
Vyberte si solárně termický kolektor
Pomocí moderních technologií můžeme dnes využívat sluneční energii, která je zadarmo.
Využití solární energie pro majitele domů nebo menší firmy, to je rychle se rozvíjející obor. Ať už jde o fotovoltaiku nebo využití slunečního tepla, najdete u nás zajímavé rady a tipy od odborníků nebo přímo od výrobců solárních systémů.
Pomocí moderních technologií můžeme dnes využívat sluneční energii, která je zadarmo.
Umístění a sklon solárních panelů v závislosti na světových stranách výrazně ovlivňuje jejich účinnost. Jakých zásad se při umisťování držet?
Jak je to s fotovoltaickými a solárně termickými panely v zimě? Nezničí se? Vyrobí elektřinu? A co nadměrná nadílka sněhu v kombinaci s nízkými teplotami?
Pohon na solární energii je chytrým a funkčním řešením pro ovládání vrat, bran, garáží, i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť.
Zajistěte své firmě nekonečnou energii a přitom si snižte provozní náklady. Energii získanou ze slunečního záření přitom můžete akumulovat v bateriích a energetických boxech.
Pod pojmem solární střechy si však nemusíme představit jen střechy pokryté klasickými solárními panely, ale také střechy s takzvanými solárními taškami, čili střešní krytinou schopnou využívat sluneční energii.
Nemusíte si na svou střechu montovat solární fotovoltaické panely, abyste získali solární střechu. Jednoduché a elegantní řešení totiž nabízí solární střešní tašky.
Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu vlastně potřebujete? A kolik budete potřebovat na svou střechu solárních panelů?
Bohužel často uvažujeme a jednáme na základě mýtů, zaběhlých klišé, polopravd a ničím nepodložené propagandy. A stále je ještě mnoho lidí, kteří na jejich základě od solárů odrazují.
Více jak 10.000 majitelů fotovoltaických elektráren (FVE) nemá dosud vyřešenu takzvanou odpovědnost za odchylku a hrozí jim proto pokuty. Co to znamená? Rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou, který je nově zpoplatněn. A také to znamená, že nebudou moci elektřinu prodávat ani sdílet a ještě mohou dostávat pokuty za neoprávněné dodávky do sítě. Činit to může řádově stovky korun měsíčně.
Česká fotovoltaická asociace udělila první certifikaci první české firmě provádějící dronové inspekce solárních elektráren s využitím AI. Zprvu byly zpochybňovány velmi přesné a někdy až šokující výsledky nové technologie, jako kontroverzní byla označována i chybějící okamžitá verifikace technikem na místě inspekce, proto současný držitel první licence v ČR požádal o nezávislou certifikaci a měření.
O tepelných čerpadlech se hovoří hlavně v souvislosti s vytápěním budov a ohřevem užitkové vody, méně již ale lidé ví, že tepelná čerpadla mohou také účinně chladit. A navíc dovedou konkrétně tepelná čerpadla systému země-voda při chlazení ukládat teplo odebírané z vnitřního prostoru do země, kde se teplo akumuluje a následně může být využito při vytápění. Zvyšuje se tak efektivita provozu celého systému.
EU začne postupně vyžadovat povinné instalace FVE na střechách některých nemovitostí. Začne to již od příštího roku první etapou podle plánu REPowerEU. Ten vznikl kromě jiného i jako reakce na energetickou krizi z minulých let. Dalšími uváděnými důvody jsou snížení závislosti na fosilních palivech, posílení energetické bezpečnosti EU a podpora přechodu k obnovitelným zdrojům energie. Jaké typy budov nová povinnost zasáhne v první fázi?
Podívejte se na přednášku Pavla Podruha, majitele ostrovního domu, který není připojený k žádné inženýrské síti. Soběstačnost, baterie, fotovoltaika, inovace, udržitelnost, odhodlání, to všechno je Český Soběstačný Dům.
