Nalezeno 1059 dotazů

okna ve štítě RD na hranici pozemku

Dobrý den. Mám velký problém a nevím si rady. Stavební úřad nepomůže, tak prosím vás o radu. Zakoupila jsem dům, kde ze dvou pokojů vedou okna do sousedova dvora. Nyní jsem se dozvěděla, že byly vybourány bez platného povolení. Před dávnými roky prý to byl jeden dům, který vlastnili 2 bratři, tudíž si tyto okna dělali do svého dvora, samozřejmě v té době bez stavebního povolení, takže mám okna „na černo“. Pak se bratři rozhádali a rozdělili i majetek na dva domy. Já zakoupila dům, domluvila jsem se z bývalým majitelem o výměně oken a vycházeli jsme spolu velice dobře. Pak jsem odjela s celou rodinou pracovat do Anglie a situace se změnila. Můj bývalý soused přepsal svůj dům na svou vnučku. Když jsem před dvěma lety přijela na prázdniny, zjistila jsem, že mi soused okna zazdil luxferami. Dala jsem vyrobit plastová okna, která jdou pouze vyklápět asi 15 cm, s neprůhledným sklem, aby byl soused spokojen. Luxfery jsme vymlátili a firma zasadila nová okna. Tento rok jsem přijela do ČR natrvalo, ale jaké bylo moje překvapení. Na oknech ze sousedova dvora mám železný rošt, který se vkládá na zpevňování betonu a na tom je připevněna hrubá černá plachta. Chodím na stavební úřad, ale zbytečně. Okna vlastně nemám a plachta není „stavba“, takže nemohou nařídit odstranění. Ať prý dovedu svědky, že tam okna byla už dávno. Proč to stavební úřad potřebuje? A co dělat, kam se vlastně obrátit? Soud trvá dlouho a my vybudovali v pokojích dětské pokoje. Větrat kvůli malému otevírání oken a plachtě na oknech je nemožné, slunce tam nejde vůbec, je tam všude plíseň na novém nábytku a plovoucí podlaze. Dům je situovaný tak, že není možné okna udělat jinde. Na stavebním úřadě jsem se svědkem byla, bývalý majitel sousedního domu dosvědčil, že vlastnil dům od roku 1974 a okna u mého domu již byla. Včera jsem byla na Policii ČR a ti to budou řešit jako přestupek. Nechápu, že jeho zákon chrání a já vlastně žádná práva 1 rok nemám. Než proběhne soud a nebudu muset nakonec okna zazdít? Prosím o radu. Děkuji

Jan Krátký

Osazení oken ve štítě dříve podléhalo i nyní podléhá schválení stavebního úřadu. Je však otázkou, zda by se na ni v současnosti (s…


informování sousedů o zmáměru stavby RD

Dobrý den. Podílník cesty, která není přístupová k mému pozemku, odmítá převzetí oznámení o stavbě rodinného domku. Ostatní podílnici oznámení převzali. Je možné se proti tomu postoji podílníka bránit? Jedná se o 1/8 polní cesty, která s mým pozemkem sousedí. Děkuji.

Jan Krátký

Ustanovení § 104 odst. 1 stavebního zákona stavebníkovi ukládá povinnost stavebnímu úřadu společně s ohlášením stavby doložit doklad o…


odvolání obce proti stavebnímu povolení na stavbu RD (lhůta pro projednání odvolání)

Obec se odvolala proti stavebnímu povolení RD. Prosím, do jakého termínu musí stavební úřad s odvoláním seznámit účastníky řízení včetně stavebníka stavby a předat jej společně se spisovým materiálem k přezkoumání svému nadřízenému orgánu a do jakého termínu musí tento nadřízený orgán vydat závazné rozhodnutí? Nedodržením termínu některého orgánu nabude stavební povolení právní moci?

Jan Krátký

Skutečnost, že správní orgán nedodrží stanovené termíny, nemá za důsledek, že by napadené rozhodnutí nabylo právní moci. Můžete si…


plánovaná stavba k rekreaci a zřízení věcného břemene chůze a jízdy přes pozemek souseda

Dobrý den, vlastním pozemek určený dle územního plánu k výstavbě rekreačního objektu. K mému pozemku a dalším již stojícím chatám vede obecní cesta. Cca 10 m je dle zápisu v katastru ve vlastnictví souseda a není uveden status "komunikace". Tato část se využívá jako cesta déle jak 50 let a je dokonce zakreslena v územním plánu jako cesta. Mohu na základě toho, že cesta existuje a je i zakreslena v ÚP stavět chatu? V případě, že ne, bude mi stačit písemný souhlas souseda, že mohu jeho část pozemku, kterým je právě zmíněná cesta, využívat nebo bude muset být zapsáno věcné břemeno ve prospěch mého pozemku v KN? V případě, že stavba bude schválena stavebním úřadem, potřebuji ještě povolení od obce? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud chcete sousedův pozemek užívat jako přístup a příjezd na pozemek a tento sousedův pozemek není veden jako veřejná komunikace, je…


koupě novostavby RD (kolaudační závady a nedodělky)

Dobrý den, chtěl bych koupit 2 patrový RD - novostavbu, který je dle realitního makléře po kolaudaci. Ovšem chybí podlahy, kuchyň, krb, vybavení koupelny a WC, do patra má jen pevné železné schody bez zábradlí, bez hromosvodu. Přípojku na elektro má, studnu taktéž, ale v domě nejsou sanitární zařízení. Je možné, že byl dům zkolaudován bez výše uvedených věcí? Realitní makléř tvrdí, že je vše v pořádku, ale prozatím mi neukázal ani jeden doklad. Děkuji

Jan Krátký

Absence nášlapných vrstev podlah, kuchyňské linky a sanitárního zařízení nemusí být překážkou uvedení stavby do trvalého užívání…


ochranné pásmo zemědělské farmy

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem na konkrétní problém, který vyvstal s tvorbou nového územního plánu pro obec ve Středních Čechách. Protože se snažím marně dopátrat po metodice určení ochranného pásma zemědělské farmy, která sousedí s našimi zahradami a dalšími pozemky, kdy jsem žádal o vyjádření jak okresní hygienu (která mne odkázala na Stavební úřad), tak Stavební úřad, který se zaštiťuje Územním plánem z 90. let, kdy projektant zapíchl kružítko do osy stávající farmy a udělal kružnici o poloměru cca 500 m bez ohledu na směr větru, umístění stájí v objektu a další asi rozhodující faktory. Na náš dotaz, podle jaké legislativní normy byl tento poloměr stanoven, nám nikdo není schopen dát konkrétní odpověď, pouze dohady a osobní názory. Prosím proto o informaci, zda existuje právní předpis pro stanovení metodiky určení tohoto ochranného pásma a kdo (který úřad) je oprávněn posoudit jeho velikost podle stávající platné legislativy? Děkuji za pochopení.

Jan Krátký

Návrh ochranného pásma staveb pro chovatelské účely se stanovuje zpravidla dle metodiky zveřejněné v ACTA HYGIENICA A EPIDEMIOLOGICA (AHEM)…


provozovna poradenské kanceláře v rodinném domě

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu: mám rodinný domek po rodičích a jsem vlastníkem. Chtěl bych tam v jedné místnosti provádět poradenskou činnost pro sluchově postižené, včetně prodeje příslušenství ke sluchadlům, bez nároků na mzdu. Dotaz zní: musí mi to někdo povolit a musím žádat na stavebním úřadu o povolení vyvěsit tabuli s názvem činnosti a o povolení provozování této místnosti? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Změna místnosti na provozovnu (poradenské činnosti pro sluchově postižené) je změnou užívání, kterou je nutné oznámit stavebnímu…


rekonstrukce RD do 150 m2 na ohlášení (překročení zastavěné plochy zateplením fasády)

Dobrý den, provádíme rekonstrukci RD. Dle projektu, který byl předložen stavebnímu úřadu, bude po dokončení zastavěná plocha domu 149 m2, tedy rekonstrukci provádíme na ohlášku. V průběhu stavby jsme si ovšem nechali zpracovat projekt na úsporná opatření a zažádali jsme o dotaci z programu „Zelená úsporám“. V navrhovaných opatřeních je mimo jiné navrženo takové zateplení vnějšího pláště, že se dostáváme přes zmiňovaných 149 m2 a to až na 156 m2. Tímto se dostáváme nad hranici 150 m2, nad kterou už musí stavba provádět se stavebním povolením, resp. v tuto chvíli se nám stává přestavba „černou stavbou“. Jakým způsobem máme nyní postupovat v jednáních se stavebním úřadem, a co se dá očekávat za komplikace s tímto spojené? Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Zateplení stavby rodinného domu je stavební úpravou, která podle ustanovení § 103 odst. 1 písm. h) stavebního zákona nepodléhá ohlášení…


realizace chaty a studny na sousedním pozemku (odstupové vzdálenosti a povolení staveb)

Dobrý den, prosím o radu. Máme s manželem zděnou chatu, na sousedním pozemku si náš soused postavil dřevostavbu, která je vzdálená ode zdi naší chaty 3 m, to znamená, že je úplně nalepená na nás, přes náš nesouhlas. Soused argumentuje, že nejde o stavbu s betonovými základy, tudíž nemusí mít stavební, ani naše povolení. V chatě topí a kouř z ní jde přímo do té naší, která je patrová, dále vybudoval studnu, to vše načerno bez ohlášení i ty kamna. Chtěli jsme, aby stavěl výše nebo dál, ale bez domluvy. Poté nás napadlo, že bychom postavili plot, ale vzdálenost naší chaty od hranice pozemku je cca 50 cm (celková šíře našeho pozemku je pouze 5 m, jeho 13 m. Soused nám vyhrožuje, že pokud ho udáme, tak nám např. otráví vodu v bazénu apod. Vzhledem k tomu, že máme děti, tak opravdu nevíme co dělat? Děkuji

Jan Krátký

Vytvářejí-li stavby pro rodinnou rekreaci mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 10 m. Stavba pro rodinnou…


přesah konstrukce zateplení štítové zdi RD na sousední pozemek

Dobrý den, na RD jsme dělali novou fasádu. Na hranici se sousedním pozemkem jsme stěnu zvětšili zhruba o 10 cm zateplením. Zateplení začíná zhruba 15 cm nad zemí. Půdorys tedy zůstal zachován. Soused si nyní stěžuje, že jsme si zvětšili stavbu na úkor jeho pozemku. Mezi naší stěnou a jeho kůlnou byl cca 50 cm (nyní je 40 cm) prostor pro trativod. Souseda jsem o záměru informoval ústně před začátkem prací. Stěžuje si až nyní. Provinili jsme se tímto a má tedy právo na stížnost? Jaká sankce by nám mohla v případě našeho pochybení hrozit? Děkuji Vám.

Jan Krátký

Žádná část stavby, tedy ani zateplení, nesmí přesahovat na sousední pozemek. Přesahem stavby na sousední pozemek omezujete sousedova…