Vložit nový dotaz
Nalezeno 370 dotazů

zemní kolektor tepelného čerpadla

Dobrý den, zajímá nás, zda položení zemního kolektoru tepelného čerpadla podléhá nějakému povolení? Hloubka uložení je cca 1 m, rozteč hadic je cca 80 cm a celková délka hadice je 350 m.

Jan Krátký

Umístění zemního kolektoru čerpadla je vodním dílem, které povoluje vodoprávní orgán, kterým je odbor životního prostředí…


stavba FVE v ochranném pásmu lesa

Dobrý den, mám v záměru vybudovat na svém pozemku malou FV elektrárnu, část fotovoltaických panelů bude umístěno na střeše (cca 20 m2) a druhou část (cca 40 m2) mám v úmyslu umístit na pozemek. Oněch 40 m2 má být umístěno cca 1,5 m od hranic se sousedními pozemky. Jedním z pozemků je les, proto jsem se byl před podáním žádosti o výjimku stavby v ochranném pásmu lesa dotázat na odboru životního prostředí na informace, které ode mne budou potřebovat. Ale odpověď jedné z paní, která bude věc posuzovat, mě velmi zarazila. Tvrdí, že mi tuto stavbu nemůže povolit, jelikož je velmi blízko lesa a hrozí potencionální poškození zařízení od spadlých stromů. Abych dokreslil celkovou situaci tak podotýkám, že samotný dům je cca 6 m od hranice lesa (tedy i stromů). Navíc, za samotným návrhem elektrárny je v současné době průsek. Paní navíc poradila naprosto nelogickou věc a to je umístění panelů na střechu domu, která je nyní již oněch 6 m od stromů. Jí popsané riziko je zde daleko vyšší. Ještě dodávám, že se jedná o jižní svah (cca 30°), kde fotovoltaické panely budou přesně kopírovat úhel svahu. Tudíž nijak esteticky nezasahují do krajinného rázu (ba naopak). Dále mi paní tvrdí, že nemůže přistoupit ani na to, že bych se upsal k tomu, že jestliže pád stromu zapříčiní zničení FVE nebudu od správce ani majitele požadovat náhradu škody. Velmi Vás tedy prosím o radu, jak dále postupovat? Rád bych se vyhnul instalaci všech FV panelů na střechu, což by bylo velmi neestetické a neefektivní.

Jan Krátký

Výjimka z ochranného pásma lesa se projednává ve správním řízení a Vy samozřejmě máte právo o ni požádat. V tomto řízení budete…


pitná voda ve studni a používání septiku

Dobrý den! Pitnou vodu používáme z vlastní studně. Necelé 4 m od ní máme v kopci malý skleník asi 1,5 m nad úrovní studně. Přítel ho zalévá 2x denně ohromným množstvím vody (asi 40 l). Půda ve skleníku je též s hnojem. Já mu říkám, že takové množství se vsakuje do půdy a jde to i do studně. A pak to pijeme. Mám pravdu? Mám ještě druhý dotaz: Máme septik s přepadem, přepad vede kanálem do potůčku. Většina domků má totéž. Musíme si zřídit čističku? Nebo jsou jiné možnosti? Moc děkuji za rady.

Jan Krátký

Znečištění studně hnojivy ze skleníku možné samozřejmě je, což je o to závažnější, pokud se voda používá jako pitná. Zda k němu…


údržba místní komunikace

Dobrý den, k naší zahradě ve městě vede od místní komunikace (ulice) nezpevněná cesta (vypadá jako polní cesta). Cesta vede zároveň k dalším 4 zahradám, na jedné je dům (momentálně neobývaný). V katastru je cesta vedena jako ostatní komunikace, majitelem je město. Máme problém s tím, že majitel cestu vůbec neudržuje a ta zarůstá křovím a je vyplavována dešťovou vodou. Na dotaz, jestli ji bude město udržovat, jsem dostal odpověď, ať si ji udržuje ten, kdo ji používá, že město ji v žádném případě udržovat nebude, maximálně že jsou povinni nám tam nechat pěšinu jako přístup na naše zahrady. Je to pravda? Má město jako vlastník povinnost provádět údržbu cesty a v jakém rozsahu? Děkuji Vám.

Jan Krátký

Povinnost udržovat pozemek má jeho vlastník. Pokud je pozemek veden jako ostatní plocha komunikace, má být k tomuto účelu užíván. Obraťte…


stavební uzávěra

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Bydlím v obci, kde je již cca 4 roky stavební uzávěra. Chtěla bych vědět, jestli může uzávěra tak dlouho trvat a jestli může obec udělit nějakou výjimku a stavbu povolit? V obci se nestaví, ale je možné na některých pozemcích stavět nebo ne? Děkuji za odpovědi.

