stavba pro podnikání
Dobrý večer. Koupil jsem pozemek, který se skládá ze 7 parcel, z nichž dvě parcely jsou stavební, každá cca 100m a jsou vedle sebe. Jedna je evidovaná jako zastavěná plocha a nádvoří s využitím jako společný dvůr a druhá rovněž zastavěná plocha a nádvoří a na téhle parcele je evidovaná zemědělská stavba bez čp./če. Stavba je dřevěná stodola, která měla v minulosti rozměr cca 5x10 metrů a na tomhle místě bych chtěl postavit zděnou patrovou stavbu pro podnikání (kovovýroba, kanceláře, sklad) o rozměru 7x12 metrů s výškou do 7 metrů. Nová stavba by ležela na obou parcelách. Pozemek a stavba hraničí s obecní komunikací. Je možné nějak využít stávající stavbu pro jednodušší postavení nové? Jaký by měl být postup při zjišťování jestli můžu svůj záměr uskutečnit, v jakém pořadí navštívit úřady? Díky za rady.
Dobrý den, na Váš dotaz mohu odpovědět následující. Nejdříve zajděte prosím na příslušný stavební úřad, nebo jen obecní - kde…
stavba na cizím pozemku
Na pozemku obce, který máme v pronájmu jsme si s povolemím obce na zakladě projektu a ohlášky postavili zahradní chatku s půdorysem 4x4 m2. Chatka není pevně spjatá se zemí, ale je postavena na betonových patkách. Bude chatka zapsána do katastru nemovitostí při zkoulaudování ? A kdo bude vlatníkem chatky my, nebo obec, které patří pozemek. Nevím zda se nechystají od nového roku nějaké změny v občanském zákoníku ohledně staveb na cizím pozemku.Bude rozdíl jestli chatku zkolaudejeme letos nebo až příští rok? Děkuji za odpověď
Dobrý den, na Vaši otázku bych odpověděl následně. Stavbu chaty bych zkolaudoval ještě letos. Po koladuci bych podal na základě kolaudace…
developer
Dobry vecer, mam dotaz. Koupil jsem pozemek, ktery je urcen k vystavbe. Sklada se ze dvou casti. Jedna je hlavni cast a druha mensi lezi pod budouci pristupovou komunikaci, ktera zatim neni postavena a je zde pouze polnacka. Pozemek je jeden v rade a kazdy majitel vlastni take cast budouci cesty. Muj je na konci řady. Ostatni majitele ovšem jiz bydli a pod budouci cestou maji i site (elektrika,plyn,voda).Pozemky na protejsi strane cesty vlastni developer, ktery se nyni rozhodl pozemky zasitovat a vybudovat cestu. Vlastni take druhou polovinu budouci cesty kde bude stavet kanalizaci. Byl jsem s nim v kontaktu a dal mne nabidku na vytvoreni pripojek na muj pozemek, ktera je zhruba 10x vyssi nez odhad me stavebni firmy. Developer ovsem nechce o zmene jednat. Hrozi tak ze do projektu na vybudovani pripojek nezahrne muj pozemek, vybuduje pripojky i kanalizaci a pote cestu. Kdyz se pak rozhodnu stavet tak mne nemusi povolit napojit na to co jiz vybudoval S puvodnimi vlastniky elektriky a plynu jsem jiz domluvy na pripadne napojeni na ne. Jde nejak zajistit aby mne developer nemohl z planu vynechat pripadne abych se mohl pozdeji zapojit a on si nemohl diktovat jakoukoliv cenu? Dekuji
Dobrý den, na Vaši otázku je velmi těžká odpověď. Pokud jediné místo kam se lze připojit s přípojkami pro Váš pozemek je ve…
voda pod linem
Dobrý den pod linem se mi sráží voda. Podlaha má hydroizolaci podlahové vytápění a vrchní vrstva je anhydrit. Na různých místech (náhodně) se na spodní straně lina sráží voda která vede k plísním. Ale podlaha je v tom místě suchá, nebo určitě na omak nejeví známky vlhkosti. Myslí tedy, že to není problém špatné hydroizolace. Je to nepodsklepené přízemí starého domu. Ve vedlější místnosti je klasický beton bez podlahového vytápěnía tam takový problém není. Vše je staré dva roky. Je problém zahřátí a ochlazení lina?? Pomůže dlažba nebo dřevo?? Abych pravdu řekl lino se mi vyhazovat nechce, stálo přece jen nějakou korunu. Děkuji za odpověď
Dobrý den, na Váš dotaz nejde jednoznačně odpovědět z důvodu nedostatku informací. PVC je dnes možno běžně používat jako nášlapnou…
Vlhkost v přízemním bytě
Dobrý den, prosím o radu ohledně vlhkosti v přízemním bytě v rekonstruovaném bytovém domě z roku 1900. Přízemní byt má podlahy na úrovni okolního terénu. Zvenku domu jsou údajně provedena hydroizolační opatření nopkovou folií a štěrkem. Byt jsme právě koupili, začali v něm provádět menší stavební úpravy a při sundání obvodových lišt kolem podlahy jsem za ní našli vlhkost a začínající plísně. Kontaktovali jsme developera s obavami z vlhkosti ve zdech, ten spolu s jeho stavbyvedoucím tvrdili, že rekonstrukce byla dokončena loni na podzim, přes zimu se nevětralo a netopilo, tudíž nyní, když jsme začali topit, se odpařuje vlhkost z nových omítek. Raději jsem nechali dělníky sundat plovoucí podlahy a zkontrolovat podlahy - v několika místnostech nijak proti vlhkosti izolovaný beton na původním zásypu ze suti a hlíny, v jedné místnosti pak OSB desky, položené na folii, pod folií stejný zásyp jako pod betonem, vložené trámové polštáře - zcela ztrouchnivělé v délce cca 70 cm ode zdi, dále jsou relativně v pořádku.. Včera jsme tam měli developera, který opět tvrdí, že vlhkost je jen z omítek, zásyp že je suchý. Opět tvrdí, že zdí nemůže jít vlhko. Při žádosti o nápravu podlah nabízí pouze vyndání polšťářů, položení folie na zásyp a na ni OSB desky jako podlahu. Je takové řešení v pořádku? Lze zjistit nějakým způsobem, odkud se bere vlhkost v bytě - dnes jsme v jiné části uvnitř domu - mimo byt, zjistili vlhké skvrny na zdi do výška cca 60 cm od podlahy v nevytápěných prostorách domu. Obáváme se, že dům celý provlhá. Prosím o radu, jak dále postupovat, co prověřit a kým? Předem děkuji.