Představte si dům, který ví, kdy má topit, kdy chladit, kdy nabíjet, a vy si jen v klidu užíváte to správné domácí klima. Přesně to umožňuje chytrá kombinace fotovoltaiky (FVE) a tepelného čerpadla (TČ) s inteligentní regulací IR od společnosti Regulus. V roce 2025 je to realita – a dostupná více než kdy dřív.
Společnost MONT-KOVO, spol. s r.o., se sídlem v Břestě, spustila novou fotovoltaickou elektrárnu a zvyšuje tím svou energetickou soběstačnost. Montované haly nyní dokáže vyrábět až o 65 % ekologičtěji.
Jak zjistit, jestli má cenu dát si na dům fotovoltaiku? A kolik vám to asi tak vyrobí? Existují nástroje, které vám pomůžou spočítat zdarma, jestli se to vyplatí právě pro váš konkrétní dům a místo, kde se nachází. Ukážeme si je v tomhle článku a videu.
Vytápění a s ním spojené náklady představují významnou položku v rozpočtu každé domácnosti. S rostoucími cenami energií a tlakem na snižování emisí se stále více lidí zamýšlí nad efektivními a ekologickými způsoby vytápění. Jedním z řešení, které si i v roce 2025 udržuje svou aktuálnost a efektivitu, je tepelné čerpadlo. Proč tomu tak je? Důvodů je hned několik – od technologického pokroku přes dotační programy až po ekonomickou výhodnost.
Ve třetím a posledním díle série článků o přípravě a instalaci fotovoltaických elektráren na bytových a panelových domech se dozvíte, na co byste neměli zapomenout při sepisování smlouvy o dílo s vámi vybraným dodavatelem.
Co třeba nekonečná kolona kamionů s cisternami plnými vody vyrábějící místo klasické vodní elektrárny elektřinu při pohybu z kopce? Nebo malá vodní turbína, která prý dosahuje výkonu až tuctu solárních panelů? Případně rovnou celá stěna větrných turbín uprostřed našich vodních nádrží? A co například větrná elektrárnička do kapsy, nebo zcela revoluční řešení větrných turbín, které nemají hlučné lopatky, a které mohou být na střeše kdejakého domu? Třeba uprostřed města?
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jak přesně se používá solární ohřev. Neplánuji v domě bazén a tak mě napadá otázka co s teplem v létě, kdy TUV pořád nemůžu ohřívat do nekonečna. Co se dá dělat s přebytkovým teplem? A je nutné s ním něco dělat nebo je to vymyšleno jinak? Díky
Každý topný systém se optimalizuje a ohřev TUV není výjimkou. Přebytky tepla lze ukládat buď do mírně naddimenzovaného zásobníkového…
Dotaz: Solární ohřev TUV a plynový kotel se zásobníkem Dobrý den.Zajímalo by mne,zda by bylo efektivní propojení solárního ohřevu tuv do bojleru(100-200L,případně většího pro přibližně 4 osoby),ze kterého by byla ohřátá voda vedena přez směšovací ventil do vstupu zásobníku(48L)vody nástěnného plynového kotle(Protherm),kde by se voda v případě nedostatku slunečního svitu doohřívala.Děkuji za odpověď,ale i vysvětlení fungování,nebo i nefungovaní. J.
Teplou vodu ze slunečního akumulačního záobníku by bylo potřebné napojit na místo vstupu studené vody do kotle a termostat u zásobníku TUV…
Dobrý den, vlastníme s manželem rekreační chatu, kterou jsme postupně zrekonstruovali k trvalému bydlení. Rádi bychom pro ohřev vody využili solární kolektory. Myslíte, že se to vyplatí a jaká bude orientačně cena? Je možné dostat i nějakou dotaci? Děkuji Vám předem za odpověď.
Dobrý den, pro ohřev vody lze využít jak fototermický (FT) tak i fotovoltaický (FV) systém. FT systém se navrhuje podle počtu osob…