Jak zavlažovat zahradu Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Vášnivý zahrádkář si dovolenou mimo domov těžko užije v klidu, pokud nebude vědět, že i jeho rostlinám se dobře daří. Nechat si několikaměsíční pěstitelské úsilí zmařit třeba jen kvůli krátkému přísušku by byla velká škoda. Jde o kritické období, kdy rostliny jsou suchem nenávratně poškozeny a později už to nejde napravit. Citlivější rostliny pak sebevydatnější zálivka už nezachrání - naopak je "dorazí.". Zásobování rostlin vodou musí být průběžné. U květin je to důležité pro kvetení, u užitkových rostlin pro dobrou úrodu. Zejména zelenina je na spotřebu vody velmi náročná.

Jak rostlinám pomoci co nejjednodušeji a nejlevněji?

Kropicí konev a mnoho set kroků ke zdroji vody zná každý z nás, stejně jako zahradní hadici. Ovšem pokud ještě nemáte zahradu vybavenou plně automatickým zavlažováním, je dobré udělat před dovolenou různá doplňková opatření. Můžete se pokusit snížit rychlost odpařování vody a rostliny zastínit. Zejména mlaďounké rostliny a choulostivé druhy je nutné chránit prodyšnou látkou, která je průsvitná (použít můžeme například starou záclonu). Pomůže i mulč, ale před mulčováním je ještě třeba vytrhat plevel. Před odjezdem na dovolenou zalijte rostliny tak vydatně, aby byla půda vodou nasycená v celém profilu. To vystačí některým rostlinám i na čtrnáct dní. 

Promyslete komplexní řešení

Zahrada je velká radost a zároveň závazek na celý život. Investice času a energie do ní se vyplatí, pokud si ji 'pojistíte“ spolehlivým moderním zavlažováním. S vědomím, že zahrada nebude nikdy ohrožena suchem, vás péče o ni bude bavit. Kromě pobíhání po zahradě s hadicí je pak nejjednodušším systémem přenosný postřikovač - a můžete jich zapojit i více. Z hlediska automatické závlahy jde o nejjednodušší řešení.

Přenosné postřikovače.

Přenosné postřikovače zavlažují za vás a vy se mezitím můžete věnovat jiné činnosti. Neobejdou se ale úplně bez vaší práce. Po určité době je prostě musíte přemístit a také nastavit vzdálenost dostřiku a úhel, pod kterým se bude tryska otáčet kolem své osy.

Nejvíce sofistikovaným řešením pak jsou samozavlažovací automatické systémy s řídící jednotkou. Vyplatí se do zahrad s velkou rozlohou a to jak na trávníky, tak na záhony.

Když nezalije déšť shora, musíme vodu přivést jinudy

Pokud máte rozlehlou zahradu, má pro vás význam uvažovat o podzemním rozvodu vody. V nejvíce zavlažovaných místech jsou umístěny vodní zásuvky. Trubky jsou z plastu a ukládají se v hloubce cca 20 cm. To samozřejmě není nezámrzná hloubka, takže je systém opatřen odvodňovacím ventilem a před zimou jej musíme odpojit od zdroje vody. To je dostatečná ochrana před zamrznutím.

Rozhodnete-li se určitou část zahrady zalít ručně, můžete prostě rychlospojkou připojit krátkou hadici s postřikovací pistolí. Vyberte si raději bytelnější s kovovými prvky než celoplastovou. U pistole si můžete libovolně regulovat proud vody od silného bodového až po jemnou mlhu. Určit si lze i intenzitu průtoku vody. 
Ty nejmodernější systémy dokáží pomocí čidel monitorovat vlhkost půdy v různých místech pozemku a spustit zavlažování automaticky. Dalším šikovným doplňkem jsou zavlažovací trysky, které se samočinně vysunují nad terén a skrápějí rostliny. Ty s největší výsuvnou výškou se nazývají příznačně 'dešťovače.'

Přesné naplánování i realizaci sofistikovaného plně automatického zavlažovacího systému je pochopitelně nutné zadat odborné firmě, která začne projektem. Jen správně nainstalovaný systém bude fungovat bezporuchově a úsporně. Zahrada pak pro vás bude znamenat potěšení s minimem fyzické námahy.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com