Dobrý den, ohlásil jsem úřadu drobnou stavbu - zastřešení verandy průhlednou střechou na 4 dřevěných sloupech (nejjednodušší možná konstrukce).


Stavební úřad však vyžaduje, podle mne v rozporu s vyhláškou 132/1998 Sb., originál snímku z katastrální mapy a jeho kopii s vyznačenou stavbou atp. §10/2 vyhlášky však stanoví, že postačuje jednoduchý situační náčrt ZHOTOVENÝ PODLE katastrální mapy s vyznačením hranic pozemků atp.



Pokud tedy překreslím část snímku, klidně od ruky, splňuji požadavek kladený ze zákona podzákonným předpisem nebo nikoliv? Kdyby chytrý zákonodárce chtěl, aby se předkládaly snímky z KN, předpokládám, že by tento požadavek formuloval explicitně.


Má vůbec stavební odbor (úřad) právo poždadovat u drobných staveb podklady nad rámec zákona a souvisejících podzákonných předpisů? Mám pocit, že úřad si usmyslel, že chci stavět Temelín a ne verandu

Odpověď

V požadavku stavebního úřadu, předložit snímek z katastrální mapy nespatřujeme nic špatného. Úměrně s tím, jak se neustále realizují nové stavby, které se zapisují do katastru nemovitostí, se neustále mění katastrální mapa. Stavební úřad musí i při posuzování ohlášení drobné stavby brát na zřetel aktuální stav lokality, ve které má být stavba realizována. Stavebnímu úřadu by však měla postačovat kopie snímku z katastrální mapy s tím, že po Vás může požadovat k nahlédnutí originál pro ověření správnosti kopie.

Jednoduchý situační náčrt, by měl být natolik přehledný, aby z něj bylo jasně zřejmé umístění stavby a její polohy s vyznačením vazeb na okolí. Proto je nutné předmětnou drobnou stavbu na něm vyznačit a okótovat k sousedním pozemkům a stavbám.



Pokud však máte pocit, že požadavky stavebního úřadu jsou v rozporu s platnými právními předpisy, máte možnost dotázat se nadřízeného orgánu, příslušného odboru Krajského úřadu, zda je postup stavebního úřadu v souladu těmito předpisy.



Na závěr je nutné konstatovat, že stavební úřad může i u drobné stavby stanovit, že drobná stavba podléhá stavebnímu povolení.

Jan Krátký