Sdílet
 

Přírodní linoleum zažívá renesanci

Datum vydání: 08.02.2010 | autor:
Linoleum je čistě přírodní materiál, který se do nejrůznějších interiérů stále častěji vrací. Kromě toho, že jde o obnovitelný materiál šetrný k životnímu prostředí, je linoleum také antibakteriální, zdravotně nezávadné a tím pádem vhodné i pro alergiky. Díky vysokým zátěžovým třídám se hodí i do extrémně namáhaných prostor. Své uplatnění najde i v kombinaci s podlahovým topením. Pokud rádi vybíráte z velkého množství barev vzorů a jejich kombinací, pak se seznamte také s dvěma konkrétními typy linolea, kterými jsou Marmoleum® a Artoleum®.
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Co je linoleum?

Mnoho lidí si plete linoleum s podlahovinami z PVC. Je zde však jeden podstatný rozdíl - linoleum je (na rozdíl od PVC) vyrobené z čistě přírodních materiálů. Základem linolea je lněný olej (odtud název lino–leum z latinského originálu) a pryskyřice. Po oxidaci těchto dvou složek vznikne takzvaný linoleový cement, do kterého se přidávají plniva – dřevitá a korková moučka, rozemletý vápenec a přírodní barevné pigmenty. Takto vzniklá hmota se naválcuje ve dvou fázích na jutový podklad a nechá se zrát 4 až 5 týdnů ve vyhřívané komoře. Po vytvrdnutí se na linoleum nanáší povrchová úprava.

Kam se linoleum hodí a proč?

Tento velmi odolný materiál (s vysokou hodnotou zátěžové třídy (až 43) se výborně hodí pro extrémně namáhané podlahy škol, nemocnic, obchodů, kancelářských budov i průmyslových či sportovních hal. Linoleum však není vhodné pro vlhké prostory a vstupy do budov. Pro svoje vlastnosti a vzhled je ale linoleum v posledních letech využíváno i do bytů, neboť je teplé, antibakteriální, zdravotně nezávadné a vhodné pro podlahové vytápění. Je ideální pro alergiky, protože omezuje šíření bakterií a mikroorganismů. Je tvrdé, avšak pružné a působí teple. Příjemně se po něm chodí a pohyb po něm je nehlučný.
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Základní členění linoleových podlah

Současné podlahové krytiny z linolea rozdělujeme do dvou hlavních kategorií, které byste měli pro správně cílený výběr a nákup této podlahové krytiny znát:

Heterogenní linolea - Skládají se z několika vrstev, které se od sebe odlišují provedením nebo složením. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje stupeň zátěže neboli klasifikační třídu. Tyto podlahoviny jsou u některých typů opatřeny tzv. PUR povrchovou úpravou a splňují požadavky pro aplikace v bytové i komerční výstavbě a v lehkém průmyslu.

Homogenní linolea - Mají v celé své tloušťce stejné provedení a složení. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny. Tyto podlahoviny pak splňují požadavky pro aplikace v objektech s extrémním namáháním, jako jsou školy, nemocnice, obchodní domy, výrobní haly a jiné veřejné prostory.

Údržba a životnost

Velkou výhodou linolea je také jeho snadná údržba, protože nepřitahuje prach. Plusem linolea je (například oproti PVC) i jeho delší životnost. Obvykle linoleum bývá už od výrobce napuštěno voskem, který jej chrání proti poškození. Je také odolné vůči opotřebení a vysokým teplotám. Prach a špínu lze snadno a rychle odstranit díky přirozené antistatičnosti materiálu.
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Úklid pak hravě zvládnete použitím prachového mopu, případně podlahu jen setřete méně navlhčeným hadrem s čistícím prostředkem. Samotný výrobce pak doporučuje spíše čištění za sucha, neboť prach a volné částice nečistot se lepí na podlahu, jakmile přijdou do styku s vodou. Pouhé setření prachu se tak jeví jako mnohem účinnější než čištění za mokra.

Nejznámější linolea - Marmoleum® a Artoleum®

Mezi nejznámější přírodní linolea dneška patří Marmoleum® a Artoleum®. Základními surovinami pro jejich výrobu jsou lněný olej, pryskyřice, korek, dřevitá moučka a barviva. Kromě všech výše zmíněných vlastností navíc Marmoleum® i Artoleum® otevírají doširoka dveře vaší fantazii. Lze z nich totiž snadno navrhnout individuální motivy a vzory v různých barvách.

