Sdílet
 

Marmoleum versus lino

Datum vydání: 08.11.2007 | autor:
Koupě podlahové krytiny znamená vždy investici, za kterou požadujeme atraktivní vzhled a trvanlivost po celou dobu používání. Současně s tím by mělo jít i o rozumnou cenu i o nízké náklady na čištění a údržbu. Trh dnes nabízí opravdu velký výběr, ale někdy chybí po ruce dobrý rádce, který by nám včas doporučil vhodnou volbu podlahy. Pojďme si porovnat podlahové krytiny nazvané marmoleum a lino.

Marmoleum

Foto FERTIG s.r.o. - podlahářské práce
Foto FERTIG s.r.o. - podlahářské práce
V poslední době se stále více dává přednost hladké podlahové krytině, jakou je marmoleum. Základními surovinami pro výrobu marmolea jsou lněný olej, pryskyřice, korek, dřevitá moučka a barviva. Kyslík tvrdí materiál do požadované pružnosti a pevnosti. Marmoleum tudíž nezatěžuje přírodní prostředí, protože je biologicky rozložitelné.
Přední vlastností této podlahové krytiny je dlouhá trvanlivost (životnost 20, 30 i více let není žádnou výjimkou). Navíc vydrží i v těch nejtěžších podmínkách a zachovává si svůj vzhled. Snáší i vysoké zatížení (například nábytkem), odolává ohni a dokonce odolá i hořící cigaretě.

Marmoleum je hygienické, snadno se z něj odstraňuje prach, a proto je nejvhodnější pro osoby s dýchacími potížemi. Marmoleum působí také na bakterie; určité mikroorganizmy (například Staphylococus Aureus) se přestávají na povrchu této podlahové krytiny množit.
Marmoleum je navíc dekorativní materiál. Technologie řezání vodním paprskem umožňuje realizovat i velmi složité návrhy např.firemní loga.
Navíc vysoká trvanlivost ve srovnání s ostatními materiály snižuje náklady. Možnost suchého čištění marmolea šetří 30% mzdových nákladů ve srovnání s údržbou tekutými prostředky.

Tato podlahová krytina má navíc i neměnné antistatické parametry, a proto brání ve vytváření statického náboje. Kromě toho vykazuje velmi příznivé hodnoty elektrického odporu. Pro domácnost a použití v málo namáhavých veřejných objektech stačí marmoleum 2,0 mm, plochy středně a silně namáhané vyžadují tloušťku 2,5 mm a pro velmi intenzívní namáhání se doporučuje tloušťka 3,2 mm.

Lino

Foto FERTIG s.r.o. - podlahářské práce
Foto FERTIG s.r.o. - podlahářské práce
Při výběru a nákupu podlahové krytiny bychom měli být obeznámeni s pojmy : homogenní a heterogenní podlahové krytiny. Pak budeme podlahový materiál vybírat cíleně a odborně.
Homogenní podlahové krytiny jsou v celé své tloušťce stejného složení i provedení. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny. Vyrábí se v tloušťkách 2 a 1,7 mm. Na trh se dodávají ve formátu dlaždic o rozměru 608 x 608 mm. (ELEKTROSTATIK, DYNAMIK, PRAKTIK). Tyto podlahoviny splňují požadavky pro aplikace v objektech s těžkým namáháním, jako jsou školy, nemocnice, obchodní domy, výrobní haly a jiné veřejné prostory.
Heterogenní podlahové krytiny se skládají ze tří vrstev odlišujících se od sebe buď složením nebo provedením. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje stupeň zátěže podlahové krytiny. Na trh se dodávají v pásech o šíři 1,5 m (DOMO, NOVOFLOR STANDARD, NOVOFLOR EXTRA, DUAL). Tyto podlahoviny splňují požadavky pro aplikace v bytové i komerční výstavbě a v lehkém průmyslu.

S takovýmito informacemi nás jistě osloví například LINO FATRA – je to plastová podlahová krytina, která zahrnuje širokou škálu vzorů v provedení homogenním a heterogenním. Mezi její přednosti patří atraktivní vzhled, vysoká odolnost proti opotřebení i vysoká chemická odolnost povrchu. Materiál je dále vhodný pro podlahové vytápění, má dobrý teplotní vjem i  odolnost proti vlivu kolečkové židle. Výhodná je i vzájemná kombinovatelnost dezénů, ekonomická výhodnost, certifikovaná kvalita a garance až 10 let.

Typicky heterogenní plastová podlahová krytina je FATRA Thermofix s vloženým skelným rounem. Je složená z několika vrstev, užitná transparentní vrstva je opatřena mechanickým dezénem. Mezi přednosti tohoto typu podlahoviny, z nichž některé předčí výrazně i klasické materiály, patří především odolnost k vlhkému prostředí, vysoká odolnost k opotřebení, vynikající rozměrová stálost, vysoká chemická odolnost povrchu, vhodnost pro podlahové vytápění, velmi nízká úroveň hluku, ale i snadná údržba. Nezanedbatelná je rovněž i garance 10 let a podobně. Tato podlahovina je ekonomicky výhodná i pro členitější prostory.

Buďte nároční ! Trh je připraven vám vyhovět.
FERTIG s.r.o.

FERTIG s.r.o.

Brno, Komárov, Svatopetrská 20, 61700
Tel: 543 234 403
Web: http://www.fertig.cz
E-mail: podlahy@fertig.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

FERTIG s.r.o.

Brno - Komárov, Komárov, Svatopetrská 20, 61700
Tel: 543 234 403
Mobil: 603 455 433
Web: http://www.fertig.cz
E-mail: podlahy@fertig.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Přírodní linoleum zažívá renesanciPřírodní linoleum zažívá renesanci

  Mnoho z nás se dnes při volbě podlahoviny odvrací od tradičního dřeva k jinému čistě přírodnímu materiálu – linoleu. To tak poslední dobou zažívá skutečnou renesanci, je příjemné, chůze po něm nehlučná a narozdíl od PVC…

 • Moderní linoleum nemá nic společného s PVCModerní linoleum nemá nic společného s PVC

  Tradiční linoleum se do našich interiérů vrací s nebývalou razancí. Nejen nová značka, ale i pestrá nabídka povrchů porazily mýtus o zastaralém materiálu. Mnozí z nás si však pletou linoleum s podlahovými krytinami z PVC. A jaký…

 • Linoleové podlahy jak je neznáteLinoleové podlahy jak je neznáte

  Linoleum je čistě přírodní materiál. Základem je lněný olej získaný ze semen lnu. Olej je přidáním kyslíku přeměněn na lněnou fermež, přidá se přírodní pryskyřice, vápenec a moučka ze dřeva. Tato směs se zahřívá a…

Diskuze na téma "Marmoleum versus lino"

Buďte první a napište komentář k  "Marmoleum versus lino"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE