Vložit nový dotaz
Nalezeno 1046 dotazů

rekonstrukce bytového jádra v panelovém domě

Dobrý den, hodlám provést rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě bytového družstva, ne družstva vlastníků. Souhlas s touto úpravou od představenstva družstva mám. Otázka je, zda je nutné provést i ohlášení na stavebním úřadě, když nedojde k změně nosných prvků či statického zatížení domu? Jedná se mi o výklad podle nového stavebního zákona, kdy jsem nalezl i na internetu vyjádření, že k přestavbě bytového jádra nepotřebuji ohlášení na stavebním úřadě. Díky

Jan Krátký

Při zachování dispozice stávajícího jádra (nezměnění jeho půdorysných rozměrů) lze popisované stavební úpravy posuzovat v souladu…


kolaudace rekreačního domku (SP z r. 1989)

Dobrý den. Zakoupil jsem nezkolaudovaný rekreační domek o výměře 6 x 7 m, se stavebním povolením z roku 1989. Letos bych chtěl stavbu zkolaudovat. Dle jakého stavebního zákona bude kolaudace probíhat? Děkuji.

Jan Krátký

Vzhledem k tomu, že stavba byla pravomocně povolena za platnosti starého stavebního zákona č. 50/1976 Sb. ve znění pozdějších předpisů,…


náležitosti ohlášení dle nového stavebního zákona

Ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. se v § 105 píše, že: "náležitosti ohlášení a obsah a rozsah projektové dokumentace u staveb ... stanoví prováděcí právní předpis". Který předpis to je?

Jan Krátký

Touto vyhláškou je vyhláška č. 526/2006 Sb. (nabyla účinnosti dnem 1.1.2007). Náležitosti ohlášení potom řeší ustanovení § 3 této…


odstupová vzdálenost mezi stavbami bytových domů

Dobrý den, mám dotaz ohledně vzdálenosti mezi dvěma bytovými domy. Existuje nově povinná norma, která stanoví, že vzdálenost mezi domy nesmí být menší než výška vyššího bytového domu? Pokud ano, je to možné obejít tím, že by nový bytový dům byl stavěn lehce „nakoso“ ke stávajícímu? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti neurčuje norma, nýbrž stavební zákon, resp. jeho prováděcí vyhláška o obecných technických požadavcích na…


kolaudace RD s nedodělky

Dobrý den, rada bych věděla, zda je možné zkolaudovat RD, kde je kompletně dokončeno přízemí (pouze do některých místností nejsou zatím osazeny interiérové dveře, do jiných jsou udělány provizorní), v patře nejsou v některých místnostech střešní okna (místnosti nejsou využívány) a jsou tam pouze čisté betonové podlahy (bez krytiny), koupelna v patře není obložená ani osazená sanitou (koupelna v přízemí je v provozu), dtto druhé WC v domě je bez osazení. Dům je bez omítek a bez okapů. Chybí požární dveře mezi domem a garáží, která je součástí domu, ale na parkování vozu není a nebude zatím využívána. Děkuji

Jan Krátký

Výčet popsaných nedodělků bych rozdělil. Některé nebudou bránit užívání stavby a měly by být posuzovány jako nedodělky, u kterých…


kolaudace RD s nedodělky a přidělení ČP

Měla bych na Vás dotaz. Letos plánujeme kolaudaci rodinného domu. Máme v podstatě vše hotovo kromě fasády a není udělaný příjezd od garáže na silnici. Jestliže nám to napíší do závad, za jak dlouho to musí být hotovo? A kdybychom se nastěhovali bez kolaudace, dostaneme číslo popisné? Děkuji za vaší odpověď

Jan Krátký

Stavba rodinného domu byla povolena za platnosti starého stavebního zákona č. 50/1976 Sb. ve znění pozdějších předpisů, kolaudační…


rekonstrukce střechy

Dobrý den chtěla bych se zeptat co vše budeme potřebovat k rekonstrukci střechy včetně krovů, mám namysli především záležitosti, ohledně povolení či oznámení, v souvislosti s novým stavebním zákonem?

Jan Krátký

Na výměnu střešní krytiny, klempířských prvků a ostatních nenosných konstrukcí (za předpokladu nezměnění vzhledu stavby) není nutné…


demolice a novostavba sousedního řadového domu

Dobrý den prosím o radu ohledně následujícího problému. Řadová zástavba z roku 1898, která je umístěna ve svahu a nemá v podstatě kvalitní základy, neboť v té době se používaly jiné normy a směsi kamení. Koncový řadový domek je v ohrožení statiky (ne nyní) v případě, že soused se rozhodl dům zbourat a to kompletně všech zdí, čili i sousedící, která je na stěnu přilepena a kompletních jeho základů. Následně chce postavit bytový dům o větších rozměrech. Obávám se, že pokud dojde k odbourání sousední zdi a základů, může dojít ke změně pnutí zdí a všeho co stavbu drží pohromadě více jak 100 let a můj dům může prasknout, případně se kus zřítí. Jak mohu při jednáních o stavebním povolení argumentovat odborně a věcně tak, abych zabránila pohromě? Dále chce stavět i v místech, kde stojí naše společná studna, kterou vlastníme napůl. Není to zdroj pitné vody, ale užitkové. Jedná se Prahu Krč - památkově chráněné území. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Předpokládám, že jako vlastník sousední nemovitosti, které bude navrhovanou stavbou přímo dotčena, budete účastníkem povolovacích…


stavební úpravy a udržovací práce dle nového stavebního zákona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik otázek týkajících se obytného podkroví. Vlastníme RD, ve kterém je nevyužitá půda, kterou bychom rádi obydleli. Nutná je i výměna střešní krytiny (betonová taška za betonovou tašku) s přidáním střešních oken. Dále úprava podlah - vyrovnání nerovností a nový povrch, sprchový kout, WC, kuchyňská linka, výměna schodů, krb určený k vytápění (1 velká místnost + oddělené WC a koupelna příčkou), odpady, vyvložkování komínu. RD se nenachází v památkové zóně a není kulturní památkou. Do nosných konstrukcí zasahovat nebudeme a nezmění se ani vzhled stavby. Ještě je nutné podotknout, že se v části této půdy dříve bydlelo. Jaké povolení potřebujeme podle nového stavebního zákona? Je možné si vyložit nový zákon, kde se ve čtvrté části, hlavě první, díl první, číslo 1, písmeno e,h píše: Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou; stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Ano, jedná se posouzení v souladu s ustanovením § 103 nového stavebního zákona a zastávám stejný názor, kdy výše uvedené stavební…


staticky porušený sousední objekt

Dobrý den, sousedův dům je staticky porušen, jak špatnými technologickými postupy při výstavbě, tak i použitím nekvalitních stavebních materiálů. Potvrzeno posudkem statika. Jedinou možností, jak zabránit zhoršení statického stavu (ne-li zřícení) sousedního domu při výstavbě hasičské zbrojnice i s parkingem na vedlejším pozemku je oddilátování pozemku od vibrací způsobených výstavbou. Jde o jakýsi výkop s betonovou stěnou. Jak se tato dilatace provádí a jaké materiály, kromě betonové konstrukce bude potřeba? Děkuji

Jan Krátký

V dotazu uvádíte, že na sousední objekt je vypracován statický posudek, z jehož závěru vyplývá skutečnost, že se jedná o staticky…