Nalezeno 604 dotazů

sousedův pozemek - zpevněná plocha

Soused si koupil v r. 2003 pozemek od našeho města, dle znaleckého posudku byla cena stanovena na 13 000 Kč, celkem se jednalo asi o 900 m2. Pozemek je veden jako trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond. V srpnu 2006 pozemek nechal bez patřičného stavebního povolení zavést odfrézovanou silniční sutí z oprav místní komunikace. Jelikož se nám jeho jednání nelíbilo, kontaktovali jsme životní prostředí a to dospělo k závěru, že případná stavba je v rozporu se stavebním zákonem. Příslušný stavební úřad nám sdělil, že bude vydáno dodatečně stavební povolení na zpevněnou plochu a dodatečně tuto plochu vyjme z půdního fondu. Je možné takto postupovat? Tato plocha je nyní využívána jako parkoviště a odstavná plocha pro kamiony, zejména v nočních hodinách. Podle vyhlášky našeho města, je zakázáno parkování nákladních vozidel mimo povolené prostory. Pozemek, který soused vlastní je v platném územním plánu veden jako zóna pro podnikání, nikoliv však jako zóna parkoviště nebo zóna dopravy. O této skutečnosti jsme informovali i naše město, které stejně jako stavební úřad dospělo k závěru o dodatečném povolení... Chci se informovat, jak máme dále postupovat a zda je možné černou stavbu dodatečně povolit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad by každopádně neměl až do vydání rozhodnutí (v tomto případě dodatečného povolení) sdělovat, jakým způsobem…


stavební úpravy RD - veranda a terasa

Dobrý den. Není mi zcela jasné, zda lze následující stavby /rekonstrukce/ provést dle nového stavebního zákona bez ohlášení, nebo zda je nutné územní řízení, stavební povolení... 1/ U staršího rodinného domu je přistavěna krytá vstupní veranda ve špatném stavu o rozměrech cca 3 x 1,5 m. Předpokládám zbourání verandy a vystavění nové verandy v totožném provedení (rozměry, materiál, půdorys). 2/ U staršího rodinného domu plánuji vybudovat jednoduchou zastřešenou terasu bez bočních zdí o ploše cca 20 m2 (dřevěná konstrukce a střecha, dlažba). Terasa by přiléhala k rodinnému domu, ale nezasahovala by do jeho konstrukce. Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Zamýšlené stavby /přístavby/ lze provést na základě územního rozhodnutí, které může být nahrazeno územním souhlasem, a následně…


námitky k nástavbě sousedního RD

Dobrý den, nedávno jsme se dostali do situace, kdy se náš soused rozhodl provést nástavbu přízemního RD s rovnou střechou o patro a půdu. Jeho stavba již teď přesahuje na náš pozemek (chodník, drenáž, přesah střechy). Původně se jednalo o dílnu, která byla přestavena na dům. Vzdálenost mezi domy činí 4,5 m a okna našich hlavních místností směřují právě směrem k plánované stavbě (JV směr). Běžná vzdálenost mezi domy v naší čtvrti je okolo 20 ti až 50 ti metrů. Domnívám se, že máme právo se tedy bránit proti povolení k takovéto stavbě. Soused má navíc možnost přístavby směrem do své zahrady, která by nám samozřejmě nevadila. V současné době probíhá stavební řízení, ve kterém se stále odvoláváme a stavební úřad se snaží možná i díky osobním známostem se sousedem, naše námitky zamítat. Jaký by byl nejlepší další postup v této věci? Děkuji.

Jan Krátký

Stavba musí být samozřejmě v souladu územním plánem obce. Odstupové vzdálenosti mezi rodinnými domy stanovuje § 8 odst. 2 vyhlášky č.…


stavba RD - vjezd do garáže a požárně nebezpečný prostor

Dotaz se týká stavby rodinného domu, vlastně přímo garáže. Ráda bych věděla, zde je nějaká norma nebo nařízení, která určuje, jaký maximální sklon může mít sjezd do garáže u RD a jak by se to dalo spočítat? Jestli se to počítá ve stupních nebo v procentech? Jestli je to doporučeno nebo nařízeno? A druhý dotaz se týká střechy v podkroví. Kdy v podkroví již nechci dělat strop, ale nechat volné trámy a obložit? Bylo mi sděleno projektantem, že v tomto případě musí být kolem RD spočítán prostor pro větší odstupy staveb, co se týče z hlediska požáru a pokud na to existuje nějaká norma nebo nařízení? Děkuji

Jan Krátký

ČSN 73 6057 - jednotlivé a řadové garáže uvádí, že sklon vyrovnávací rampy /která překonává rozdíl výšek mezi terénem popř.…