Vložit nový dotaz
Nalezeno 370 dotazů

prokázání existence stavby rybníka a povolení k jeho rekonstrukci

Dobrý den, moc prosím o radu týkající se rybníčku, na který potřebuji dodatečné stavební povolení a dodatečný stavební projekt. Rybníček je na mém pozemku, vodní plocha je tak cca 300 m2, s hrází něco přes 500 m2. Rybníček je zde podle našich dokumentů nejméně 300 až 400 let. Náš rod ho již s mlýnem koupil. Majitelkou nemovitosti jsem se stala vloni a vůbec jsem netušila, že rybníček není zapsán v katastru. V mapě je označena podmáčená louka. Rybníček jsme začali renovovat až nyní – po povodni v roce 2002 nebyl čas a finance. Jednalo se o lepší zpevnění hráze a postavení nového kbelu – starý vzala povodeň. Bohužel jsme narazili v obci na závistivé sousedy a ty nás udali na úřadu. Úřad nyní po mě vyžaduje dodatečný stavební projekt a povolení, zapsání do katastru a ještě mnoho jiných dokladů. Tvrdí, že se jedná o stavbu „na černo“. Nelze jim vysvětlit, že jsme rybníček nestavěli, jen jsme ho rekonstruovali, rybníček je tu nejméně od roku 1700 – dokonce jsme našli i dokument, že ho v roce 1788 náš rod koupil od bývalého majitele i s mlýnem. Moc prosím o radu, jak mám nyní postupovat, myslela jsem si, že by stačilo nahlásit pouze změnu na katastru a dojít na geodézii? Nyní mám strach, že mi celá záležitost vyjde na desítky tisíc nebo že dojde i na pokuty nebo zbourání.

Jan Krátký

U staveb, u nichž se nezachovaly doklady, z kterých by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k…


realizace zemědělské farmy a ubytování na pozemcích zemědělské výroby

Dobrý den, vlastním pozemek, kde část je vedena jako orná a část jako ostatní půda, v ÚP vedená jako plocha zemědělské výroby. Plánuji založit farmu a na ploše vedené jako ostatní pak vystavět technické zázemí, ale také ubytovací prostory. Jde mi totiž o to, abych na naší farmě mohl se svou rodinou i normálně bydlet. Někde jsem narazil na informaci, že plochy administrativy (bydlení) musí být v nějakém poměru k ploše ostatních staveb a rád bych věděl, jestli vůbec je bydlení na ploše určené k zemědělské výrobě realizovatelné, případně za jakých podmínek? Děkuji.

Jan Krátký

Zřejmě vlastníte dva anebo více pozemků, jelikož jeden pozemek nemůže být v katastru nemovitostí veden jako „orná půda“ a současně…


realizace stavby sousedova RD v rozporu s vydaným povolením a možnost zrušení věcného břemene

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je možné se bránit, pokud soused při stavbě svého domu, který těsně přiléhá k našemu dvoru, předložil povolení a dohodl se s námi na tom, že do našeho dvora budou směřovat pouze okénka ze sociálního zařízení, nyní, kdy je stavba téměř dokončená vyboural směrem do našeho dvora další dvě okna v prvním poschodí? O těchto oknech se v původní dokumentaci nikdy nehovořilo a nás se změnou ani neseznámil. A další dotaz se týká možnosti zrušení věcného břemene - ráda bych se dozvěděla, zda a jak lze zrušit věcné břemeno, které se váže k pozemku? Přes zahradu je vedeno odpadní potrubí ze sousedního domu, je nějaký způsob, jak toto věcné břemeno vypovědět? Předem velice děkuji za odpověď.

Jan Krátký

V případě, že soused realizuje stavbu v rozporu se stavebním povolením nebo ohlášením, dopouští se jednání, které je v rozporu se…


určení zastavěné plochy bazénu

Dobrý den. Jak je to s určením zastavěné plochy při stavbě zastřešeného bazénu? Někde jsem četl, že pro určení zastavěné plochy je důležitá výměra bazénu a někde, že je důležitá velikost zastřešení - zastřešení bude posuvné, takže ve složeném tvaru bude asi 8 x 1,5 m, při jeho rozložení se dostanu nad hranici 40 m2 a musel bych pak kromě územního souhlasu vyřizovat ještě stavební povolení.

Jan Krátký

Zastavěnou plochou stavby bazénu je myšlena půdorysná plocha bazénu, nikoliv půdorysná plocha jeho složeného posuvného zastřešení. Dle…


vysvětlení pojmu „stavba pro zemědělství“

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pod sebou skrývá pojem stavba pro zemědělství a stavba pro chovatelství. Na ploše luk a pastvin (v CHKO Jizerské hory) chceme chovat ovce, k tomu, abychom se o ně mohli starat, je třeba postavit ustájení, a také nějakou "salaš", ve které bychom mohli přebývat, abychom byli schopni poskytnout dostatečnou péči. Na stavebním úřadě nám řekli, že lze postavit právě stavbu pro zemědělství, chovatelství (do 70 m2), na obci, že pozemek lze využívat jako plochu ekologického farmaření, a že stavby, které budou vyplývat z účelu pozemku, tam lze realizovat. Proto bych se chtěla zeptat na tyto 2 pojmy, které jsem nikde nenašla. Děkuji

Jan Krátký

Pojem „stavby pro zemědělství“ řeší ustanovení § 3 písm. f) vyhlášky č. 268/2009 Sb. „o technických požadavcích na stavby“.…


užívání nezkolaudovaného bytu

Zdravím všechny. Pronajali jsme si byt. Jedná se o půdní mezonetovou vestavbu. Jsme prvními nájemci. Jenomže byt není stále zkolaudovaný. Je to velký problém? A hrozí případná sankce nám, nebo pronajímateli? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavbu nebo její část nesmíte užívat do té doby, než je stavebním úřadem uvedena do trvalého užívání. V případě, že by toto…


rozpor mezi projektem stavby, se kterým byli seznámeni sousedé a projektem, podle kterého je stavba realizována

Podepsali jsme stavební plány domu na sousedním pozemku. Teprve ve chvíli, kdy vyrostly boční stěny domu, jsme zjistili, že plány domu byly vloženy do mapy v jiném měřítku (podstatně menší), cítíme se podvedeni. Má toto hlídat stavební úřad? Plány sousedům člověk nepodepisuje často a dopředu nepředpokládá podraz, je možnost odvolání? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Z textu dotazu usuzuji, že se jedná o povinnosti souseda (jako stavebníka stavby) seznámit vlastníky sousedních pozemku a staveb se svým…


sousedova studna užívaná jako septik

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jak mám postupovat v případě podezření, že má soused ze studny udělaný septik? V minulosti tomu tak bylo na 100 %, ale já jsem u přítele ještě nebydlela a pak jsme studnu nepoužívali. Tuto používáme cca 8 let pouze na zalévání zahrady. Před nedávnem jsem si nechala na HL udělat rozbor a bylo naměřeno mj. 82 fekálních bakterií a 128 dusičnanů. Na OÚ Mutěnice mně bylo řečeno, že zjistí, kdo ze sousedů není připojen na veřejnou kanalizaci, ale zatím se nic neděje. Co mám podle Vás dělat? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

O pomoc požádejte příslušný vodoprávní orgán, kterým je odbor ochrany životního prostředí městského úřadu nebo magistrátu města.…


"ochranné pásmo" rodinného domu

Dobrý den, existuje nějaké zákonem dané ochranné pásmo domu? Místní zemědělské družstvo nám prakticky vypustilo dobytek 3 m od domu. Dá se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Rozhodnutí o ochranném pásmu chrání stavbu, zařízení nebo pozemek před negativními vlivy okolí, nebo chrání okolí stavby nebo pozemku…


přístup na pozemek (zřízení věcného břemene)

V řadě osmi pozemků o rozměrech cca 10 x 80 m je jeden z pozemků rozdělen na dvě parcely, každá má jiného vlastníka. K zadní parcele je přístup možný pouze přes parcelu přední. Všechny pozemky jsou v územním plánu určeny pro výstavbu bydlení. Stavební úřad podmiňuje vydání stavebních povolení pro všechny tyto pozemky zřízením přístupu majitele zadní parcely k veřejné komunikaci a to i pro majitele pozemků, které s tímto rozděleným pozemkem nesousedí. Je postup stavebního úřadu správný? Jak lze proti požadavku stavebního úřadu postupovat? Děkuji Vám za odpověď.

Jan Krátký

Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ ukládá, že stavby se podle druhu a potřeby umísťují…