Technologie řezání vodním paprskem umožňuje realizovat i velmi složité návrhy. Spáry v Marmoleu® i Artoleu® jsou vodotěsné, pokud při jejich svařování využijete příslušné svařovací šňůry. Kontrastní svařovací šňůry přitom mohou být použity jako zvláštní dekorativní prvek.
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz
Foto: www.marmoleum.cz, pokládka
Foto: www.marmoleum.cz, pokládka
Také paleta barev je velmi široká (u Marmolea® najdete v několika různých řadách přes šedesát barev). Jednotlivé výrobky a barvy se dají velmi snadno kombinovat tak, aby se celkový vzhled podlahové krytiny hodil do specifického prostředí. Artoleum® je poměrně nová skupina výrobků linolea. Kolekce obsahuje čtyři různé linie: scala, graphic, piazza a sierra. Každý styl má vlastní charakteristiku a může být zdrojem inspirace pro vytváření krásných podlah.

Samostatně či v kombinaci s Marmoleem® může dát Artoleum® podlaze libovolný výraz. Celá série Artoleum® obsahuje více než padesát různých stylů. Jedinečnost podlahoviny Artoleum® pak spočívá také v její struktuře, kdy jsou barvy kladeny vedle sebe a jasně ohraničeny při pohledu z blízka. Při pohledu z dálky se barvy smíchají při zachování charakteristického dojmu.

Marmoleum® i Artoleum® navíc nabízejí zdokonalenou povrchovou úpravu materiálu Topshield, která chrání proti známkám otěru a nahromaděným nečistotám. Topshield nikterak nenarušuje přírodní charakter podlahoviny a nechá plně vyniknout jeho charakteristické vlastnosti, jako je přirozená antistatičnost a nealergenní charakter.

Současná linolea jsou opravdu jedinečná. Kromě mnoha příjemných funkčních charakteristik nabízejí pestrý svět barev a vzorů a nečekaných kombinací. Ve spojení se snadnou údržbou a velmi dlouhou životností stojí přírodní linoleum jako pokrývka vašich podlah opravdu za zvážení.

Nepřehlédněte nabídku linolea firmy PODLAHY MAREŠ, přestěhované do nových prostor, areálu SIKO, v ulici Nádražní číslo 3, v Českém Krumlově. Bližší informace najdete na www.podlahymares.cz.
Mareš podlahy

Mareš podlahy

Český Krumlov, Latrán, Latrán 149 - Vošahlíkův mlýn, 38101
Tel: 603 523 649
Web: http://www.podlahymares.cz
E-mail: podlahymares@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Mareš podlahy

Český Krumlov, Latrán, Latrán 149 - Vošahlíkův mlýn, 38101
Tel: 603 523 649
Mobil: 603 189 059
Web: http://www.podlahymares.cz
E-mail: podlahymares@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Moderní linoleum nemá nic společného s PVCModerní linoleum nemá nic společného s PVC

  Tradiční linoleum se do našich interiérů vrací s nebývalou razancí. Nejen nová značka, ale i pestrá nabídka povrchů porazily mýtus o zastaralém materiálu. Mnozí z nás si však pletou linoleum s podlahovými krytinami z PVC. A jaký…

 • Marmoleum versus linoMarmoleum versus lino

  Koupě podlahové krytiny znamená vždy investici, za kterou požadujeme atraktivní vzhled a trvanlivost po celou dobu používání. Současně s tím by mělo jít i o rozumnou cenu i o nízké náklady na čištění a údržbu. Trh dnes…

 • Linoleové podlahy jak je neznáteLinoleové podlahy jak je neznáte

  Linoleum je čistě přírodní materiál. Základem je lněný olej získaný ze semen lnu. Olej je přidáním kyslíku přeměněn na lněnou fermež, přidá se přírodní pryskyřice, vápenec a moučka ze dřeva. Tato směs se zahřívá a…

Diskuze na téma "Přírodní linoleum zažívá renesanci"

Buďte první a napište komentář k  "Přírodní linoleum zažívá renesanci"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE