kolaudace bytů v bytovém domě
Situace: Stavebník postavil bytový dům a rozprodal bytové jednotky a garáže v suterénu (až na 4, které zatím stále vlastní) individuálním vlastníkům. Vlastníci tak mají se stavebníkem uzavřenou standardní kupní smlouvu na příslušné jednotky a dále mu někteří dali plnou moc na zastupování ve všech právních úkonech souvisejících s kolaudačním řízením. V průběhu rozprodávání jednotek dostal stavebník od SÚ povolení k předčasnému užívání stavby a následně požádal o kolaudaci. Ta se ale v důsledku závad, na které mj. poukázali sami vlastníci jednotek, přerušila do jejich odstranění. Problém: SÚ tvrdí, že vlastníci „vstoupili do práv stavebníka“, stali se tak také dalšími stavebníky ve smyslu SZ a jsou tak odpovědní za kolaudaci domu. Vlastníci jednotek očekávají, že SÚ bude aktivně zasahovat do kolaudačního řízení v jejich prospěch, když už povolil předčasné užívání stavby. Zatím ale SÚ stále jen přerušuje řízení do odstranění závad a čeká, až stavebník prodá zbývající garáže a z jeho pohledu se tak vlastníci jednotek stanou jediným stavebníkem, který pak pochopitelně bude mít zájem na kolaudaci přes setrvávající závady. Je postup SÚ správný? Jak se my, vlastníci jednotlivých bytů, můžeme bránit? Pozn.: stavební povolení bylo vydáno v 2006/02 a tedy i kolaudace probíhá podle předchozího znění stavebního zákona.
Stavební úřad nemůže zkolaudovat stavbu se závadami bránícími jejímu užívání. Proto přerušil kolaudaci do doby, než budou tyto…
posouzení koeficientu zastavěné plochy pozemku
Lze do výpočtu koeficientu zastavěné plochy vedle zastavěné plochy domu zahrnout i plochu parkovacího stání a přístupové komunikace, když vše je umísťováno na pozemku se stávajícím určením jako zahrada?
Parkovací stání a přístupovou plochu do koeficientu zastavěné plochy zahrnout lze, jelikož jejich vybudováním dojde ke snížení…
kolaudace komína (krbu) v rodinném domě
Budu kolaudovat rodinný dům povolený v roce 2009. Mám revizi ke komínu a stavební úřad ode mne požaduje ke kolaudaci předávací protokol k vybudovanému krbu. Je to oprávněný požadavek? Dům jsem si stavěl svépomocí a mám zajištěn stavební dozor od autorizovaného inženýra. Děkuji
Před obestavěním krbu by revizním technik měl provést kontrolu napojení krbu do komína. Každý dokončený krb musí mít návod k použití,…
požadavek stavebního úřadu na realizaci garáže ke stavbě rodinného domu
Dobrý den, mám dotaz, zda nám může stavební úřad nakázat výstavbu garáže v novém rodinném domku, i když ji nechceme? V podmínkách, které jsme obdrželi, je přípustné mít garáž pouze vestavěnou či propojenou s hlavním objektem. Děkuji za odpověď
Podmínky stavebního úřadu pravděpodobně vyplývají z územního plánu obce. Tyto podmínky se v územních plánech obcí často vyskytují.…
osazení mříží na okna v domě v památkové zóně
Dobrý den, potřebuji vědět, zda mám ohlásit již zhotovené mříže na 2 oknech ze 3, byt je v suterénu a došlo k scéně, kterou vyvolal soused (řešeno Policii ČR), necítím se v bytě bezpečně. Byt je v mém osobním vlastnictví, součást pojišťovací smlouvy je i podmínka mříží. Údajně se i celý dům nachází v památkové zóně, na což mne ani původní majitel, ani realitní kancelář neupozornili a město samé mi ničím tuto skutečnost nedalo najevo. Jedná se o kovově mříže zhotovené na zakázku. Děkuji za radu
Osazení mříží do oken lze považovat za stavební úpravu, kterou se mění vzhled stavby. Ta by potom podléhala schválení stavebního…
zamítnutí záměru stavby RD v žádosti o územně plánovací informaci
Dobrý den, mám dotaz na uliční čáru. Podal jsem žádost o územně plánovací informaci, kde jsem předvedl záměr umístění novostavby RD. Stavební úřad můj záměr zamítl s odůvodněním, že dům nesplňuje uliční čáru. V ÚP uliční čára není definována, žádný regulační plán na danou lokalitu neexistuje. Zřejmě úředník vychází z okolní zástavby, kde je souvislá řada domů se stejnými odstupy od ulice. Má právo úředník takto rozhodnout? Já si myslím, že rozhodnutí není podloženo žádným zákonem, vyhláškou nebo územní či regulační plán. Mohu se proti územně plánovací informaci odvolat?
Na základě vydané územně plánovací informace stavební úřady poskytují, zjednodušeně řečeno, informace o možnosti realizace záměru na…
kolaudace chaty a její zápis do KN
Dobrý den, mám na vás dotaz: na základě rozhodnutí o přípustnosti stavby v roce 1963 byla postavena chata cca 38 m2 na pronajatém pozemku. Jednalo se o dočasnou stavbu. V roce 1966 byl proveden zápis o kolaudaci MNV a přiděleno evidenční číslo. Bohužel nyní bylo zjištěno, že chata není v KN a na stavebním úřadě nám bylo řečeno, že zápis o kolaudaci není kolaudačním rozhodnutím, ale mělo být vydáno povolení k užívání stavby ONV. Jakým způsobem bychom mohli tuto chatu zapsat do katastru nemovitostí? Děkuji za odpověď.
Katastrální úřad dokončenou stavbu do katastru nemovitostí zapíše na základě žádosti. Jejím podkladem je m. j. i doklad o uvedení stavby…
vyhotovení revize elektro v rekonstruovaném RD
Po rekonstrukci RD je elektroinstalace - silnoproud dokončena tak, že je zkompletován hlavní rozvaděč - instalovány zásuvky, vypínače, ventilátory a místo definitivních svítidel objímky se žárovkami. Dodavatel tvrdí, že nemůže provést výchozí revizi, neboť nejsou zapojeny kuchyňské spotřebiče. Zajímá mě, zda je jeho tvrzení v souladu s normou? Děkuji.
Písemný doklad o revizi elektroinstalace obsahuje popis revidovaného zařízení. V tomto popisu je uveden předmět revize, přesná specifikace…
povolení studny, jako zdroje vody pro navrhovanou stavbu RD
Dobrý den, mám hotový projekt RD, stačí jen podat na stavební úřad. Jako zdroj vody mám navrženou vrtanou studnu. Je nutné mít na tuto studnu vydané územní rozhodnutí před podáním žádosti na stavební povolení rodinného domu? Děkuji
O umístění stavby studny, jako zdroje vody pro stavbu rodinného domu, musí stavební úřad rozhodnout v územním řízení, a to ještě před…
udržovací práce řadového RD ve spoluvlastnictví
Dobrý den, vlastním polovinu RD v řadové zástavbě. Dům je starý a ze zdi padá omítka na zahradu souseda, který mi za to hrozí žalobou. Tento dům obývá majitel druhé poloviny domu, s kterým i přes veškerou snahu se nelze domluvit na opravě poškozené omítky. Na podnět stavebního úřadu jsem podal vysvětlení a upozornil, že druhý majitel nemá žádný zájem na řešení situace. Dle vyjádření poškozený podal na mě a spoluvlastníka žalobu. Má vůbec na to právo, když stavební úřad nedal rozhodnutí o nějakém opatření na stavbě? Nechci kvůli 20000,- Kč a hloupému spoluvlastníkovi běhat po soudech. Děkuji za odpověď
Zabránit sousedovi v podání žaloby z titulu náhrady škody nelze. Záleží na příslušném soudu, jak předmět žaloby posoudí a jak…