Dobrý den, momentálně řeším situaci s koupí nového pozemku pro stavbu RD. Již jsem oběhal všechny úřady, abych zajistil podrobnosti o daném pozemku a lokalitě, ale stále si v některých bodech nejsem jist a nemohu se pro koupi rozhodnout. Jak píšu, rád bych postavil malý RD bez garáže. Pozemek je o výměře 966m2 a v územním plánu je zakreslen jako stavební (celkem soubor 11 parcel, vyznačené v návrhu ÚP). V katastrální mapě je uveden jako trvalý travnatý porost a je zde uveden způsob ochrany: rozsáhlé chráněné území a zemědělský půdní fond. Právě z posledně jmenovaného mám obavy. Je možné na takovém pozemku zahájit stvabu (případně stav. povolení na IS), je nutné vyjmutí z půdního fondu a je možné, že toto povolení nebude vydáno? Jaké jsou orientační ceny vyjmutí z půdního fondu? (BPEJ je uvedeno "bez zápisu"). Předem děkuji.

Odpověď

Podle údajů, které jste uvedl ve Vašem dotazu je nutné, abyste před podáním žádosti o vydání stavebního povolení požádal u příslušného orgánu ochrany přírody o vydání souhlasu s trvalým vynětím ze zemědělského půdního fondu.
Pokud je pozemek zahrnut v územním plánu mezi pozemky určené pro zástavbu rodinnými domy, neměl byste za trvalé vynětí ze zemědělského půdního fondu pro stavbu rodinného domu platit žádný poplatek.

Pozemek je zapsán v katastru nemovitostí jako trvalý travnatý porost. Trvalý travnatý porost je součástí zemědělského půdního fondu jako třeba pozemky zahrad, orné půdy, pastviny apod.



Chráněné území může mít za následek jistá omezení pro stavby v tomto území navržené, ale neměla by mít vliv na trvalé vynětí budoucí zastavěné plochy pozemku ze zemědělského půdního fondu.
Doporučujeme Vám navštívit příslušný orgán ochrany přírody, pod jehož působnost spadá lokalita, v níž se nachází pozemek a dotázat se pracovníků tohoto orgánu na omezení, která mohou ovlivnit realizaci stavby a na podklady, které budete muset doložit k žádosti o trvalé vynětí ze zemědělského půdního fondu.

Jan Krátký