Nová přístavba RD
Popis situace: Chodba dlouhá cca 15 m. Levá zeď ztracené bednění 25 cm síla, za ní obytné místnosti. Pravá zeď ztracené bednění 25 cm, za ní stráň. Nerovný kolmý prostor mezi zdí a strání vyplněn do výšky 2,5 m kameny a betonem. Strop chodby železobeton. Strop za pravou zdí z venku (ochoz) je betonová jednolitá podlaha s izolací.
Problém: Pocení zdí chodby do té míry, že se na stropě dělají kapky a v obytných místnostech se potí okna a cítit vlhkost. Chodba má odvětrání pouze vstupní dveře a na konci u stropu je svépomocí vybouraná díra. Přesto, že stavbu dozoroval stavební dozor, žádné odvětrání plánováno nebylo.
Prosím o radu jak se zbavit vlhkostí. Nechali jme v chodbě udělat podlahové topení ale vlhkost a srážení vody na stropě se jen zvýšila.
Prosím o radu,
Děkuji.
B. Procházková

Odpověď Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.


Z popisu Vašeho problému vyplývá, že se jedná o jakousi novou přístavbu k rodinnému domu. Přistavěna byla chodba, která je konstrukčně provedena jako betonová. Stěny jsou poměrně masivní, i ony patrně armované, v tloušťce 25 cm, shora ŽB strop.

Příčin vlhkosti může být v dané chvíli několik.

Za prvé, pokud byla realizace provedena v nedávné době, jednalo se o mokrý proces, betonáž, kde je velké množství technologické vody. Nelze vyloučit, že stále dochází ke zvýšené produkci vody z konstrukce, proces úplného vysýchání může být delší.

Druhá příčina může souviset s tepelnou setrvačností hmotné konstrukce. Měrná tepelná kapacita betonu a tedy i schopnost podržet si dlouhodobě teplotu je velká. Chodba je patrně z jedné strany zasypaná zeminou, to k tomu přispívá. Záleží také na tom, jaké tepelné izolace a v jakých tloušťkách byly použity. Pokud takové stěny, částečně podzemní například během zimy prochladnou, pak s příchodem jara a teplého vlhkého vzduchu dochází na chladném povrchu k nepříjemným kondenzacím. Je to obdobný efekt jako v jeskyni. Pokud zvyšujeme teplotu vytápění, dodáváme paradoxně i více hmotnostního obsah vody k následné kondenzaci. Tento efekt se velmi často projevuje například v suterénech domů na keramických podlahách. Projevuje se na jaře a v průběhu léta.

Jinou možnou příčinou může být nedostatečná tepelná izolace obvodových konstrukcí chodby. V tomto případě by se závada objevovala naopak v zimě, nebo již na podzim s poklesem venkovních teplot a prochládáním špatně tepelně izolované konstrukce.

Že se potí okna v obytných místnostech, které na chodbu navazují, může souviset jak s vyšším obsahem vlhkosti ve vzduchu, tak i s nedostatečnou kvalitou oken.

Jak postupovat bude záležet na vyhodnocení skutečné příčiny. Pro první případ urychlit vysýchání technologické vody použitím odvlhčovače a sledovat relativní vlhkost v prostoru.

Ostatní případy, pokud má být problém odstraněn, by znamenaly nějaký stavební zásah. To ale vyžaduje prohlídku objektu specialistou v oboru na místě.



S pozdravem



Ing. Jiří Veselý, poradce Energy Centre České Budějovice
Energy Centre České Budějovice