Dobrý den, v rámci dědictví na mne a sestru přešla nemovitost, která nemá vyhotovenou kolaudaci. Budova byla stavěna cca od roku 2002-2010 kdy v roce 2010 z důvodu tísně o bydlení následkem povodní tento objekt začal fungovat jako náš dům. Stavební povolení bylo na “přístavba hospodářských prostor” - k autodílně a původně měla sloužit jako sklad. Již od počátku nemovitost vypadá jako rodinný dům i podle plánů, ke kterým bylo stavební povolení uděleno. Vzhledem k tísni o bydlení a ukončení živnosti nemovitost sloužila jako bydlení a dlouho pokračovala dostavba. Minulý rok než otec zemřel začal zařizovat kolaudaci, ale nedošlo k dokončení. Pán, s kterým to otec řešil nyní přepracovává dokumenty na mne a sestru, ale dle jeho slov nebude snadné kolaudaci dokončit. Využíváme starou studnu, která zde byla již za doby němců, na vodovodní řád jsme ochotni se napojit včetně kanalizace (doposud žumpa). Celé situace se bojím protože otec navíc přistavil jedno celé patro. O situaci jsme se sestrou neměli šanci nijak rozhodovat, byly jsme děti. Jste schopni mi dát aspoň nějaký náhled na to, co nás čeká? Nemohu na to přestat myslet…


Odpověď

Asi takto…. Za prvé si musíte zjistit jak uvedená parcela s objektem je zobrazena v územním plánu. Nejlépe je přes Geoportál vašeho kraje se dostat na vaši obec a tam si zobrazit hlavní či koordinační výkres.
Pozemek bud vybarven nějakou barvou a po straně výkresu bude legenda o jakou plochu jde. Problém bude, jestli je plocha s objektem vedena v ploše výroby …. Tam by mohlo být trvalé bydlení zakázané.
Jestli se vám toto nepodaří, vezměte katastrální mapku a jděte se přímo zeptat na úřad územního plánování. Ale víc poslouchejte, než mluvte. Prostě zdědili jste dům, nenašli jste doklady, a chcete aby vše bylo v pořádku. Pracovník na územním plánování vám řekne vlastně to nejdůležitější – budete dělat, že tomu nerozumíte a nejlépe by bylo, aby vám do mailu napsal výsledek. Vaše výhra by byla v tom, kdyby na uvedené parcele mohl stát i rodinný dům…
Co dál – stejným způsobem pak půjdete na stavební úřad. Opět, chcete, aby to bylo v pořádku a po otci jste nenašli žádné doklady a projekty… Z toho co vám řeknou se bude odvíjet další. Dnes ve stavebním zákoně nejsou kolem kolaudace přechodová ustanovení, takže byste vlastně pouze oznamovali užívání stavby a doplňovali prohlášení stavebníka a geometrický plán. Udělejte první opatrné návštěvy úřadů a když tak se ozvěte. Ale pozor, opravdu nikde neříkejte, že táta to stavěl „načerno“……

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování