Při stavbě nového domu, ale i rekonstrukci staršího, budete potřebovat znát alespoň základní stavební a řemeslnickou terminologii. Některá slova patří spíše mezi slangová, jiná jsou sice z odborného hlediska terminologicky správná, ale laici je také často neznají. Jak se vyznáte právě vy? Uvezete nálož stavebního tvarosloví? Vyzkoušejte si náš kvíz a když nebudete vědět, zeptejte se pana Lorence, odborníka na slovo vzatého.
Tak třeba rozdíl mezi slovy věnec a věncovka? Ne, opravdu nejde o věneček uvitý z rozkvetlých pampelišek, nebo jiných květin. Pokud stavíte nový dům a dokončíte nosné zdivo jednoho podlaží, věnec je vlastně železobetonová konstrukce, která se umisťuje na vrchol nosný stěn a na kterou se teprve ukládá strop. Věnec vlastně tvoří spolu se stropem ztužující stropní konstrukci. No dobře, ale věncovka? Věncovka je vlastně vnější bednící prvek pro obezdění věnce, který vytváří spolu s tepelným izolantem fixační rovinu pro dobetonování věnce a tedy i stropu. Většinou jde o hodně úzkou cihlu a tepelná izolace je nutná kvůli téměř nulovým tepelně izolačním schopnostem železobetonu. Brání tvoření tepelných mostů.
Tak a teď si vezměte, že jako laik vlastně ani nemusíte vědět, co je stropní konstrukce, železobeton, tepelné mosty, bednění atd. Stavebnictví je pro mnoho lidí úplně nový svět s úplně jiným jazykem, než na jaký byli dosud zvyklí. A nejen vystudovaný stavební odborník, ale i kdejaký zedník pak strčí do kapsy třeba i pana docenta biologie, psychiatra nebo učitele matematiky.
Však zpozorněte, stavba či rekonstrukce domu, to je totiž: vikýř, vitraj, valba, vaznice, altán, arkáda, atika, atrium, balustráda, bobrovka, čepování, čuček, dymník, enfiláda, fabion, freska, glajcha, hrázděné zdivo, hrázdění, hřebenáč, kachel, dlaždice, dlažba, klenák, kleštiny, lícové zdivo, loftový byt, mansarda, markýza, marmoleum, mezonet, nadpraží, nároží, nika, okapnice, ostění, pačok, palisády, podesta, pozednice, prejz, příhradový vazník, krokve, průvlak, putti, rabic, režné zdivo, rizalit, šambrána, šamot, schodnice, sgrafito, sokl, sopouch, špaleta, spára, štít, štuk, terrazzo, terakota, základová vana, zárubeň, zásuvka, zásyp, zavětrování, vepřovice, vestavba…
Určitě si vzpomenete na scénku z filmu Na samotě u lesa, kde svépomocný stavebník Kos řízený odborníkem na slovo vzatým panem Lorencem, zedníkem na invalidním vozíku pracujícím za 10 korun na hodinu, stravu a lahváče, vyjmenovává seznam potřebných stavebních materiálů, nářadí a nezbytných součástí stavby: vchod, schody, ložnice, kuchyň, koupelna, obývák, garáž, záchody, špajz, sklep, chodba, vana… A pak dodává: No ale co to zhltne materiálu, to máte: písek, vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, plechy, zemnící drát, elektroměr, pojistky, hromosvod… Uvezu to, pane Lorenc?
A co vy, uvezete také nálož stavebního tvarosloví? Vyzkoušejte si náš kvíz.
Zdroj: autorský text - Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, Wikipedia, csfd.cz, Youtube, stavebnikomunita.cz
Kvíz: Poznáte stavební slang i docela běžné stavební výrazy?
Uměli byste postavit dům a komunikovat přitom s řemeslníky?