Dobrý den, z Vašeho popisu je jasné, že konstrukce podlahy nikterak nebrání pronikající vlhkosti z podloží domu, taktéž izolace zdí…
Zastínění pozemku
Dobrý den. Rádi bychom si postavili rodinný domek o výšce 8 m v satelitu, kde jsou poměrně malé pozemky a částečnému zastínění pozemku sousedů se nevyhne nikdo. Jsme ve fázi jednání o stavebním povolení. Úřad pro územní plánování nám stavbu uznal zcela vyhovující, obec taky žádné námitky nemá. Zástupce stavebního úřadu nám také potvrdil, že z jejich strany žádný problém taky není. Jeden z našich sousedů ale přišel s námitkou týkající se zastínění jeho pozemku. Žádá studii oslunění a zastínění, i když jsme od jeho domu vzdáleni více než 13,5 metru. Máme povinnost tuto studii zadávat a zaplatit my, nebo si ji má nechat udělat soused, který ji požaduje? Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Pokud se v této fázi nebyly vyjádřeny námitky ze strany úřadů, tak by z Vaší strany neměl být problém. Studii by si tedy měl…
Půdní vestavba
Dobrý den, chci na půdu staršího rodinného domu vestavět jednu místnost.Chtěl bych znát váš názor na skladbu obvodového zdiva.Hlavně co se týká finančních nákladů na m2 a zateplení. Děkuji P.Kulhánek
Dobrý den. Ve Vaší situaci by bylo ideální nechat si navrhout řešení od projektanta, který dle místního šetření najde nejlepší…
Betonová podlaha
Dobrý den, mám dotaz ohledně strojně hlazené betonové podlahy. Do objektu byla specializovanou firmou položena betonová podlaha 380 m2. Byl použit beton kvality C20/25, drť 8/16 , cement Portland 42,5. Na podlahu byly použity kari sítě oko 15 cm síla drátu 5 mm. Vrstva betonu cca 10 cm. Do betonu byly firmou přidány skelná vlákna. Po strojním vyhlazení podlahy skelná vlákna zůstaly na povrchu betonu vystupující až 4 cm nad povrch. Navíc při strojním hlazení vyčnívající vlákna způsobily vrypy do betonu. Je ještě možná náprava vzniklé situace? Co bylo příčinou této situace. Děkuji za odpověď Mašková
Dobý den. Skelná vlákna lépe zabraňují vzniku mikrotrhlin a jsou levnější, než např. drátkobeton, který se běžně na podlahy…
Stavba komínu
Dobrý den.Chtěl bych poprosit o radu.Postavil jsem komín a nemněl jsem žádné stavební povolení a ani ohlášku.Sousedka podala udání na stavebním uřadě.Co mám dělat?Dostanu jen pokutu a nebo mi hrozí odstranění této nepovolené výstavby?
Dobrý den. Pokud jste postavil nový komín, tak bylo nutné na něj mít stavební povolení. Dle stavebního zákona § 103, odstavec 1 zákona…
Společná stěna domu
Dobrý den. Náš dům je z roku cca 1890 a vznikl rozdělením větší stavby na jednotlivé domy. Společná je celá přiléhající stěna po delší straně domu (cca 32 m), přes dvě patra. Do této stěny jsou staticky kotveny všechny stropy i příčky, rovněž podpírá střechu. Z informací dostupných v poradně plyne, že se liší situace, kdy je stěna přesně na mém pozemku, přesně na pozemku soused nebo poloviční (odhlédněme na dřívější přesnost map a pasování na dnešní možnosti techniky). To určí de jure vlastníka (zatím jsme neprováděli, podle mého jde o absurdní loterii). Jak se zákony dívají na bourání takové staticky nezbytné stěny? Může soused, pokud by se ukázalo, že je stěna celá v jeho vlastnictví, stěnu zbourat, případně mě donutit, abych si po celé délce domu vybudoval stěnu novou? Takový zásah totiž se totiž rovná kompletní demolici interiérů a kompletní přestavbu převyšující cenu domu. Dále mě zajímá možnost zásahu do takové stěny - sekání rozvodů, kotvení dalších příček a podobně. Doposud to oba sousedé děláme a navzájem v tom problém nevidíme. Skutkový stav trvá minimálně od r. 1952, kdy rodina dům koupila. Jak soused stárne a my do domu investujeme, obávám se dalšího vývoje. Děkuji velmi za odpověď. S pozdravem.
Dobrý den, myslím, že v tomto případě se to dá přirovnat k situaci v bytovém dome, kde je také mezi dvěma bytovými jednotkami pouze…