V užitkové zahradě se může odklizený sníh z příjezdové cesty přidat například k ovocným keřům jako jsou maliníky, ostružiníky nebo keřové rybízy. Naopak velké vlhko špatně snášejí jahodníky, protože by mohlo dojít k přemokření jejich listů a rostliny by poté uhynuly.

Dobrým řešením nejsou ani příliš velké kopce sněhu u kmenů ovocných stromů. I když by se mohlo zdát, že se tak postaráme o dlouhodobé zavlažování budoucí úrody. Návaly sněhu zabrání pronikání chladu do půdy a v relativním teple se pak daří myším a hrabošům, kteří jsou schopni stromky ohryzat tak, že dojde k jejich uhynutí.
Jak zabránit poničení trávníku sněhem?

Když je zima opravdu dlouhá a na trávníku leží sníh již několik týdnů, dochází ke vzniku výborného prostředí pro vznik plísně sněžné, která se postará o to, že na jaře se na trávníku objeví až několik desítek čtverečních centimetrů odumřelého a vyběleného porostu. Pokud se chceme vyhnout vytvoření plísně, je nutné na to myslet již při zakládání trávníku a vybrat opravdu odolné druhy jako kostřava červená nebo kostřava ovčí. Dojde-li k poškození trávníku, porost musíme na jaře důkladně vyhrabat a pohnojit hnojivem s obsahem dusíku.

Čím zahradě sníh prospívá?

Zatím jsme mluvili převážně o negativech sněhu a jeho užitečnost jsme nechali v pozadí, ale sníh naší zahradě prospívá v mnoha směrech. Jaký je tedy jeho přínos zahradě?
  • chrání před mrazem
  • chrání před ostrým sluncem
  • postará se o vláhu při tání
  • chrání větve před ozobáváním ptáky