Dobrý den,

chceme na našem pozemku postavit opěrnou zeď ze ztraceného bednění a na ní rovnou plot že ztraceného bednění, protože nemáme zrovna dobré vztahy se sousedy, který vlastní pozemek nacházející se pod námi, chci se zeptat, do jaké výšky může plot s opěrnou zdi bez potřeby povolení stavebního úřadu sahat? Vím, že opěrná zeď může být do 1 m a oplocení do 2 m, znamená to tedy, že by celkově plot s opěrnou zdi mohl mít 3 metry? Vím, že za opěrnou zeď, se považuje zeď, která drží zeminu, lze tedy považovat část zdi, která už zeminu držet nebude za podezdívku plotu nebo plot samotný?

Děkuji za odpověď.

Odpověď Takže to vezmu z druhého konce. Když nejsou dobré vztahy se sousedem, byl bych opatrný. Tady u těch opěrných zdí je to asi jasné, jak měřit výšku. Ale jak měřit výšku oplocení? Tam kde je pod tím opěrná zeď nebo podhrabová deska a terén je z každé strany různě vysoko???


No, ve skutečnosti to úplně jasné není. Měl jsem případ, kdy stavebník udělal oplocení o 15 cm vyšší, se sousedy válčil a když jsme to museli šetřit (protože to bylo z jeho strany opravdu vyšší, než 2 m) tak dal žalobu. Během tahanic u soudů ze své strany po celé délce plotu dosypal 15 cm rašeliny, takže v poslední fázi už jakoby výšku splňoval. Po dvou letech ale soud pravomocně rozhodl, že toto bylo účelové a že plot se musí o 15 cm snížit. Takže já osobně bych to udělal tak, aby nevznikly pochybnosti. A možná bych si to nakreslil (od ruky) a oznámil patřičnému stavebnímu úřadu, že to takto chcete provést. Uvidíte, co odpoví. Ono v reálu 1 m vysoká opěrná zeď + 2 m plot, tedy celkem výška 3 m je docela dost a myslím, že by soud toto vzal jako stavbu podléhající st. zákonu, tedy ze strany souseda by to posuzoval jako oplocení od úrovně terénu…

Krejčí
Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování