Sdílet
 
Návrhy, realizace zahrad

Přírodní zahrada - citlivé splynutí s přírodou

Datum vydání: 07.02.2011 | autor:

Přírodní zahrada může poskytovat v průběhu času každému, kdo to chce a potřebuje, naprostý únik ze světa byznysu či mezilidských vztahů, může být  prostorem určeným k pozorování mnoha neobvyklých druhů rostlin a jejich vztahů k místnímu mikroklimatu, může být  prostorem pro relaxaci a pozorování mnoha podivuhodných živočišných druhů. Díky tomu, že základní rostlinný sortiment musí být poměrně „bytelný“ a nenáročný, mohou přírodní zahradu obývat i domácí čtyřnozí přátelé, kterým je dovoleno úplně vše, kromě predátorství.

S růžovou nafukovací matrací se lze vážně vrátit do mládí alespoň o dovolené.   S růžovou nafukovací matrací se lze vážně vrátit do mládí alespoň o dovolené.
S růžovou nafukovací matrací se lze vážně vrátit do mládí alespoň o dovolené.

Tam, kde je stále pánem příroda

 Větší rozloha, několika desítkový rozdíl v nadmořských výškách nejvyššího a nejnižšího bodu pozemku, nehostinné podmínky pro většinu kulturních rostlin (zelenina, obvykle pěstované trvalky, ze středomoří introdukované druhy rostlin), strmý, suchý a studený severní svah, mrazová kotlina, přirozené skalní výchozy, extrémní zastínění z jižní strany vysokými jehličnatými stromy, drsné podnebí: dlouhá zima , pozdě přicházející jaro a krátké léto navzdory třistapadesátimetrové nadmořské výšce, nízká průměrná roční teplota, svah podléhající erozi nebo naopak podmáčená bahnitá půda, příliš kyselá půdní reakce, nevalná kvalita půdy ….

Pokud se vám při čtení těchto řádků vynoří před očima váš vlastní pozemek, pak je pro vás idea přírodní zahrady velmi přijatelná a takzvaně z nouze se může stát ctnost. Vhodný estetický záměr je pak snahou o splynutí s okolní přírodou a je dost pravděpodobné, že zahrada bude stylově dokonale korespondovat s bezprostředním okolím.
Ale kromě skákání, neustále neúspěšného nastupování a snění, lze z plovoucího artefaktu vidět ve vodě to, co byste jinak vidět nemohli. Ale kromě skákání, neustále neúspěšného nastupování a snění, lze z plovoucího artefaktu vidět ve vodě to, co byste jinak vidět nemohli.
Ale kromě skákání, neustále neúspěšného nastupování a snění, lze z plovoucího artefaktu vidět ve vodě to, co byste jinak vidět nemohli.
Ani v deštivých dnech tento půvabný kout neztrácí svoje kouzlo a poskytuje nostalgické  šumění vodních kapek dopadajících na velké listy pobřežních rostlin. Ani v deštivých dnech tento půvabný kout neztrácí svoje kouzlo a poskytuje nostalgické šumění vodních kapek dopadajících na velké listy pobřežních rostlin.
Ani v deštivých dnech tento půvabný kout neztrácí svoje kouzlo a poskytuje nostalgické šumění vodních kapek dopadajících na velké listy pobřežních rostlin.
Puškvorec, vrby, ozdobnice, velkolisté trvalky - co dodat. Puškvorec, vrby, ozdobnice, velkolisté trvalky - co dodat.
Puškvorec, vrby, ozdobnice, velkolisté trvalky - co dodat.
Lesní cestičky lemuje mařinka vonná a kapraď - tak jako v přirozených společenstvech. Lesní cestičky lemuje mařinka vonná a kapraď - tak jako v přirozených společenstvech.
Lesní cestičky lemuje mařinka vonná a kapraď - tak jako v přirozených společenstvech.

Splynout s přírodou

Design přírodní zahrady zpravidla určí sama příroda. Hráze mezi rybníky a potokem jsou jen těžko zaměnitelné a původní členitý terén je až na malé výjimky lepší akceptovat, než s ním bojovat. Přírodě tedy pomůžeme pouze se stylem.

Hlavní snahou by mělo být vytvoření zajímavé a esteticky hodnotné zahrady, která by se však na první pohled neprala s okolní volnou přírodou. Pak by důsledkem citlivé volby rostlinného sortimentu mohl být ten efekt, že zevnitř zahrady bude opravdu těžké odhadnout, kde samotná zahrada ještě pokračuje a kde už se rozkládá třeba obecní lesík. Vše spolu dokonale souvisí. Pak nemůže být divu, že bude zahrada hojně obývána volně žijícími druhy živočichů, kteří jsou ochotni zde i hnízdit a vyvést mláďata i přes přítomnost dvou a čtyřnohých domestikovaných savců (majitelé a jejich pejsci či kočička).
Odraz pobřežních rostlin ve vodní hladině je všudypřítomný. Odraz pobřežních rostlin ve vodní hladině je všudypřítomný.
Odraz pobřežních rostlin ve vodní hladině je všudypřítomný.
Přírodní zahrada je permakulturním (tj. trvale bez náročné péče udržitelným) ekosystémem, proto je plně k dispozici i všem čtyřnohým členům rodiny. Přírodní zahrada je permakulturním (tj. trvale bez náročné péče udržitelným) ekosystémem, proto je plně k dispozici i všem čtyřnohým členům rodiny.
Přírodní zahrada je permakulturním (tj. trvale bez náročné péče udržitelným) ekosystémem, proto je plně k dispozici i všem čtyřnohým členům rodiny.
Krmítka jsou nedílnou součástí přírodní zahrady. Je pravda, že pak jste v létě rádi, když vám ptáci nechají alespoň pár malin, ale zimní péče o ně je nutností. Krmítka jsou nedílnou součástí přírodní zahrady. Je pravda, že pak jste v létě rádi, když vám ptáci nechají alespoň pár malin, ale zimní péče o ně je nutností.
Krmítka jsou nedílnou součástí přírodní zahrady. Je pravda, že pak jste v létě rádi, když vám ptáci nechají alespoň pár malin, ale zimní péče o ně je nutností.

Útočiště fauny

Díky ekologickému a vzhledem k fauně velmi tolerantnímu přístupu při hospodaření může přírodní zahrada skýtat spoustu úkrytů pro drobné savce - ježky, veverky a další. Přes léto se v kamenitějších partiích rád vyhřívá slepýš.

Díky zimní nabídce slunečnicových semen v krmítcích zahradu navštěvují sýkory, sojka, strakapoud a jiné ptactvo. Pokud jsou v přírodní zahradě i vodní plochy, zdržuje se v jejich blízkosti často střízlík, užovka, ropucha, skokan, nebo se zde krmí i hnízdí kachna divoká a někdy se tu zastaví volavka či ledňáček. To víte, pokud jste extrémně uklíziví i na zahradě, pak asi příliš zvířátek svou pořádkumilovností nepřilákáte.
Součástí květnatého porostu ve stráni je i vzácná lilie zlatohlavá. Díky dosud neantropogenizované půdě se jí tu daří lépe než spoustě jiných rostlin. Součástí květnatého porostu ve stráni je i vzácná lilie zlatohlavá. Díky dosud neantropogenizované půdě se jí tu daří lépe než spoustě jiných rostlin.
Součástí květnatého porostu ve stráni je i vzácná lilie zlatohlavá. Díky dosud neantropogenizované půdě se jí tu daří lépe než spoustě jiných rostlin.
S ohledem na velice specifické drsné mikroklima můžeme počítat pouze s rostlinami, které jej zvládají bez problémů, jen pak mohou skutečně krášlit. S ohledem na velice specifické drsné mikroklima můžeme počítat pouze s rostlinami, které jej zvládají bez problémů, jen pak mohou skutečně krášlit.
S ohledem na velice specifické drsné mikroklima můžeme počítat pouze s rostlinami, které jej zvládají bez problémů, jen pak mohou skutečně krášlit.
Vítání jara probíhá ve znamení žluťoučkých botanických i plnokvětých blatouchů, petrklíčů, narcisů a upolínů. Vítání jara probíhá ve znamení žluťoučkých botanických i plnokvětých blatouchů, petrklíčů, narcisů a upolínů.
Vítání jara probíhá ve znamení žluťoučkých botanických i plnokvětých blatouchů, petrklíčů, narcisů a upolínů.
Dalším bahňáčkem je Caltha palustris ´Multiplex´. Je pravda, že vodní zahrada není úplně vhodná pro vysoké kramflíčky, kravatky a bílé sukýnky. Dalším bahňáčkem je Caltha palustris ´Multiplex´. Je pravda, že vodní zahrada není úplně vhodná pro vysoké kramflíčky, kravatky a bílé sukýnky.
Dalším bahňáčkem je Caltha palustris ´Multiplex´. Je pravda, že vodní zahrada není úplně vhodná pro vysoké kramflíčky, kravatky a bílé sukýnky.
Rafinované průhledy spojují jednotlivé pohledové jednotky, na které je zahrada členěna. Rafinované průhledy spojují jednotlivé pohledové jednotky, na které je zahrada členěna.
Rafinované průhledy spojují jednotlivé pohledové jednotky, na které je zahrada členěna.

Ekologické zahradničení

Údržba suchozemské vegetace je u takto založené zahrady poměrně jednoduchá. Vychází z bedlivého pozorování okolní přírody a napodobování jejích zákonitostí. Rozhodnete – li se pro absenci pěstěného a vlastně jakéhokoli trávníku (zahrada se stará sama o sebe), v průběhu let je dobré abstrahovat od všech rostlinných druhů, které zde nenašly naprosto ideální podmínky. Proto je péče omezena na pouhé sečení.

Seče se jednou za rok a kupodivu na konci zimy, ideálně v březnu. Těsně před vyrašením cibulovin je třeba vystihnout ten správný moment a hodinku a půl zde excelovat s křovinořezem. Sečou se uschlá květenství, ve kterých se mohl během zimy schovávat hmyz či v nich nacházeli ptáci zbytky semen. Sečou se i uschlé trávy, které musí přes zimu zůstat neostříhány, aby do dutých stébel nenapršelo a ony neshnily. A nakonec se sečou i ostřice.
Na mělkovodní  vegetaci (šmel okoličnatý) je možno pozorovat po dlouhé minuty vodní hmyz. Na mělkovodní vegetaci (šmel okoličnatý) je možno pozorovat po dlouhé minuty vodní hmyz.
Na mělkovodní vegetaci (šmel okoličnatý) je možno pozorovat po dlouhé minuty vodní hmyz.
Letní idyla - molíčka, lekníny, mnoho taxonů vrb, bohatá pobřežní a mělkovodní vegetace, to jsou hlavní přednosti vodní zahrady. Letní idyla - molíčka, lekníny, mnoho taxonů vrb, bohatá pobřežní a mělkovodní vegetace, to jsou hlavní přednosti vodní zahrady.
Letní idyla - molíčka, lekníny, mnoho taxonů vrb, bohatá pobřežní a mělkovodní vegetace, to jsou hlavní přednosti vodní zahrady.
A zase kruhy a zrcadelní . V popředí kosatec sibiřský. A zase kruhy a zrcadelní . V popředí kosatec sibiřský.
A zase kruhy a zrcadelní . V popředí kosatec sibiřský.
Jiskřivý potůček protékající zahradou je lemován původními porosty devětsilů a přináší do kompozice neustálý pohyb a zurčení. Jiskřivý potůček protékající zahradou je lemován původními porosty devětsilů a přináší do kompozice neustálý pohyb a zurčení.
Jiskřivý potůček protékající zahradou je lemován původními porosty devětsilů a přináší do kompozice neustálý pohyb a zurčení.
Divoké kachny jsou na zahradě zabydlené, v některých letech tu i hnízdí navzdory přítomnosti domácích zvířat. Divoké kachny jsou na zahradě zabydlené, v některých letech tu i hnízdí navzdory přítomnosti domácích zvířat.
Divoké kachny jsou na zahradě zabydlené, v některých letech tu i hnízdí navzdory přítomnosti domácích zvířat.
Přitom je třeba dát pozor ve smíšených záhonech na borku keřů a stromů. Posekaná stébla se v žádném případě nesklízejí, poslouží jako přírodní mulč, v létě zabrání na obnaženém úhoru klíčení semen plevelů a později budou zdrojem cenného humusu. Tak se otočí celý roční cyklus a příští rok zase nanovo. Jako ve volné přírodě. V přírodní zahradě se doporučuje nepoužívat žádná strojená hnojiva.

Občas se může použít kvalitní domácí kompost k přihnojení například drobného ovoce či popínavek. Také je možné navézt a zapravit koňský či kravský hnůj. Je s tím sice trochu práce, ale můžete si být jisti, že se vám duch přírodní zahrady za tu občasnou pozornost bohatě odmění bujnou a zdravou vegetací.
Růžová prvosenka si libuje v bahnitém břehu. Růžová prvosenka si libuje v bahnitém břehu.
Růžová prvosenka si libuje v bahnitém břehu.
Tiarellu většinou klienti v projektech odsuzují, ale je to velká škoda. Tiarellu většinou klienti v projektech odsuzují, ale je to velká škoda.
Tiarellu většinou klienti v projektech odsuzují, ale je to velká škoda.
Hra světla a stínu dodá v srpnových dnech dostatečný nádech melancholie. Hra světla a stínu dodá v srpnových dnech dostatečný nádech melancholie.
Hra světla a stínu dodá v srpnových dnech dostatečný nádech melancholie.
Ne zcela běžné druhy rostlin jsou libůstkou majitelky. Ne zcela běžné druhy rostlin jsou libůstkou majitelky.
Ne zcela běžné druhy rostlin jsou libůstkou majitelky.
Ing. Hana Zachariášová

Ing. Hana Zachariášová

Plzeň, Doubravka, 31214
Tel: 603 518 828
Web: http://www.originalni-zahrady.cz
E-mail: zachariasova.hana@volny.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ing. Hana Zachariášová

Plzeň, Doubravka, 31214
Tel: 603 518 828
Web: http://www.originalni-zahrady.cz
E-mail: zachariasova.hana@volny.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Přírodní zahrada - citlivé splynutí s přírodou"

Buďte první a napište komentář k  "Přírodní zahrada - citlivé splynutí s přírodou"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE