Dobrý den,
s přítelem jsme dostali darem pozemek na stavbu domečku. Jenže k němu vede jenom vyježděná obecní cesta. Do poloviny je v kolejích vysypaná kameny po který jezdí sousedi k domu a pak vede výš a do zatáčky k nám(jenom vyježděné koleje). K našemu pozemku od silnice je dlouhá cca 80 metrů a široká 3,5- 4 metry.
Moje otázka je jestli musíme mít projekt na cestu? Když je v katastru ta cesta vedená jako Ostatní plocha a způsob využití je Ostatní komunikace? Na katastru cesta vede dál okolo našeho pozemku a zaniká tam. Podle územního plánu je za námi už nezastavitelné území. Všechny ostatní pozemky mají přístup od silnice, takže tu cestu by jsme užívali jenom my a sousedi níž.
Mluvili jsme se starostou a ten by to prý teď neřešil. Cestu nám na naši žádost odmítl zpevnit ikdyž je obecní. Takže by jsme to museli všechno platit ze svého. Projektantka co nám bude projektovat domeček si zase myslí že projekt být musí.
Nevíte jestli by nestačilo ji jenom bez projektu vybrat a vyspat kamením s dohodou s obcí o obnově povrchu?
Děkuji
Co se týká předpisů, tak opět ocituji „svatou vyhlášku“ 501/2006 Sb. v platném znění (§20 bod 7):
„Ke každém stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby“.
Takže pokud ta cesta má tuto šířku domnívám se, že provést údržbu, zpevnění ničemu nepodléhá z hlediska povolení a podobně. Samozřejmě toto nejde dělat bez souhlasu vlastníka. Ale zřejmě jde o účelovou komunikaci a tam neplatí údržbu vlastník, ale uživatelé, tam pak by část nákladů padala na vaše bedra.
U místní komunikace (podmínka je, že je zařazena do pasportu komunikací schváleného obecním zastupitelstvem) platí údržbu vlastník.
A teď dále: když ta cesta potřebuje rozšířit, uhnout apod., tak už se nelze spokojit s tvrzením, že jde jen o údržbu. To pak vyžaduje opravdu projektovou dokumentaci a tisíc „papírů“ = vyjadřovaček (opět hovorově).
Další věc je délka komunikace – viz citát z vyhlášky. Tam se je možné dát výjimku, když by měla být delší. Ale pozor, výjimka se uděluje výjimečně; navíc prostý poplatek stojí 5 000,- Kč. Ale prvotní informace je třeba čerpat z úřadu územního plánování, druhotné z názorů stavebního úřadu a pak teprve do toho za mzdu zapojit projektanta. A trpělivost a trpělivost. Kupte si nové boty Baťovky, protože je uchodíte. Snad se jim dá ještě věřit.
Hodně štěstí
Krejčí