Dobrý den, dva metry od hranice našeho pozemku bylo vybudováno víceúčelové hřiště. Chtěla bych vědět, zda jsou nějaké normy určující vzdálenost. Toto hřiště bylo vybudováno městem bez stavebního řízení, jehož by jsme byli jako majitelé sousedního pozemku účasni. Na naše stížnosti jsme dostali odpověď, že se jednalo jen o rekonstrukci stávajícího hřiště. Tento pozemek je veden jako zahrada, zemědělský půdní fond - rozsáhlá chráněná oblast. Nikdy na tomto pozemku žádné hřiště nebylo. Poraďte, jak se bránit. Stížnost ke Krajskému úřadu byla bez úspěchu.Děkuji

Odpověď

Ani po pečlivém přečtení Vašeho dotazu, nám není úplně zřejmé, co se skrývá pod názvem víceúčelové hřiště. Nevíme, zda máte na mysli hřiště pro děti, kde je umístěno několik prolézaček, houpaček a pískovište, nebo hříště, na němž jsou umístěny zpevněné plochy pro míčové hry či sportoviště s odpovídajícím zázemím /stavby šaten, umýváren apod./.

Na Váž dotaz nelze odpovědět jinak, než velmi obecně. Nevíme totiž, zda na vedlejším pozemku byla umístěna nějaká stavba vyžadující vydání stavebního povolení, či došlo ke změně využití vedlejšího pozemku, což podléhá projednání v územním řízení. Například zřízení antukového hřiště pro míčové hry nepodléhá stavebnímu povolení, ale jen vydání územního rozhodnutí o změně využití části pozemku na hřiště. Naopak pro vybudování staveb chodníků, umýváren, šaten a jiných staveb je nutné požádat o vydání stavebního povolení.



Dále není z Vašeho dotazu patrné, zda stavební úřad vedl pro povolení hřiště nějaké správní řízení /např. územní řízení/.



Bez těchto údajů Vám nejsme schopni podat přesnější informace k řešení Vašeho problému.

Re: Re: Vzdálenost

Doplňuji informace.


Jedná se o hříště s umělým povrchem NEW GRASST 6 a oplocením vysokým 4 metry. Na tomto pozemku byla zahrada, nikdy se zde žádná stavba nenacházela.


Kvůli stavbě tohoto hřiště bylo vykáceno 5 vzrostlých stromů, provedeny terénní úpravy a vybudovány zpevněné plochy, na kterých jsou umístěny lavice a stoly a kde je v létě provozována zahradní restaurace. Tento pozemek patří k budově bývalé školy v níž je nyní provozováno občerstvení (hospoda).


Hřiště je špatně zajištěno, při hře míče přelétají přes oplocení na střechu našeho domu a hráči přelézají plot pro míče bez našeho dovolení.


Stavební úřed nevedl žádné správní řízení.

Re: Re: Re: Vzdálenost

Po prostudování informací uvedených ve Vašem dotazu a jeho pozdějšího doplnění, jsme názoru, že pro současný stav na sousedním pozemku mělo být vedeno několik správních řízení. Pokud máte jako vlastník sousedního pozemku pocit, že zásahy na sousedním pozemku se dotýkají Vašich práv jako vlastníka sousedního pozemku, měla byste se dotázat /nejlépe písemně/ místního stavebního úřadu a dotčených orgánů státní správy, zda tyto zásahy a činnosti byly těmito povoleny, či k nim vydali svá stanoviska. Nejde samozřejmě jen o stavební úřad, ale i orgán působící na úseku ochrany životního prostředí a hygieny. Můžete požádat o provedení státního stavebního dohledu a trvejte na písemném sdělení výsledků tohoto dohledu.



Pro kácení vzrostlých stromů vede příslušný orgán státní správy chránící zájmy na úseku ochrany životního prostředí správní řízení, jehož výsledkem je rozhodnutí o povolení kácení stromů. To samozřejmě v případě, že tento dotčený orgán kácení stromů povolí. V opačném případě žádost o kácení stromů zamítne. Povolení se projednává ve správním řízení na žádost vlastníka pozemku či jeho zplnomocněného zástupce a orgánem státní správy, který povolení vydává, bývá většinou příslušný odbor obecního či městského úřadu, pod jehož působnost předmětná lokalita spadá. Bez tohoto pravomocného rozhodnutí nesmí vlastník pozemku, ani kdokoliv jiný, stromy pokácet.



Dále se zmiňujete o terénních úpravách. Povolení stavebního úřadu vyžadují terénní úpravy, kterými se mění vzhled prostředí či odtokové poměry v místě pozemku. Je tedy otázkou, zda došlo k terénním úpravám takového rozsahu, aby vyžadovali vydání rozhodnutí o povolení terénních úprav. Posouzení, zda je nutné terénní úpravy povolit ve správním řízení, je v kompetenci místně příslušného stavebního úřadu. Každopádně, hřiště by mělo být zřízeno pouze na základě územního rozhodnutí o změně využití území (v tomto případě ze zahrady na hřiště).



Stavba oplocení vysokého 4 m je drobnou stavbou a podléhá ohlášení stavebnímu úřadu. Pro povolení drobné stavby tudíž stavební úřad nevede správní řízení, ve kterém by jste figurovala jako účastník řízení.



Ke zřízení venkovního sezení k občerstvení či restauraci, by měla vydat stanovisko Krajská hygienická stanice. Podle konstrukčního řešení zpevněných ploch a jejich velikosti stavební úřad rozhodne, zda je nutné vést na jejich povolení správní řízení.



Zda je hřiště náležitě zajištěno či nikoliv, se stavebnímu úřadu ve správním řízení zřejmě nepovede posoudit. Nicméně činnosti na sousedním pozemku nesmí poškozovat Váš majetek a ani nesmí docházet k tomu, aby cizí osoby vnikali ze sousedního pozemku na Váš pozemek. Toto však není v kompetenci stavebního úřadu, ale je nutné se obrátit na Policii České Republiky.



Na závěr je nutné uvést, že veškeré stavební činnosti na sousedním pozemku i využití tohoto pozemku by mělo být v souladu s platným územní plánem Vaší obce. Dotažte se písemně na příslušném obecním úřadě, zda tomu tak je.

Jan Krátký