demolice a stavba příček
Dobrý den, zakoupil jsem starší rodinný domek a chtěl bych nahradit staré příčky novými a slabšími, bude stačit ohlášení?
Jsem názoru, že uvedený rozsah lze provést na základě ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu (podmínkou je zachování stávající…
Přístřešek na auto
Dobrý den, soused se rozhodl postavit na svém pozemku přístřešek na auto. Nikdo ze stavebního úřadu nás nevyzval, abychom se vyjádřili, tudíž předpokládám, že stavbu neohlásil. Včera jsme si všimli, že vrtá jámy ihned u našeho plotu, tzn. že stojny a střecha budou přímo na hranici pozemku a obáváme se padání sněhu, atd. na náš chodník. Problémem je, že se jedná o staré řadové dvojdomky a my máme pouze 2 metry široký chodník, kterým se dá dostat do domu, a pokud by hrozil pád sněhu, deště atd. přímo na tento chodník, mohlo by nás to ohrožovat. Jak máme postupovat? Můžeme mu tuto stavbu zakázat, příp. jej přimět k tomu, aby sklon střechy přístřešku byl k jeho domu, nikoliv k našemu chodníku?
Pokud předmětná stavba splňuje kritéria drobné stavby, jako doplňkové stavby ke stavbě hlavní (zastavěná plocha do 16 m2, výška do 4,5…
stísněné územní podmínky
Chystáme se žádat o stavební povolení. Náš pozemek je široký 12,5 m, dům chceme o šířce 9,5 m. Jedna stranu bude na hranici souseda, kde chce také stavět dům, druhá je 4 m od hranice souseda, který má 2 m od hranice postavený dům (vzdálenost 6 m mezi domy). Při konzultaci s pracovníkem stavebního úřadu mi bylo sděleno, že vzdálenost mezi domy musí být 7 m a výjimku, kterou je možné udělit až na 4 m mi neudělí. Je nějaké odvolání při zamítnutí? Jaké jsou případné postihy, kdybych vzdálenost stavebního povolení překročil? Děkuji za odpověď.
Minimální vzájemné odstupy staveb rodinných domů stanovuje stavební zákon (§ 8 vyhláška o obecných technických požadavcích na…
stavba RD na otcově pozemku
Dobrý den. Otec vlastní pozemek s RD o rozloze 1 560 m2 a nabídl mi část pozemku na stavbu mého rodinného domu. Pozemek je však v katastru nemovitostí označen, krom domu - zastavěná plocha a nádvoří, jako trvalý travní porost s ochranou rozsáhlého chráněného území a jako zemědělský půdní fond. Na obecním úřadě mi řekli, že nevidí problém ve stavbě RD na pozemku otce, neboť pozemek mají v územním plánu zakreslen jako plocha rodinných domů. Je názor OÚ správný a pokud ano, proč v zápisu katastru nemovitostí je uváděno, že se jedná o trvalý travní porost? Děkuji
Obecní úřad je pořizovatelem územního plánu obce. Územní plán stanoví funkční využití ploch v obci. Pokud je pozemek, který je ve…
obtěžování souseda
Soused si postavil na zahradě asi 0,5 m od mé zídky nadzemní bazén. Po celé léto nás obtěžuje tím, že tam přijedou všechny jeho děti a vnoučata ve věku kolem 15 let a ty třeba 12 hodin v kuse řvou a řvou jako v ZOO. Podotýkám, že to není pískání malých dětí, ale řev pubertálních fracků pokoušející se ve vodě. Vypít si kávu venku u nás nepřipadá v úvahu a doma jen při zavřených oknech, což při 33°C je dost nepříjemné. Na domluvy nedá, je mu to jedno. Máme nějakou jinou možnost obrany, než pouze sousedskou domluvu bez výsledků?
Se svou stížností na bezprostřední dění na sousedovo pozemku se můžete obrátit na Městskou policii nebo Policii České republiky. Dále je…
demolice zdi stodoly a stavba oplocení
Dobrý den, chtěl bych zbourat kamennou zeď (pozůstatek stodoly) na úroveň sousedovi parcely. Je mou povinností postavit nový plot? Děkuji za odpověď.
Předpokládám, že se jedná o pozemky se stavbami pro bydlení. U takových staveb stavební zákon neukládá povinnost zřizovat oplocení, je to…
doplnění dotazu: "stavba RD a změna vlastníka sousedního pozemku"
Pokud dobře chápu, pokud stavební uřád nepozval mého "nového " souseda k prvnímu řízení které proběhlo a mám pravomocně schválené stavební povolení ( i přes to ,že nyní po odkoupení malého pozemku je moje stavba cca 1,5 od pozemku nového souseda, mohu začít ze stavbou aniž bych se musel bát, že budu muset potom stavbu zastavit či odstranit. ?
Samozřejmě i toto pravomocné stavební povolení, je možné správním orgánem přezkoumat. To je možné u většiny správních rozhodnutí,…
oprava plotu a hranice pozemků
Dobrý den. Ohlásil jsem na stavebním úřadě stavbu plotu u RD. Stávající byl již rozpadlý a zčásti chyběl . Na snímku katastrální mapy a do ohlášení jsem vyznačil a uvedl záměr oplocení provést na hranici mého pozemku. Nyní jsem přeměřením hranice pozemku zjistil, že hranice je cca 2 m předsunutá před původní staré oplocení. V případě, že bych stavbu realizoval tak jak jsem ji před měsícem ohlásil stavebnímu úřadu /ten neměl připomínky/, došlo by k zneprůjezdnění nezpevněné komunikace, která je v sousedství mého pozemku, takže je v současnosti užíváno část mé zahrady jako komunikace. Na katastrálním snímku je komunikace v dostatečné šíři, ale část je svah. Jsem vlastníkem rok a neznám potencionální terénní úpravy které se tam mohly udát. Mohu provést oplocení bez upozornění /koho?/ na faktický stav? Majitelé nemovitostí u této cesty by v případě oplocení měli zajištěn přístup taktéž po obecní cestě z druhého konce této cesty. Děkuji za odpověď.
Není výjimkou, že se průběh hranice pozemků liší s umístěním stávajících oplocení a poměrně často tento problém vyvolává…
doklady ke kolaudaci
Dobrý den. Dokončil jsem stavbu RD a jsem těsně před „kolaudačním řízením“. Zašel jsem proto na patřičný stavební úřad s otázkou jaké všechny potřebné doklady a náležitosti potřebuji pro kolaudaci RD. Bohužel tam jsem dostal (opakovaně) strohou odpověď. Cituji, “Připravte vše co máte kolem domku“. Vzhledem k tomu, že se z finančních důvodů stavba protáhla na více jak 3 roky jsou již některé dokumenty a revize zřejmě staré. Můžete my prosím tedy odkázat na nějaké WWW stránky a nebo napsat co vše je potřebné pro kolaudační řízení? Děkuji.
V podmínkách stavebního povolení musí být vypsán seznam dokladů, které bude stavebník dokládat ke kolaudaci stavby. Seznam dokladů nelze…
dešťové vody
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je porušením zákona, když sousedův svod dešťové vody se střechy sice ústí na jeho pozemek, ale následně pak teče na naši zahradu a celou nám ji podmáčí. Za odpověď předem velice děkuji.
Ze zákona skutečně vyplývá pro vlastníka stavby zajistit likvidaci dešťových vod na vlastním pozemku tak, aby nedocházelo k podmáčení…