Pálení čarodějnice (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Hlásit pálení čarodějnic svému faráři? Ne - dnes pro změnu hlásíme hasičům. Pálení čarodějnic se dříve také říkalo filipojakubská noc, na kterou se právě ustálil lidový zvyk, který přežil až do dnešních dnů. Spojený byl skutečně nejen s pálením ohňů, ale i vírou v čarodějnice. Ovšem už odedávna byly páleny ježibaby z dřeva, slámy a hadrů, ty živé upálili kdykoli, dokud se to ještě smělo. Hlavně kvůli zášti a majetku. Jedna povinnost ale dnes mnoha lidem uniká, totiž povinnost hlásit rozdělávání ohňů právě na germánskou a skandinávskou Valpuržinu noc. Naši májku, máj, pálení čarodějnic. A také povinnost sledovat výstrahy úřadů.

Vtrhnou k vám domů, svážou vaši ženu, opakovaně znásilní a mučí, načež ji odvlečou na hranici a spálí. Když to přežijete, uslyšíte jenom její zoufalý, bolestný řev. Něco takového se naštěstí neděje, i když soudě dle povahy lidské, kdyby se to smělo, kdejaký psychopat by si rád přihodil polínko pod umírající nebožačku. Pálení čarodějnic je lidový zvyk, který přežil dodnes, i když je spíše spojen s kulturou bezbřehého alkoholismu a následného hlídání májky při propití se až do střízliva, jak se lidově říká. Ta tradice je už dlouhá. A navíc, co kdyby si někdo ze sousedních vsí vzpomněl na další tradici – podřezávání májky, což by znamenalo zneuctění všech na mol zpitých mužů ve vsi. Neuhlídali panenství místních dívek.

Pálení čarodějnice (Zdroj: Shutterstock)
Pálení čarodějnice (Zdroj: Shutterstock)

V noci z 30. dubna na 1. května to v každém případě vře v každé obci, vísce, na samotách i soukromých zahradách. Dávno už neplatí, že co ves, to jedna májka, ani ta jediná kolektivní socialistická. Často se z celku vyčlení celá jedna miniaturní čtvrť vesnice čítající několik sousedů, nebo si svou májku postaví místní hospodský a ta oficiální, kolektivní, je třeba někde u fotbalového hřiště, nebo na návsi. Případně se staví májka obecní a opoziční. Všude jsou ale také velké ohně a hasiči mají napilno. I osazenstvo místních hasičských dobrovolných sborů bývá v nočních hodinách již v natolik podroušeném stavu, že hasit případný požár by mohlo leda tak pivem nebo svou močí.

Připravená vatra s čarodějnicí (Zdroj: Ivo Stejskal, ČESKÉSTAVBY.cz)
Připravená vatra s čarodějnicí (Zdroj: Ivo Stejskal, ČESKÉSTAVBY.cz)
Pálení čarodějnice (Zdroj: Ivo Stejskal, ČESKÉSTAVBY.cz)
Pálení čarodějnice (Zdroj: Ivo Stejskal, ČESKÉSTAVBY.cz)

Je už jedno, jestli jde někdo na máj, pobavit se k májce, postavit májku, pálit čarodějnice, nebo si u vatry opéct špekáček a spálit ho na troud. Máj je časem ohňů, vater, obřích, kolosálních hromad páleného dřeva. Čím větších, tím lépe. Když je ale sucho, nastává problém, byť je ohniště na velkém volném prostranství, když navíc ještě fičí vítr, problém je ještě větší. Vznášející se jiskry dolétnou někdy hodně daleko. A neštěstí je na světě. Požár. Nebo chytne suchá tráva kousek dál od ohniště a oheň se začne rychle šířit. Navíc je zde i nová legislativa, jejíž paragrafy ale v tomto případě dodržíme pálením suchého a nekontaminovaného dřeva. Jde o lidový zvyk, nezničitelný, ten jenom tak neporazí ani Green Deal a politici.

Rozdělávání ohňů může být zakázáno!

Dokonce může ze strany úřadů dojít k zákazu rozdělávání ohňů, konkrétně za nepříznivého počasí. Mohou to zakázat kraje i jednotlivé obce na základě výstrah od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a tato opatření jsou vždy koordinována s Hasičským záchranným sborem poskytujícím odborná doporučení a asistenci. Stalo se to například loni v Praze a ve Středočeském kraji kvůli suchu a silnému větru. Filipojakubské vatry bylo možné zapálit jenom tam, kde nad nimi bděli střízliví hasiči ve službě a s potřebným vybavením.

