Jak zavlažovat zahradu v době dovolené Zobrazit fotky zobrazit 10 fotek

Červenec je  měsíc dovolených -  čas prázdnin a zaslouženého odpočinku je právě v plném proudu. Relaxovat  můžete na své rozkvetlé  zahradě, avšak většina z nás si dopřává dovolenou i mimo svůj domov. Odjíždíte na dovolenou? Balkonové ani zahradní rostliny se však bez vaší péče neobejdou a horké suché letní dny pro ně mohou být zkázou. Jak před odjezdem rostliny zabezpečit? Jak si usnadnit zavlažování zahrady po celý rok?  Doba, kdy se po zahradě jen běhalo s konvemi plnými vody,  je nenávratně pryč. I tato aktivita má však své kouzlo, zejména pokud se nemusí provádět každý den.

Zahradu musíme před odjezdem na dovolenou připravit

V zásadě je nutno řešit jediný problém - zásobování rostlin vodou. Zjednodušeně lze říci, že  ideální je snížit odpařování vody na minimum a rostlinám dopřát při sníženém příjmu vody dostatečné zastínění. Ani tak se ale zahrada bez zavlažování neobejdu, pokud je horké a suché počasí. Rostlinám ve skleníku navíc nepomůže ani déšť. Dobré je zajistit si někoho, kdo bude rostliny na zahradě pravidelně podle potřeby zavlažovat, nákladnějším řešením je pak samozavlažovací automatický systém, který je vybaven čidlem a řídící jednotkou.

Venkovní zahradní rostliny

Záhony zbavíme plevele a v co největší možné míře zamulčujeme, čímž snížíme odpařování vody z půdy. Účinnou ochranou je též zkypření odplevelené půdy. Před odjezdem proveďte vydatnou zálivku celé zahrady. To postačí mnohým rostlinám až na čtrnáct dní. Výsevy, choulostivé druhy rostlin a mladé vzrostlé rostliny se doporučuje přistínit prodyšnou látkou, která však propouští světlo. Ideálním, avšak finančně náročným řešením, je vybudování samozávlahového systému. Tato investice se rozhodně neplánuje pouze v závislosti na dovolené. Je to dlouhodobé řešení usnadňující práci na zahradě po celou sezónu, čili od jara do podzimu.

Rostliny v nádobách a na terase

Květiny v nádobách je nutné zavlažovat. V horkých dnech totiž samozavlažovací nádoby nejsou řešením. Ideální je přenést rostliny do stínu, či je přistínit netkanou textilií. Jedním z nejlevnějších řešení je nákup knotů. Ty se umístí do zeminy v nádobě s rostlinou a jejich druhý konec se ponoří do větší nádoby s vodou. Ta bude vzlínat a zajišťovat zálivku.

Když už závlahový systém, tak jaký?

Výběr způsobu zavlažování zahrady je závislý na velikosti zahrady, zdroji vody a v neposlední řadě i na typu zahrady – zda je okrasná, zeleninová či kombinovaná. Ideální je mít vlastní zdroj vody, nebo alespoň zásobník dešťové vody. Nejběžnějším, a dá se říct i nejlevnějším rozvodem povrchového zavlažování, je systém studna – čerpadlo – hadice – postřikovač.

K nejjednoduššímu automatickému zavlažování postačí zavlažovací hodiny, potrubní nebo hadicový rozvod, čidlo vlhkosti a inteligentní zavlažovač, což lze pořídit zhruba kolem sedmi tisíc korun. Potom už se nemusíte bát odjet na dovolenou a vracet se s hrůzou, zda zahrádka neutrpěla nějakou újmu.

Ruční postřikovače

Na rodinných zahradách jsou hojně využívány hadice se zalévacími pistolemi, u kterých lze regulovat proud vody. Zvolit lze silný bodový proud, klasickou sprchu, ale také jemnou mlhu. Regulovat lze i intenzitu průtoku vody. Hlavice zalévacích pistolí jsou často plastové, dražší modely mají namáhané části vyrobené z hliníku nebo oceli.

Přenosné postřikovače

Jak sám název napovídá, tento typ není určen k tomu, aby byl při použití držen v ruce. Může být na trnech zapíchnutých do země, nebo na stojáncích či terčích, s kterými lze pohodlně pohybovat po zahradě. Největší využití má tento systém při zavlažování travnatých ploch. Zpravidla se používají postřikovače rotační, rozprašovací či překlopné. U těchto postřikovačů se nastavuje úhel, v kterém postřikovač rotuje a naklápěcím ramenem se reguluje potřebný dostřik.

Inteligentní zavlažování

Na trhu je několik typů podle náročnosti potřeb zákazníka a také jeho cenových možností. Zavlažovací hodiny se cenově pohybují od jednoho do tří tisíc korun. Obvykle umožňují otočením knoflíku spustit závlahu až třikrát denně. Dokonce některé z nich umožňují řídit zavlažování i podle signálu připojeného čidla půdní vlhkosti nebo i dešťového senzoru. To je velká výhoda, protože přemokření není pro rostliny ideální a plýtvat vodou není ekologické. Tyto zavlažovací automaty se upevňují na zahradní kohouty.

Neviditelné zalévání z podzemí

Místo natahování dlouhých hadic, které je nutno před každým sečením trávy uklidit, je mnohem výhodnější a praktičtější vybudovat zpravidla na plochách větších než 500 m2 podzemní rozvod vody s tzv. vodními zásuvkami rozmístěnými do nejvíce zavlažovaných míst. Plastové trubky se ukládají do hloubky zhruba 20 cm. Systém je opatřen odvodňovacím ventilem na ochranu před zamrznutím v zimním období. Předností je možnost napojení rychlospojky s krátkou hadicí s postřikovací pistolí a v případě potřeby pohodlně zalévat květiny ručním poskřikovačem.

Moderní systémy umožňují kontrolu vlhkosti půdy, jejich paměť obsáhne až kolem padesáti obrysových bodů pozemku, napojit lze i výsuvné zavlažovače (tzv. sprinklery) či vysoko výsuvný zadešťovač. Možností je celá řada. Projekt a realizaci zcela automatického zavlažovacího systému , kde jsou použity dálkově řízené ventily, však raději přenechte odborným firmám. Jedná se o větší investici.

Rostliny se bez naší pravidelné péče v letních vedrech neobejdou. Voda je zázrak života, na tom nikdo nic nezmění. Důležité je, že vždy lze najít ideální řešení. Dokonce i po dobu užívání si zasloužené dovolené daleko od vlastní zahrady.

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com