I když mnoho lidí věří, že si při renovaci bytu nebo domu poradí sami a tím ušetří peníze, není to vždy pravda. Rekonstrukce bydlení je složitý a finančně náročný proces, proto je třeba některé práce svěřit výhradně zkušeným profesionálům. Pro lepší přehled jsme se obrátili na platformu Daibau, která nám pomohla určit, které činnosti by měly být vždy prováděny odborníky. Rekonstrukce bytu orientačně stojí od 9 500 do 17 500 Kč za metr čtvereční, u renovace domu je třeba počítat s o něco vyšší částkou. Mnozí se proto rozhodnou některé práce provést svépomocí, což však není vždy nejlepší řešení. Jsou práce, které je nutné svěřit odborníkům, aby se předešlo případným problémům v budoucnu a novým, často vyšším finančním nákladům.
Platformy daibau.cz, která od roku 2020 úspěšně propojuje řemeslníky a všechny, kdo jejich služby potřebují, jsme se zeptali, které práce je nutné přenechat dodavatelům, pokud nemáte stavební zkušenosti.
Elektroinstalace
Elektroinstalační práce nikdy neprovádějte sami, především kvůli vlastní bezpečnosti. Při renovaci bydlení je často nutná částečná nebo úplná výměna elektroinstalace, instalace nových zásuvek a vypínačů. Správně provedená elektroinstalace minimalizuje riziko úrazu elektrickým proudem, zvládá plánovanou zátěž bez přetížení kabelů apod. Elektrikáři se zabývají i montáží svítidel a zároveň vám poradí s výběrem osvětlení a jeho správným umístěním.
Vodo-instalační práce
Vodo-instalační a elektroinstalační práce patří mezi nejnáročnější při rekonstrukci bydlení. Samozřejmě je nutné je přenechat zkušeným odborníkům.
Vodo-instalační práce by neměla provádět nezkušená osoba, protože to může vést k obrovským problémům, dalším finančním nákladům a nutným nouzovým zásahům v důsledku úniku vody, záplav, poškození podlah a stěn, šíření plísní apod.
Instalatéři provádějí také montáž sanitární keramiky (vana, sprchový kout, toaleta, umyvadlo…). I pro tyto práce jsou potřebné zkušenosti, důležité je správné utěsnění silikonem, aby se předešlo problémům s únikem vody a šířením plísní.
Obkladačské práce
Pokládka keramických obkladů rozhodně není jednoduchá záležitost. Platforma daibau.cz upozorňuje, že pro instalaci obkladů je nejlepší najmout zkušené odborníky. Obklady musí být správně položeny a dobře vyspárovány, aby se zabránilo pronikání vody, jejich uvolnění a odlupování od podkladu či poškození
Obkladačské práce vyžadují preciznost, zkušenosti a speciální nástroje pro správné položení obkladů. Zkušení obkladači vám poradí s výběrem obkladů, jejich rozměrů a tvarů. Obklady vám přesně nařežou tak, aby vzniklo co nejméně odpadu.
Obkladači mohou rovněž provést hydroizolaci koupelny. Pokud se tento úkon neprovede správně, jsou všechny předchozí kroky zbytečné. Po očištění a vyrovnání povrchu určeného k pokládce dlaždic je nutné provést hydroizolaci, aby se zabránilo pronikání vody přes stěny a podlahy. Kritická místa jsou zejména spoje podlahy a stěn, kde voda nejčastěji prosakuje, pokud hydroizolace není správně provedena.
Pokládka dřevěné podlahy
Při renovaci je třeba provést broušení a lakování či olejování parket, případně položit nové parkety nebo laminát.
Parkety patří díky své odolnosti, trvanlivosti, estetice a především možnosti obnovy mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. Lze je renovovat broušením a následným lakováním či olejováním. Počet možných renovací závisí na tloušťce svrchní vrstvy.
Renovaci parket provádějí odborníci, kteří mají potřebné vybavení (parketové brusky) a zkušenosti. Parketáři také provádějí tmelení parket, tedy vyplňování menších spár. Profesionálně parkety nalakují nebo naolejují, čímž zajistí jejich dlouhou životnost.
Pokud však parkety od podkladu ve velké části místnosti odpadávají, zvedly se vlivem vlhkosti nebo jsou již zcela opotřebované, je nejlepší položit nové parkety.
Levnější variantou je laminát, vícevrstvá kompozitní podlahová krytina, která má mnoho výhod. Má dobré mechanické vlastnosti, je o něco odolnější vůči vodě než parkety, může mít různé dekory a dobře napodobuje beton nebo přírodní kámen. Laminát má ovšem i své nevýhody: výrazně kratší životnost oproti parketám, nižší odolnost proti poškrábání a oděru a nelze jej opravit při větším poškození.
Výměna oken
Pokud se vám na oknech sráží voda, dovnitř proniká studený vzduch i při zavřených oknech, tvoří se plíseň na spojích oken a stěn, okna jdou těžko otevírat/zavírat a slyšíte hluk zvenčí i při zavřených oknech, jsou to jasné známky, že okna je třeba vyměnit.
Rekonstrukce bydlení je pro to ideální příležitostí. Ideální volbou jsou energeticky úsporná okna s dvojitým či trojitým zasklením. Důležité je, aby okna, bez ohledu na jejich typ, byla správně namontována, aby nevznikaly tepelné mosty.
Renovaci obytných prostor je vhodné svěřit odborníkům, čímž předejdete problémům v budoucnu. Váš domov tak bude nejen funkční, ale i estetický.