Dobrý den, prosím o radu. Vybíráme pozemek pro stavbu rd. Líbí se nám nezastavěný pozemek - dle uzemního plánu stavební. Je to volná parcela mezi již zastavěnými. Příjezdová cesta je na hranici pozemku. Jedná se o asfaltovou komunikaci s obousměrným provozem ve vlastnictví obce, s omezením do 3,5 tuny. Šířka asfaltu se pohybuje cca od 2,2 m do 3 m. Povolí nám stavět na této parcele? Předem děkuji za odpověď.

Tak vyhláška 501/2006 Sb. v platném znění říká dvě věci: § 22 bod 2 uvádí: „Nejmenší šířka veřejného prostranství, jehož součástí je pozemní komunikace zpřístupňující pozemek rodinného domu, je 8 m. Při jednosměrném provozu lze tuto šířku snížit až na 6,5 m.“

Ale toto není váš případ, protože komunikace tam již je – toto dle mého názoru platí pro nově připravovanou komunikaci.

Pro váš případ platí § 20 téže vyhlášky bod 7): Ke každé stavbě rodinného domu……nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby“ z tohoto § lze udělit výjimku (ale poplatek za výjimku je 5 000,- Kč).

Jenže nebyli bychom v ČR, kdyby souběžně neplatila „hasičská“ vyhláška a ta hovoří o šíři takové komunikace 3 m.

A jak posoudit malou obec, kde ty komunikace jsou všechny úzké, nejde je rozšířit a v územním plánu někde mezi tím mají volnou parcelu ??? Vzal bych situaci, do ní nakreslil obdélníček, zhruba jak ten domek chcete stavět a písemně to poslal s dotazem na příslušný stavební úřad. Písemně pro případ, že vám za tři měsíce jiný referent řekne něco úplně jiného….Kr

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování