Dobrý den,
mám dotaz k působnosti regulativů územního plánu - klientka by chtěla ke svému RD přistavět zimní zahradu/zahradní domek v místě, kde zbourala stávající dřevěnou kolnu. Kolna nebyla v KN. V územním plánu obce je regulativ 30%zastavěnosti pozemku, pozemek je malý a přístavbou by byl regulativ překročen. Jde ovšem o chalupu v původním jádru obce - ve stabilizovaném zastavěném území obce - a kolegové mi tvrdí, že regulativy platí pouze pro novou výstavbu, ne pro stabilizované území kde se má výstavba řídit zastavěností okolí. Jak to tedy je? A jaký právní předpis to upravuje? OŽP na OÚ ORP mi nechce dát kladné závazné stanovisko...
Děkuji

Odpověď Takže chyba: než paní zbourala kolnu, měla se pokusit ji dostat do katastru nemovitostí, tj. zaměřit ji, nechat si od vás udělat „pasport stavby“ a donést na vklad do katastru. Teprve potom usilovat v rámci stavebních úprav kolny o stavbu zimní zahrady. Pokud z původní stavby zůstaly alespoň základová deska mohlo by se vám to ještě podařit, ale musel byste na stavebním úřadu narazit na ochotu…



S tím procentem zastavěnosti pozor, každý územní plán to může mít stanovené jinak. Někde tento regulativ může být stanoven pouze ke konkrétní ploše - třena B 229, někde pouze k návrhovým plochám (třeba všem) a někde k plochám i už zastavěným. Takže je třeba pečlivě přečíst územní plán - a stejně úřad územního plánování pak musí dát kladné závazné stanovisko, jinak se s tím bojuje velice obtížně.



Ale obecně – stavební úřad, jeho pracovníci většinou v současné době nevycházejí nejlíp s kolegy na územním plánování, takže by vám mohli pomoci. Tohle souvisí s novelou st. zákona, kde pracovníci úřadu územního plánování najednou mají pocit, že oni rozhodují o všem a kolikrát nejsou vůbec ochotni se zabývat právní podstatou věci.



Krejčí
Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování