Sdílet
 

Jak si v zahradě udržet ježky

Datum vydání: 30.10.2016 | autor:

Hlavním důvodem, proč ježků ubývá, je nedostatek úkrytů. Na jaře k ochraně mladých, v létě k dennímu odpočinku (ježek je noční tvor) a v zimě ke klidnému zimnímu spánku. A co představuje pro ježky úkryt? Alespoň trocha nepořádku v zahradě!

Ježek západní Ježek západní
Ježek západní

Naši ježci

Na našem území žije ježek západní (
Erinaceus europaeus), který původně obýval hluboké smíšené a listnaté lesy, poté se kvůli odlesňování naučil žít v otevřené kulturní krajině a z Čech se rozšířil na Moravu. Ježek východní (Erinaceus roumanicus) se pro změnu stále vyskytuje na východě našeho území. Na rozdíl od ježka západního má neuspořádané, na první pohled rozcuchané bodliny. Zřejmě jde o původně stepní druh, který i u nás preferuje teplé a suché stráně a meze.

Nechte ježkům trochu nepořádku

Není třeba vytvářet uměle nepořádek na místech, kde to nemá smysl, ale na krajích a v rozích zahrad je dobré nechat hromádky listí, větví a kamení, nejlépe v kombinaci s keři. Ježkům se nedaří na polích, pravidelně sekaných loukách a v monokulturních jehličnatých lesích. Zde si útočiště nenajdou. Proto se rádi stahují právě do zahrad, resp. na soukromé pozemky, kde se vždy nějaký ten úkryt najde. Ovšem s jednou podmínkou – v místě, kde se ježek utáboří, nesmí volně pobíhat psi. 

Jinak si ježek najde v zahradách různá místa – hromady dříví, kamení, sena, slámy a listí, kůlny a stodoly, komposty apod.. Dokonale střižený trávník po celé ploše zahrady ježky nepřiláká. Stejně tak pravidelně odplevelované okrasné a užitkové záhony a skalky. Ježek prostě potřebuje zahradu, která je k němu přátelská. Nejen však on, ale i jiní užiteční živočichové. Ideální jsou takzvané přírodní zahrady.
Hromada listí s větvemi ježkům pomůže Hromada listí s větvemi ježkům pomůže
Hromada listí s větvemi ježkům pomůže

Užitečný ježek

A čím se nám ježek odmění? Zásadně pomůže s udržováním přírodní rovnováhy v zahradě. Spořádá totiž ohromné množství škodlivého hmyzu (housenky, brouky, …), ale i malých plzáků. Přitom dovede za jedinou noc sežrat téměř tolik potravy, kolik sám váží. Ježek je ohromující jedlík. Jediné, co bychom mohli ježkům vyčítat, je konzumace žížal a jiných v zahradě užitečných tvorů. Ovšem škůdců ježek pozře o poznání více. Dokonce dovede ulovit i myš, hraboše, žábu, či hada, i když jen okrajově. Nepohrdne ani zdechlinami, jde o snadno dostupný zdroj živin, bez námahy.

Aktivita ježků

Aktivita ježků se zvyšuje na podzim, pokud nejsou dostatečně vykrmeni na zimu, jinak ježek hledá potravu cca pětinu dne, a to v noci. Během zimního spánku pak ježek ztratí polovinu své hmotnosti, proto musí být před zimou dobře vykrmen. Obzvláště mladí ježci se na podzim mnohdy krmí i přes den. 
Přírodní zahrady jsou ideální nejen pro ježky Přírodní zahrady jsou ideální nejen pro ježky
Přírodní zahrady jsou ideální nejen pro ježky

Ideální úkryt pro ježky

Ideální je pro ježky úkryt v podobě hustých keřů, které zahrnete listím a vedle kterých vytvoříte hromádky dříví a listí. Stejně tak volně přístupná hromádka kompostu. Aby se však ježek mohl do zahrady vůbec dostat, potřebuje takové oplocení, pod kterým proleze (alespoň 10 cm od země a nebo dostatečně velké rozestupy planěk).

Vyrobte ježkům zimní úkryt

Zimní úkryt však lze i vyrobit a nebo zakoupit. Jeho rozměry jsou cca 40 (délka) x 40 (šířka) x 30 (výška) cm. Cca třetinu úkrytu je třeba vyplnit senem či listím, přičemž vchod by měl být vysoký 15 cm a mírně svažitý směrem ven, aby do úkrytu nezatékalo. Ve stropě či zadní stěně úkrytu vyvedeme trubku, která se nesmí ucpat. Takový úkryt zapustíme do země,kompostu, hromady listí s větvemi, hromady sena či slámy, aby byl dobře tepelně izolován. Je dost dobře možné, že v úkrytu ježci dokonce vyvedou po zimě mladé. Úkryt si ježci obvykle najdou sami, ale můžeme je k němu též zavést jednoduchým trikem – před vchod položíme pamlsek.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org, shutterstock.com
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak si vybrat zahradní stroje a nářadíJak si vybrat zahradní stroje a nářadí

  S předními dodavateli zahradní techniky o tom, jaké zvolit stroje a nářadí do zahrady pro efektivní práci.

 • Jak si vypěstovat hlívu ústřičnouJak si vypěstovat hlívu ústřičnou

  Způsobů pěstování hlívy ústřičné je více. Za vhodných podmínek se jí bude dařit v interiéru, zimní zahradě i ve venkovním prostředí. Důležitý je však výběr sadby a tomu odpovídající pěstební podmínky.

 • Setřepávat sníh ze stromů a keřů?Setřepávat sníh ze stromů a keřů?

  Zasněžené zahrady vypadají báječně a co víc, sněhová pokrývka je pro rostliny, jejich cibule, hlízy, oddenky a kořínky čekající na jaro výborným tepelným izolantem. Ale co stromy a keře?

Diskuze na téma "Jak si v zahradě udržet ježky"

Celkem komentářů: 1

Ježek v zahradě 16.11.2016, 17:48:23

Nejsem toho názoru, že v zahradě je ježek nějak zvlášť užitečný. Není totiž každý brouk a hmyz v zahradě škodlivý. No a žába, užovka, slepýš ještěrka, rejsek a rousnice už vůbec ne ! Ježek nežere ani španělské plzáky, které jsou v současné největší pohromou zahrad. Užitečnost ježka je myslím zbytečně a neúměrně nadnesena, je to spíše taková pohádková bytost a námět pro kreslíře dětských knih. Podobné je to i s kosem. Je rovněž chráněný a přitom není škodlivějšího ptáka nad něho.

Přidat nový komentář k  "Jak si v zahradě udržet ježky"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE