Aerária vypadají dobře i pohromadě (Foto: Shutterstock). Zobrazit fotky zobrazit 10 fotek

Určitě znáte akvária, terária popřípadě i vivária, ale co takové aerárium nebo florárium. Jedná se v podstatě o jednu a tutéž věc. Miniaturní zahrada zavřená ve skleněné nádobě. Určena je jak pro milovníky a pěstitele rostlin, tak pro ty, kterým pěstování příliš nejde. Vypěstovat si takovou zahrádku nemusí být vůbec složité. Zvládnete to sami.

Jak to vlastně funguje? Jedná se o takový malý funkční ekosystém v uzavřené nádobě. Díky tomu s jsou v podstatě soběstačné. Potřebují jen denní světlo, jako většina rostlin a vodu nebo vláhu, podle druhu rostliny. Tu zajišťuje právě cirkulace vody v uzavřené nádobě.

Vytvořit si takovou malou zahrádku není nic složitého, stačí na to skleněná nádoba, drenáž, vhodný substrát a samozřejmě rostliny. Nejlépe se hodí malé drobné rostliny a sukulenty. Obzvláště se tam daří rostlinám, které žijí ze vzdušné vlhkosti jako jsou orchideje nebo masožravé rostliny.

Starost o aerárium a rostliny v ní je minimální. Stačí udržovat vlhkost uvnitř, zalévat rostliny buď čajovou lžičkou nebo jen rosit rozprašovačem v létě jednou týdně, v zimě až jednou za dva týdny. Platí pravidlo: radši méně než více. V aeráriu se totiž nemá voda kam vsakovat, mohli by tak snadno uhnívat kořínky rostlin.

Když už máte osázeno, můžete svou malou zahrádku dozdobit například dekorativními kamínky různých barev, dekorativními mechy, mušlemi z dovolené nebo třeba i keramickými dekoracemi. 

Skleněné nádoby na vytvoření aerária se dají sehnat v různých velikostech a tvarech, zavěsné nebo stojící. Koupit se dají na internetu nebo v některých kamenných obchodech s květinami. Kromě živých rostlin se do nich dají umístit i květy umělé, svíčky nebo různé jiné dekorace. 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com