přístavba komína ke stávajícímu RD
Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz ohledně stavby nového komína ke stávající stavbě rodinného domu. K boku rodinného domu bychom chtěli přilepit stavbu nového komínového tělesa, ale údajně by mohl být problém se vzdáleností komína od vedlejší nemovitosti (rodinného domu). Jedná se o starší zástavbu rodinných domů vedle sebe. Komín bude vysoký cca 8 m, průměr 200 mm. Eventuelně případná minimální vzdálenost od vedlejší stavby kvůli revizi tohoto komína. Děkuji za odpověď
Technické požadavky na komíny jsou stanoveny v ČSN EN 1443 „Komíny - všeobecné požadavky a v ČSN 73 42 01 „Komíny a kouřovody -…
legalizace stavby "mobilní" chaty
Dobrý den. Chci kupovat zahradu, na které je postavena chata s podkrovím o půdorysu asi 3 x 4 m + předsíňka a WC. Je zde zavedena voda i elektřina. Chata není zapsaná na katastrálním úřadě. Dle majitele je postavena na kůlech, tedy není spojena s pozemkem a lze ji brát jako mobilní. Prý na ní není potřeba žádné stavební povolení atd. Prosím o radu, jaké dokumenty mě má předložit, abych se vyhnul případným problémům na stavebním nebo katastrálním úřadě? Děkuji
Z dotazu vyplývá, že současný vlastník zřejmě nechce mít starosti s případnou legalizací stavby. Předmětná stavba ve smyslu stavebního…
zastavěná plocha stavby pro sociální bydlení (samostatné stavby RD a garáže)
Počítá se přilehlá garáž k domu do podlahové plochy pro vymezení rodinného domu pro sociální bydlení? Garáž má vlastní zdi i střechu, přilehlá zeď je od zdi domu odstíněná tepelnou izolací pro zabránění tepelných mostů. Pod touto garáží je sklep na ovoce, který má vchod pouze ze zahrady ze severní strany garáže. Hlavní budova není podsklepena a ani není se sklepem provozně propojena. Je možné i tento sklep vyloučit z podlahové plochy pro vymezení RD pro sociální bydlení? Děkuji
Podle informací uvedených v dotazu se ve smyslu stavebního zákona jedná o dvě samostatné stavby, a to o stavbu rodinného domu a stavbu…
stavba provozovny kadeřnictví na pozemku se stavbou RD
Dobrý den, postavili jsme na pozemku (cca 1000 m2) rodinný dům. Plánovali jsme časem na pozemku postavit ještě zděnou garáž, která by nebyla součástí domu, ale teď bychom chtěli místo garáže postavit pro mě malou provozovnu (kadeřnictví). Stavba by měla cca 7 x 5 m. Otázky: 1) bude nutné stavební povolení? 2) budou se muset vyjádřit a souhlasit všichni s námi přímo sousedící sousedé? (stavba by byla cca 1 m od plotu jednoho souseda, další dva jsou cca 15 m). Před stavbou, už na našem pozemku bude jedno parkovací místo, 3) co dělat, když některý ze sousedů souhlasit nebude? Děkuji za odpověď
V ustanovení § 21 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ jsou uvedeny stavby, které lze na pozemcích…
legalizace stavby garáže a její rekonstrukce na zahradní domek
Rád bych Vás poprosil o váš názor. Na hraně naší zahrady je umístěna zděná garáž (5 x 8 m). Ta byla postavena někdy v 60. letech naším dědou, a pravděpodobně nebyla zkolaudována, každopádně není dnes zakreslena na katastrální mapě. S touto stavbou přímo sousedí garáž sousedova, která byla postavena později. Rád bych se Vás zeptal, je-li možné tuto garáž přestavět na zahradní domek? Tím myslím zachovat stávající objekt, u kterého by byli akorát zvětšeny okna a stávající plochá střecha přestavěna na střechu sedlovou, samozřejmě se souhlasem souseda. Děkuji za jakýkoliv Váš názor.
Prvním krokem, který je nutný provést, je zlegalizování stávající garáže. Legalizace stávající stavby je možná na základě ověření…
vzájemné odstupy staveb pro bydlení
Můj dotaz se týká vyhl. č. 501/2006 Sb. § 25 odst. 4, který stanovuje vzájemné odstupy staveb. Jde mi o to, že mám stavební pozemek a na sousedním pozemku (na sever od mého) stojí již 4 patrová budova. Můj pozemek je relativně úzký, a pokud bych si měl vytvořit odstup od této budovy rovný její výšce, tak mi zbude na pozemku jen těžko zastavitelný úzký pás pozemku. Proto se ptám, zda může stavební úřad povolit i umístění stavby, která by zcela nesplňovala podmínku stanovenou ve výše zmiňované pasáži vyhlášky? Děkuji
Stavební úřad může v odůvodněných případech povolit (v souladu s ustanovením § 26 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích…
změna užívání RD na kavárnu a kancelář
Dobrý den, plánuji rekolaudaci staršího domu, který je nyní zkolaudován k bydlení, na kavárnu (přízemí) a kancelář (podkroví). 1) Musím mít zajištěno parkování? Součástí pozemku totiž nejsou žádné pozemky, kde by bylo možné parkovat. Pouze městská komunikace, kde je parkování možné. 2) Mohou záměr rekolaudace na kavárnu "zazdít" sousedé? Objekt sousedí v řadové zástavbě s obytnými domky z obou stran. Nicméně provoz kavárny nebude hlučný, žádné hudební ani jiné akce neplánuji a otevírací doba bude max. do 21 hodin. 3) Objekt není kulturní památkou, ale je součástí památkové zóny. Památkářům se nelíbí záměr zvětšit okna na výlohy, jak to v kavárnách běžně bývá. Při tom ve stejné řadě domů je několik obchodů s výlohami. Oni tvrdí, že každá stavba se posuzuje individuelně. Pokud budou památkáři trvat na svém, nejede přes jejich rozhodnutí vlak? 4) Podkroví má výšku pouze 2,3 m. Je možné ho zkolaudovat na kancelář? Díky
1/ Pro nové užívání stavby musí projektant stavby zároveň posoudit potřebu vytvoření nových parkovacích míst. V případě, že se…
nástavba RD
Dobrý den, mám dotaz: máme rodinný dům o výměře 135 m2. Na jaře bychom chtěli přistavět nad garáží, která je součástí domu, ještě jednu místnost. Bylo nám řečeno, že potřebujeme stavební povoleni, vzhledem k tomu, že změníme vzhled domu. Jinde nám bylo řečeno, že potřebujeme jen stavební ohlášení, vzhledem k tomu, že je dům do 150 m2. Navíc nám bylo řečeno, že potřebujeme povolení sousedů. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli potřebujeme opravdu povoleni nebo jestli stačí ohlášení a co se týká sousedů, tak jestli je můžeme obeslat písemnou formou anebo jestli musíme za nimi osobně, aby nám to podepsali? Děkuji za odpověď
Stavby rodinných domů a jejich změny (přístavby, nástavby a stavební úpravy), které splňují parametry uvedené v ustanovení § 104 odst. 2…
změna užívání garáže pro autobusy na autodílnu
Objekt je zkolaudován jako garáž na 2 autobusy. Lze tam provádět opravy nebo údržbu osobních aut bez rekolaudace?
Pokud je stavba zkolaudována jako garáž pro dva autobusy, jejím účelem užívání je odstavení těchto vozů. Pro jiné užívání stavby…
zápis zkolaudované chaty do katastru nemovitostí
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, jak lze vyřešit následující problém. V roce 1973 jsme si koupili pozemek pro stavbu chaty, na kterou jsme v následujícím roce obdrželi stavební povolení. Po dokončení stavby jsme v roce 1987 zažádali o vydání kolaudačního rozhodnutí, které jsme v témže roce obdrželi. Jako podklad pro kolaudační rozhodnutí stačilo stavebnímu úřadu potvrzení o žádosti na zaměření stavby a nikoli geometrický plán, což se posléze ukázalo jako problém, neboť se při zaměření zjistilo, že již pozemek byl vytyčen špatně a tím pádem se stavba nachází svojí valnou částí na sousedním pozemku. Nyní se snažíme stavbu zapsat do katastru nemovitostí, přičemž vedlejší pozemek pod stavbou jsme si již koupili. Jako podmínku pro zápis požaduje Katastrální úřad doklad, že stavba odpovídá kolaudačnímu rozhodnutí, přičemž toto potvrzení nám odmítá Stavební úřad vystavit s konstatováním, že budova je dle kolaudačního rozhodnutí umístěna na jednom pozemku, přičemž skutečná poloha této stavby neodpovídá kolaudačnímu rozhodnutí (je také na pozemku sousedním). Stavební úřad požaduje, abychom zažádali o dodatečné stavební povolení a dodatečný souhlas s užíváním. Jako podklad pro dodatečné stavební povolení pak požaduje výkresovou dokumentaci potvrzenou autorizovaným inženýrem a to na základě norem platných nyní a nikoli v době stavby. Tato podmínka je dle mého názoru problém, neboť je tato stavba poplatná době jejího vzniku a v mnohých detailech neodpovídá dnešním předpisům. Prosím o radu, jak lze popsanou záležitost vyřešit? Předem děkuji za odpověď.
Prvotním pochybením (a to zřejmě na straně stavebníka) bylo, že stavba byla realizována z části na jiném pozemku, než na kterém byla…