Dobrý den. Po několika letech se nám podařilo koupit téměř ideální pozemek pro stavbu pasivního domu. Obdelník -šÍřka 20m, délka 100m, orientace k jihu, naprostá rovina. Při severním okraji vede betonová účelová komunikace šířky 3m k ČOV s vodovodem, kanalizací a elektřinou. Na jižní straně polní cesta, která se po 210m napojuje na sousední ulici. Severní třetina pozemku je vedena v ÚP jako "zahrady" (UZ -užitkovou zeleň, zahrady, extenzivní sady a zahrady bez nadzemních staveb mimo oplocení; plochy bez staveb pro bydlení, sport, rekreaci, dopravu a tech. vybavení), jižní 2/3 jsou určeny pro RD. Od počátku tvorby projektové dokumentace jsme chodili na SÚ na konzultace a podřizovali se jejich požadavkům. Dům jsme po dohodě umístili téměř k okraji "zóny zahrad" s tím, že se přes ni napojíme na betonovou cestu vzdálenou 35m severně. Při návštěvě život. prostředí k podání žádosti o vynětí ze ZPF se náš záměr úřednici nezdál, konzultovala ho na odboru ÚP, kde najednou otočili o 180°, oznámili, že se spletli a musíme se připojit k jižní polní cestě vzdálené asi 60m. Na otázku stran příjezdu záchranných sborů nám bylo řečeno, že to není problém, protože dům stojí 35m od severní betonové cesty a záchranné složky mohou zbylou vzdálenost přijet po trávě přes zónu zahrad. Tuto variantu nám nakonec smetl ze stolu vedoucí SÚ, že záchranné složky musí mít zpevněnou cestu až k domu.
Poslední verze je ta, že si máme zpevnit recyklátem 210m dlouhou polní cestu na jihu a od ní povedeme po našem pozemku 60m zpevněné cesty. My zíráme, projektant zírá. Obec nyní pracuje na změně ÚP a bude měnit zónu zahrad na plochu pro bydlení, což by mohlo být za 2-3 roky.. Je event. nějaká jiná možnost, jak to celé vyřešit??

Jak je to tedy s příjezdem záchranných sborů, stačila by jim betonová cesta 35m od domu a zbytek dojet po trávě (event. travnaté cestě)?

Dal jsem si tu práci a po podrobném bádání v ÚP jsem zjistil, že v naší obci jsou 3 domy, které asi 15 let stojí v zóně zahrad (ÚP platný od r.2001) a k domu jezdí pouze po svém 30m dlouhém travnatém pozemku.
Je opravdu zakázáno přes "zónu zahrad" mít příjezdovou cestu? Ať už zámkovou dlažbu, popř. zatravňovací dlaždice, nebo mlatovou?? Musí vůbec vést k domu nějaká zpevněná cesta, nestačila by jen vyježděná cesta v trávě popř. chodník/pěšina?
Děkuji za odpověď. Aleš

Odpověď Všechno jako vždy v poslední době se točí kolem vašeho územního plánu. Každý územní plán může mít regulaci formulovanou odlišně a někdy pro řadového člověka třeba ne úplně srozumitelně.

Takže pokud budete mít nový projekt (hlavně situaci s umístěním domu), musí úřad územního plánování posvětit soulad s územním plánem obce. Musí posvětit i nakreslenou příjezdovou komunikaci. To znamená, kdyby šla např. přes „zeleň zahrad“ – musí tato plocha v regulaci mít alespoň podmíněně přípustné umisťování komunikací. V konečné fázi musí nakonec tento úřad vydat tzv. kladné závazné stanovisko, jinak stavební úřad řešení nemůže povolit. Ale toto projektanti dobře ovládají a musí vám pomoci tuto informaci zjistit.

Jinak, že obec dělá změnu územního plánu, to je hezké, ale do posledního okamžiku bude platit starý územní plán a to je několik let…

Ten zbytek bez konkrétní situace neposoudím – ale, málo kdy na úřadě všechny odboru pracují shodně, spolupracují, pomáhají si a lidem hledají cestu, jak stavění povolit. Je to jako doma, dcery do vás hučí, každá chce něco úplně jiného, každá má svou svatou pravdu. Tak jdete za manželkou, ať vynese nějaké moudro a věc rozsekne a najednou zjistíte, že snad ani ona nemluví česky…

Krejčí

P.S.: ještě s těmi záchrannými složkami, oni mají svoji vyhlášku, trochu se liší od naší 501/2006 Sb., ale s nimi bych konzultoval tuto problematiku samostatně. A teprve potom bych znova šel na úřad územního plánování, stavební úřad a životní prostředí. A ve vašem případě prosím jděte určitě v úřední den a po obědě.
Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování