povolení stavby pro rekreaci
Dobrý den, bude povolena stavba domu sloužícího k rekreačním účelům v případě, že pozemek je určen k rekreační zástavbě, regulativy splním. K pozemku vede cesta, která se používá desítky let (cesta od mého pozemku vede k dalším chatám, které jsou již postaveny z minulosti), cesta je zakreslena v ÚP, ale v katastru je část cca 25 m vedena jako soukromý pozemek souseda bez uvedení, že se jedná o "ostatní komunikaci", stavba budovy by byla umístěna 50 m od oficiální komunikace, jak požaduje stavební zákon. Na stavebním úřadě mi paní řekla po kouknutí do mapy, že by neměl být problém, že tam tu cestu vidí (zná), ale teď si tím nejsem jist poté, co jsem četl Vaše odpovědi. Děkuji
Informaci, zda se jedná o komunikaci veřejnou, nebo neveřejnou, byste měl získat na příslušném dopravním úřadě. Jestliže je stavba v…
projednání změny územního plánu obce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně změny územního plánu. V roce 2008 jsme si podali žádost o změnu územního plánu na stavební parcelu za účelem stavby rodinného domu (nyní zahrada). Nic se nedělo, pořád se to oddalovalo a v červenci 2010 přišlo vyjádření, že tato změna bude trvat 2-5 let. V říjnu 2010 jsem navštívila úřad s žádostí o zrychlené (samostatné) řízení s tím, že si tuto službu zaplatíme (sděleno, že to bude stát 16-50 tisíc Kč). Souhlasili jsme, podepsali a čekali na nějaké vyjádření. Do dnešního dne jsme nedostali žádný dopis o tom, zda se naše žádost nějak projednala a jestli se něco bude řešit. Mám se opět obrátit na úřad, že jsme neobdrželi vyjádření? Telefonicky jsem se dotazovala na úřadě a řekli mi, že se tato žádost měla projednávat na prosincové schůzi města, ale že ji odsunuli až na březnové zasedání. Jsme už bezradní a potřebujeme začít stavět. Je možné, aby zrychlené řízení trvalo tak dlouho a já nedostala žádnou odpověď? Děkuji předem za odpověď
O tom, zda obec přistoupí k pořízení změny územního plánu, rozhoduje zastupitelstvo obce. Na změnu územního plánu není právní nárok a…
nástavba RD (realizace sedlové střechy nad plochou střechou)
Dobrý den, před měsícem jsme s manželem koupili domek tzv. „kostka“ ze 70. let s "rovnou" (sklonitou) střechou. Chceme provést rekonstrukci střechy a předělat ji na sedlovou (tzv. A-čko). Výška domku by se pak měla navýšit asi o 1 m až 1,5 m uprostřed. Do prostoru pod střechou nebude pak přístup, ta část nebude obyvatelná a nebude sloužit ani jako odkládací prostor. Potřebujeme k takovému zásahu stavební povolení? Děkuji.
Zvýšením stavby dochází k její „nástavbě“. Jestliže jde o stavbu, která má půdorysnou plochu do 150 m2, má nejvýše dvě nadzemní…
umístění mobilní buňky na pozemku
Dobrý den, jsou nějaká pravidla či předpisy, když chci na stavební parcelu umístit stavební buňku?
Je důležité, za jakým účelem chcete buňku na pozemku umístit. Jestliže má být buňka součástí zařízení staveniště budoucí stavby,…
rekonstrukce plynového vytápění v bytě
V bytě 1 + 1 chceme vybudovat plynové etážové topení a odstranit dosavadní plynová topidla WAW a karmu. Co je zapotřebí za povolení a je stavební úřad oprávněn nařídit typ plynového kotle? Jedná se o bytovou jednotku v osobním vlastnictví v Praze. Děkuji
Vedení technického zařízení uvnitř budov a jejich stavební úpravy nevyžadují (v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. b) bodu 2…
plánovaná stavba RD (připojení na vodovodní řád)
Koupili jsme pozemek vedený jako stavební parcela se záměrem stavby nového RD. Nyní když jsme si postupně ve spolupráci s projektantem vše vyřídili, jsme v koncích. Na pozemku byla studna, která již nesplňuje vydatnost pramene. Tak jsme po opakované návštěvě proutkařů přistoupili k vrtané studni. Vrt je již v 60 m hloubky a daná firma to ukončila s tím, že dál už vrtat nebudou. Vodovodní řád je vzdálen 500 m, tedy nabídka od firmy Veolia na připojení řádu byla za 500 tisíc korun - tedy pro nás neúnosné. V lokalitě, kde chceme stavět má začít stavět také obec asi 8 RD. Je tedy možné nějak jednat s obcí, abychom mohli začít stavět a pak se připojit dodatečně na řád pro ty další RD, nebo aby se obec přímo stala investorem celého řádu? Vycházím z toho, že jiná studna na pozemku nelze dle hydrogeologa provést. Opravdu je to oblast bez vody. Děkuji za odpověď
S obcí samozřejmě jednat začněte, neboť realizace dalších rodinných domů a s nimi i související realizace inženýrských sítí umožní…
oprava fasády sousedního RD na hranici pozemku
Dobrý den, sousedův dům a přístavky k němu stojí přesně na hranici našeho pozemku (po celé délce cca 25 m), žádná okna k nám na pozemek nemá. Nyní chce rekonstruovat fasádu a vadí mu, že na našem pozemku je těsně podél jeho domu (ve vzdálenosti cca 1 m) řada tůjí a v další části mám podél zdi jeho domu užitkovou zahradu. Tůje však pokácet nechci, jsou vzrostlé a krásné, a omezovat sázení na zahrádce kvůli jeho fasádě také ne. Mám tyto dotazy: 1) mohu mít takto blízko jeho zdi zahrádku a tůje? (on tvrdí, že do 2 m tam nesmí nic růst, žádný takový předpis jsem ale nenašla). 2) tůje bude potřeba obalit ochrannou vrstvou, aby se při stavění lešení a opravě fasády nepoškodily. Mám to udělat já nebo to mám požadovat od něj? 3) mohu od něj požadovat, aby fasádu opravoval pouze od října do dubna, tedy v době, kdy na zahrádce nic neroste? Nebo na to nemám právo? 4) protože nechci, aby mi po zahradě volně chodili dělníci a něco poničili, ráda bych zde byla přítomna. Mohu po něm požadovat nějakou lhůtu či dobu, ve které stavbu musí provést? Např. pouze o víkendech apod.? 5) čistě teoreticky - pokud fasádu zateplí, znamená to, že vrstva polystyrenu zasáhne do mého pozemku. Je to tak? Může to udělat? Nebo mu na to musím udělit souhlas? Jinak máme dobré vztahy, ale ráda bych přesně věděla, na čem právně jsem, abych se měla o co opřít. Tyto odpovědi jsem nikde nenašla. Moc děkuji za váš čas a odpověď
K jednotlivým otázkám: ad 1/ v současně platných předpisech není nikde stanovena odstupová vzdálenost živého plotu ani záhonů od…
oplocení pole mimo zastavěné území obce
Vlastním pole, které bych potřeboval oplotit klasickým pletivovým plotem, a nespadá do územního zástavbového plánu obce. Je možné plot postavit? Děkuji
Zákon č. 183/2006 Sb. "stavební zákon ve svém ustanovení § 103 odst. 7 říká, že: „oplocení pozemku pro zemědělské nebo lesnické…
přípojky RD na inž. sítě (ochranné pásmo)
Dobrý den, stavím RD a potřebuji vest přípojky (plyn, voda, kanalizace) přes obecní pozemek, a obec s tím souhlasí. Jen že přípojky budou vedené v relativně úzkém prostoru mezi „hasičárnou“ a hranici pozemku cca 3,5 m. Tím pádem budou zasahovat ochranným pásmem (třeba plyn) do dalšího pozemku, jehož vlastník s tím nesouhlasí. Dá se ten problém vyřešit než bych potřeboval souhlas vlastníka druhého pozemku na ten zásah ohraným pásmem?
Zásahem ochranného pásma vedení (přípojky) na pozemek souseda dochází k omezení jeho vlastnických práv, neboť jeho existence jej omezuje v…
odstupové vzálenosti staveb
Dobrý den, chceme koupit menší pozemek, z jedné strany je zde omezení od sloupu vysokého napětí, druhá hranice pozemku sousedí se zahradou o šíří asi 1 m a hned za ní další zahradou, na které stojí přímo u hranice zahradní domek (chatka), které je v katastru nemovitostí zaveden jako "budova bez č.p. nebo evidenčního - jiná stavba". Obě dvě zahrady (ta metrová i ta s chatkou) patří jedné osobě, nevím, proč jsou v katastrální mapě rozděleny? Je nutné i od takovéto stavby (bez č.p. nebo evidenčního) dodržet vzdálenost 7 m, když je navíc mezi naším pozemkem a pozemkem, na kterém stojí ona "metrová zahrádka"? Mnohokrát děkuji za odpověď
Z textu dotazu není zřejmé, jakou stavbu chcete na předmětném pozemku realizovat? Tato informace je podstatná. A to z důvodu, že ustanovení…