Nalezeno 1060 dotazů

odstupová vzdálenost mezi stavbou RD a stavbou pro rekreaci

Dobrý den, stavím rodinný dům, který sousedí s chatou. Původní projekt a rozhodnutí místního stavebního úřadu bylo vydáno na přestavbu chaty. Později jsem udělal změnu druhu užívání před dokončením a nyní již mám rozhodnutí na stavbu rodinného domu. Chci se zeptat, jaký odstup musím mít od sousedova chaty? Dle vyhlášky č. 501/2006 Sb. § 25 musí být odstupová vzdálenost mezi stavby pro rodinnou rekreaci nejméně 10 m. Mezi rodinnými domy musí být vzdálenost nejméně 7 m. Jak to ale je v případě rodinného domu a stavbou pro rekreaci? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Vyhláška č. 501/2006 Sb. pevně stanovuje minimální odstupové vzdálenosti pouze mezi dvěmi rodinnými domy a mezi dvěmi stavbami pro…


kolaudace RD

Dobrý den, koupili jsme barák, na který bylo vydáno stavební povolení v roce 1984, dosud nebyl zkolaudován. Co je potřeba mít hotové, abych mohl zažádat o předčasné užívání stavby? Za odpověď děkuji

Jan Krátký

Rodinný dům bude uveden do trvalého užívání dle předchozí právní úpravy, tzn. dle zákona č. 50/1976 Sb. "stavební zákon". Dle mého…


doklady ke kolaudaci stavby rekonstruovaného RD

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké revize a doklady jsou potřeba ke kolaudaci rodinného domu po rekonstrukci se stavebním povolením. Děkuji

Jan Krátký

Pro zodpovězení dotazu je důležité, čeho se rekonstrukce rodinného domu týkala. Ke kolaudaci požaduje stavební úřad pouze odzkoušení a…


rekonstrukce nezkolaudovaného RD

Dobrý den, stal jsem se vlastníkem RD, na který bylo vydáno rozhodnutí o přípustnosti stavby (stavební povolení) v roce 1975, ale doposud neproběhla kolaudace. Rád bych provedl rekonstrukci (přístavba+nástavba). Lze rekonstrukci řešit v rámci tohoto stavebního povolení žádostí o změnu stavby před dokončením (jaká právní norma by byla v tomto případě směrodatná?), nebo je třeba nejprve provést kolaudaci, a poté požádat o nové stavební povolení? Děkuji

Jan Krátký

V roce 1975 nebyla v platnosti ani minulá právní norma - stavební zákon č. 50/1976 Sb. Osobně bych dal přednost druhému řešení, a to…


stavba RD

Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s následujícím dotazem. Na jedné společné parcele se se sestrou chystáme stavět rodinný dům se 2 bytovými jednotkami, a to tak, že oba byty budou umístěné vedle sebe, budou mít samostatné vchody a budou od sebe zcela odděleny mezibytovou stěnou. Na stavebním úřadě nám však bylo řečeno, že dům se 2 bytovými jednotkami musí mít nějaký společný prostor a byty nesmí být zcela oddělené. Je tento požadavek opodstatněný? Byty spolu sousedí technickými místnostmi - je tedy nutné např. vytvořit jednu velkou společnou technickou místnost, nebo stačí tyto místnosti pouze propojit dveřmi? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Požadavky na obytné budovy, mezi které patří i rodinné domy, jsou uvedeny ve vyhlášce č. 137/1998 Sb. „o obecně technických požadavcích…


zateplení RD na hranici pozemku a nesouhlas souseda

Dobrý den. Zakoupili jsme starší rodinný domek, vyžadující rekonstrukci. Domek stojí na hranici pozemku. Při rekonstrukci předpokládáme zateplení domu, které ve výsledku přesáhne na pozemek souseda (cca 15 cm). Při provádění zateplení hraniční stěny bychom potřebovali toto provádět z pozemku souseda. Domek je do 150 m2, proto jsme chtěli rekonstrukci provádět na ohlášku. Bohužel, soused nám souhlas zamítl, důvodem je zateplení a není ochoten se domluvit. Jak lze v tomto případě postupovat dál ? Děkujeme předem za odpověď.

Jan Krátký

Hlavním problémem je skutečnost, že zateplení přesahuje hranici pozemku a vytváří na sousedově pozemku tzv. „věcné břemeno“. Máte…


Stavba ŘRD na sousedním pozemku

Dobrý den, bydlíme v novostavbě (celá oblast), kde všechny domy v ulici jsou na malých pozemcích s velikostí do 500 m2, jsou řazené vedle sebe 5 m od komunikace , která vede před našimi domy. Za našimi pozemky investor plánuje stavbu řadových rodinných domů, a to 3,5 m od hranice s našimi pozemky tak, že cela "řadovka" by byla paralelně s domy naší ulice, čímž by nám vytvořili "7 metrovou hradbu co do výšky dvojpodlažních řadových domů".Vzdálenost 7 metrů od domu k domu, v tomto případě nemůžeme akceptovat, vždyť jakákoliv činnost na zahradě by se rovnala vystoupení v národním divadle, kde balkony v řadových domech prakticky téměř na hranici pozemku by byly jako lóže s publikem. Je to zásah do soukromí a znehodnocení našich investic. Je to vůbec možné? Existuje zákon, který to umožňuje? Jak se dá účinně bránit proti tomu? Jakou stanovuje zákon vzdálenost mezi "řadovkou a samostatně stojícími domy. Děkuji

Jan Krátký

Umístění staveb na pozemcích řeší vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“. Tam jsou, v ustanovení…


umístění RD a regulační plán

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Vlastníme pozemek široký 15 m, který je stále vedený jako orná půda (přestože jsou na něm již přivedeny veškeré sítě a na okolních pozemcích rozprodávaných ve stejnou dobu již stojí rodinné domy - nová výstavba na okraji města). Nyní bychom chtěli zažádat o stavební povolení i my. Máme však již letitý problém - město schválilo regulační plán, který přes náš pozemek umístil komunikaci. Snažíme se s úřadem dohodnout, ale výsledek je žádný. Komunikace v těchto místech nutná není, jedna je vedena o "blok domů" níž a jedna o "blok" výše. Problém je, že k domu, který by mohl stát v budoucnu z jedné strany vedle našeho pozemku, za zahradou souseda, by nebyl příjezd. Asi před rokem či dvěma však město prodalo právě sousedovi obecní pozemek, na kterém mohla být příjezdová komunikace bez problému umístěna (to již věděli, že se tento prostor bude zastavovat a že komunikace zde bude potřeba). Soused má již zahradu oplocenou a město teď chce umístit komunikaci na náš pozemek (což se projevilo v regulačním plánu). Stavbu by nám umožnili, ale to bychom museli souhlasit s odprodáním části pozemku. Bohužel by se tím zmenšila jeho šířka a případný RD by kvůli regulativům na odstup (3,5 m od hranice) musel být buď úzký, nebo podle druhé jimi navržené varianty "utopený" o 15 m směrem do středu pozemku (čímž by vznikl 15-ti metrový zastíněný nevyužitý prostor - orientace pozemku je východ-západ). Stavební úřad odmítá povolit výjimku na odstup od té případné pojízdné komunikace (např. na 2,5 m). Máme nějakou možnost, jak se bránit? Děkuji za radu.

Jan Krátký

Otázkou je, proti čemu nebo proti komu se chcete bránit. Ta doba, kdy jste mohli ovlivnit příští podobu území, pro které byl vydán…


rekonstrukce domu a projektová dokumentace

Dobrý den, zdědila jsem starý dům, jenom stěny a střecha, chci se zeptat zda k rekonstrukci potřebuji projekt a k čemu všemu ho budu potřebovat? Myslela jsem, že vím jak chci aby to vypadalo a s odpady a elektrikou a ostatním si poradí firmy, které to budou provádět, to se asi pletu že? Prosím poraďte mi, kde seženu nejvíce info a také s tím projektem? Díky moc

Jan Krátký

Obecně lze odpovědět, že k rekonstrukci budete s nejvyšší pravděpodobností projektovou dokumentaci potřebovat, její rozsah a obsah…


kolaudace domu a dokončení terasy

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zkolaudovali jsme v únoru letošního roku, podmínkou však bylo dodatečně a to do jednoho roku dokončit terasu, kterou ale již nestihneme v tomto termínu dokončit. Máme požádat stavební úřad o odklad? Neřešili bychom to, ale udal nás náš investor ohledně plotu na černo, tudíž předpokládám, že udělá to samé i v tomto případě. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Tím, že stavební úřad stanovil lhůtu k dokončení terasy v podstatě deklaroval, že se nejedná o vadu ani o nedostatek, bránící…