Jan Krátký

Stavební uzávěra byla s největší pravděpodobností vyhlášena územním rozhodnutím a má nějaký důvod. Dokud tento důvod bude trvat,…


schválení změny územního plánu přes záporná stanoviska DOSS

Dobrý den, v roce 2003 byla u nás ve městě zastupitelstvem schválena změna územního plánu. Až nyní se přišlo na to, že některé orgány státní správy se vyjádřily k této změně záporně. Je tedy tato změna platná? Nebo je třeba počítat s promlčecí lhůtou.

Jan Krátký

Změna územního plánu nesmí být vydána v rozporu se stanoviskem dotčeného orgánu státní správy, jelikož by tak byla vydána v rozporu se…


Náhrada palubek omítkou

Dotaz: Mám podkroví v domě podbito palubkami ( vata, folie, palubky). Nyní se mně obložení po několika letech už moc nelíbí (žloutne). Chtěl bych na něj nalepit fasádní polystyrén + perlinku+ stěrku a natáhnout fajnovou omítku. Stejně tak jak se dělá venkovní fasáda. Je toto řešení vhodné? Hrozí nějaké negativní vlivy ? Jaké materiály použít a jaký postup dodržet? Děkuji Vladík Karel

Energy Centre České Budějovice

Toto řešení není úplně obvyklé, zpravidla se nedělá, není ani příliš doporučované. Slyšel jsem ale již o několika realizacích…


změna územního plánu - využití pozemku pro výstavbu RD

Dobrý den. V obci, kde vlastníme pozemky byla projednávána změna územního plánu. V tomto souladu jsem podal žádost na změnu využití plochy na výstavbu rodinného domu tak, aby tento pozemek byl zahrnut do územního plánu jako stavební parcela. Obec rozhodla takto: ZO nesouhlasí se změnou využití pozemku. Mohu se nějak bránit proti tomuto rozhodnutí a zvrátit ho ve svůj prospěch, tak abych mohl na tomto pozemku postavit RD? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Na pořízení změny územního plánu není právní nárok a záleží na rozhodnutí zastupitelstva obce, jak ve věci změny rozhodne. Proti…


archivace projektové dokumentace pro stavební povolení

Dobrý den, rád bych se zeptal na povinnou dobu archivace podkladů stavebního povolení včetně projektů a dokumentace na stavebním úřadě. V roce 2002 bylo vydáno stavební povolení na přístavbu a vestavbu stávající stavby. Stavba ovšem nebyla zahájena ani zkolaudována. Jak dlouho je stavební úřad povinen archivovat dokumenty/projektovou dokumentaci a vše s tím spojené/ ve svém archívu? Po podání žádosti k přezkoumání dané dokumentace z důvodu neoprávněných stavebních úprav v minulosti, se tyto dokumenty ze dne na den ztratily i na Obecním úřadě, kde byly v kopii doručeny i ze stavebního úřadu z archívu. Bylo mě sděleno, že pokud je to starší budova, je možné, že žádná dokumentace projektová nemusí existovat. Logicky usuzuji, když bylo vydáno stavební povolení v roce 2002, muselo být vydáno na základě projektové dokumentace k dané nemovitosti. Bohužel v tuto chvíli na stavebním úřadě není. Stavebník, kterého se to týká a který v minulosti pochybil a nezákonně prováděl stavby v rozporu se stavebním zákonem, je nyní v pozici, že je nepostihnutelný a tudíž může projektovou dokumentaci zkreslit znovu podle nynějšího skutečného stavu. Jak se může bránit postižená strana, která stížnost podala z důvodu neoprávněných stavebních úprav? Stavební úpravy byly prováděny před rokem 2002 bez stavebního povolení! Pozn. v roce 2002 mě, jako účastníku stavebního řízení, bylo povoleno nahlédnout do projektové dokumentace, tedy vím, že byla zkreslena. Je tedy možné i stavební úřad sankciovat za ztrátu této dokumentace? Ve státním archívu tato dokumentace prý ještě po tak krátké době nemůže být. Kde tedy je? A jaké je možné řešení? Děkuji za Vaši odpověď.

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 125 stavebního zákona je stavebník povinen uchovávat projektovou dokumentaci skutečného provedení stavby po celou…


kolaudace terénních úprav a opěrné zdi

Dobrý den, prosím o radu. Před 28 lety jsme dostali stavební povolení k terénním úpravám a stavbě opěrné zídky (srovnání svahu, zídka 1,2 x 18 m). Během krátké doby bylo vše provedeno, ale zapomněli jsme na kolaudaci, která ale nebyla ve stavebním povolení ani jinde požadována. Stavební odbor nás dnes vyzývá k provedení kolaudace. Moje otázka zní: není dnes již vše promlčeno a pokud ne, může být vůbec povinnost kolaudovat, jde-li o tak malou stavbu? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Jan Krátký

Stavbu můžete užívat až poté, kdy stavební úřad povolí její užívání. Samozřejmě se tato formulace vztahuje spíše na jiné stavby,…