Filipojakubská noc (Zdroj: Shutterstock)
Filipojakubská noc (Zdroj: Shutterstock)

Navíc platí ještě jedna povinnost, i když zrovna ohně zakázány nejsou. Pokud chystáte opravdu velký oheň, tedy ten filipojakubský, na kterém mají být symbolicky upáleny zlé čarodějnice, nezapomeňte ho včas nahlásit Hasičskému záchrannému sboru, nebo na obci, která poskytne informaci dál hasičům. Máte také povinnost sledovat aktuální výstrahy meteorologů, hasičů, obce a kraje. Oslavy může omezit především sucho a silný vítr, jejich kombinace je doslova smrtící.

A pozor, podobný problém hrozí i letos. Už minulý týden od středy do pátku meteorologové vydali na většině území ČR varování před šířením požárů v důsledku sucha a silného větru. Podle předpovědi počasí má pršet už jen v pátek a od soboty bude opět sucho. Jenže Valpuržina noc je již v noci ze středy na čtvrtek.

Valpuržina noc (Zdroj: Shutterstock)
Valpuržina noc (Zdroj: Shutterstock)

Kde najdete aktuální informace a kde velký oheň předem ohlásit?

Český hydrometeorologický ústav pravidelně vydává výstrahy před nebezpečím vzniku požárů. Aktuální informace najdete na webu chmi.cz a na vývěskách obcí a měst, které na výstrahy reagují vlastními opatřeními. Bohužel dochází i k tomu, že většina výjezdů hasičů jsou jenom plané poplachy, kdy někdo upozorní na požár, ale ve skutečnosti jde jen o velkou vatru. Její zapálení nebylo předem nahlášeno a hasiči pak vyjíždějí zbytečně. A vám hrozí vysoká pokuta.

Pokud tedy chystáte větší oheň, nahlaste ho předem. Uděláte to online za pár minut a zdarma. Pro právnické osoby je to povinné, fyzickým osobám se to důrazně doporučuje. Rozdělání velkého ohně je tak automaticky zaevidováno v operačním a informačním středisku hasičů a když pak někdo z okolí nahlásí kouř nebo oheň, operátor si může rychle ověřit, jestli jde opravdu o požár, nebo jen o předem ohlášenou a tedy (vnímáno úřady) bezpečnou akci. Ani to sice neznamená, že k požáru nemůže dojít, ale možná rizika jsou alespoň částečně eliminována, stejně jako zbytečné výjezdy hasičů.

A kde tedy definitivně hledat informace o zákazu pálení ohňů? U Hasičského záchranného sboru ČR (hzscr.gov.cz), u meteorologů na chmi.cz a na místních úřadech, vývěskách a obecních webech. 

Oheň je sice na Valpuržinu noc tradice, ale i zodpovědnost. Než ho zapálíte, ověřte si, že smíte. A předem ho nahlaste ZDE. Fakt, že až 40 procent lidí prý stále věří na zlé čarodějnice, na těchto povinnostech nic nezmění.

Pálení čarodějnice (Zdroj: Shutterstock)
Pálení čarodějnice (Zdroj: Shutterstock)

Varování hasičů

  • Každý otevřený oheň může vytvořit nebezpečí, zranění osob, ztrátu a poškození majetku, případně ohrožení domácích zvířat
  • Nepoužívejte proto hořlavé kapaliny
  • Pozor na vznícení oděvu na osobě, třeba při přeskakování ohně
  • Mějte připravené hasicí prostředky pro případ rozšíření ohně
  • Vyberte vhodného místo, vhodné vzdálenosti od budov, čím dál, tím lépe
  • Pozor na vysokou trávu, obzvláště suchou 
  • Pozor také na blízkost křovin a stromů, hromad dřeva, slámy a jiného hořlavého materiálu
  • Sledujte aktuální povětrností situaci, směr a sílu větru
  • zajistěte stabilní hranici vatry
  • Zábavní pyrotechniku rozhodně neházet do otevřeného ohně, stejně jako patrony a jiné nebezpečné předměty
  • Děti musí být v doprovodu dospělé osoby
  • Nenechávejte oheň bez dozoru
  • Nejlepší je preventivní dohled dobrovolných hasičů, alespoň jednoho střízlivého, někdo se obětovat musí

Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz, hzscr.gov.cz, chmi.cz, paleni.izscr.cz, idnes.cz, Wikipedia

Filipojakubská noc (Zdroj: Shutterstock)
Filipojakubská noc (Zdroj: Shutterstock)