Nalezeno 1060 dotazů

stavba RD na pozemku jiného vlastníka

Dobrý den, přítelkyně má pozemek a chtěli bychom na něm stavět rodinný domek. Je někde v zákoníku, že bych ten dům byl napsaný na mě a pozemek, na kterém by ten dům stál, byl její? Samozřejmě povolení stavby s jejím souhlasem. Abych se vyhnul 3 % zdanění při přepsání pozemku? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud nemáte k pozemku vlastnické právo, musíte stavebnímu úřadu předložit doklad o jiném právu, které Vám umožňuje na pozemku…


Jak provést protiradonové opatření při rekonstrukci staršího rodinného domu?

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Ve starším rodinném domě, který budeme ve vnitřku rekonstruovat, je zvýšená hladina radonu. A já bych Vás chtěl požádat o radu a popis, jak docílit jeho snížení. Bylo mi řečeno, že jeden způsob je odvětrání pod podlahou, ale já nevím, jak a čím to provést? Předem moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Jedním ze systémů používaných pro odvětrání podlahy a odvedení radonových plynů ze staveb je hydroizolační a protiradonový systém…


souhlas s užíváním rozestavěného RD

Dobrý den, rodinný domek před dokončením, na který bylo vydáno stavební povolení v r. 2007, zastavěná plocha 110 m2, 1 nadzemní podlaží + podkroví. Je nutná po změně zákonů kolaudace? Nebo stačí oznámení stavebnímu úřadu namísto kolaudačního řízení? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Pokud stavební povolení nabylo právní moci po 1.1.2007, podléhá uvedení stavby do trvalého provozu (v souladu s ustanovením § 120…


legalizace rekonstruované stavby garáže (dílny)

Mám kapičku zapeklitý případ. Tatík před nějakou dobou koupil pozemek, na kterém stál malý domeček (jedna plus dveře). Byl v tak hrozném stavu, že pozemek jsme koupili jako zbořeniště, tudíž dům byl určen k demolici. V katastru je parcela zapsána jako „stavební parcela“. Jenomže mi nic nezbořili, ba naopak barák jsme dost důkladně opravili, vyztužení kolejnicemi a hromada posvařované oceli teď drží ostatní baráky v ulici ještě pohromadě. No a já si z toho udělal něco jako dílnu, respektive garáž. Elektriku jsem měl napojenou z otcovy legální dílny hned vedle, takže jsem nic neřešil, protože o nic nešlo. Ale otec teď dílnu prodal a já nemám elektriku. A tady vzniká můj problém, potřebuju elektrickou přípojku. Tu mi elektrárny asi jen tak nedají, poněvadž nemam číslo popisné. Takže bych asi potřeboval nějak dodatečně dořešit stavbu. Kamarád, co se živí jako stavbyvedoucí mi stavební plán namaluje a dostanu na něj ještě štempl. Chci to zaregistrovat jako garáž ať nemám lítačky ještě s odpady, komíny atd. Ale vůbec nevím, co všechno vlastně řešit? Muže někdo poradit?

Jan Krátký

Legalizaci stávajícího stavu stavby budete muset řešit s příslušným stavebním úřadem. Bude záležet na jeho názoru, zda současnou…


změna ÚR na stavbu RD a nesouhlas správce s napojením vodovodní přípojky

Dobrý den, vloni jsme koupili pozemek, na kterém měl být postaven RD včetně přípojek. V roce 2008 bylo vydané kladné územní rozhodnutí na stavbu RD včetně napojení vodovodní a elektrické přípojky na sítě (vedené obecní cestou). Vyjádření SČVK je z roku 2007 (bez jakéhokoliv udání platnosti). Projekt domu jsme lehce měnili, takže jsme museli nechat schválit změnu územního rozhodnutí na typ stavby. Změna byla vydána v letos v lednu 2010 - potvrzuje nový typ domu a napojení vodovodní a elektrické přípojky. SČVK v rámci územního řízení obeslán, nic nepřipomínkoval. V únoru jsme se chystali řešit projektovou dokumentaci na vodovodní přípojku a SČVK řekl, že už nám ji nepovolí a že máme prodloužit vodovodní řad (délka cca 75 m). Na pozemcích v okolí nedošlo k žádným změnám. My nyní musíme žádat opět o změnu územního rozhodnutí + SP, tedy další měsíce administrativy s tím, že ještě zaplatíme mnohem větší peníze než za přípojku. Je postup SČVK korektní? Můžeme trvat na schválené vodovodní přípojce? Děkuji za pomoc.

Jan Krátký

Postup SČVK se jeví přinejmenším jako nestandardní. Vzhledem k tomu, že není jasné, z čeho vychází, nelze jej objektivně posoudit.…


plánovaná stavba RD a studie zastínění pozemku

Dobrý den, hodlám stavět RD, a soused si vyžádal studii zastínění jeho zahrady. My dodržujeme veškeré regulativa pro danou lokalitu. Ale jeho dům byl postaven na černo, a následně legalizován. Jeho dům zabírá plochu pozemku cca 45% a ze tří stran je na hraně sousedních pozemků. Norma na zastínění zahrady ČSN 73 43 01 stanovuje, že zahrada by měla být osluněna z 1/2 po dobu min. 3 hodin dne 1.3. Naše studie ukázala, že pozemek bude osluněn 2 a půl hodiny. Ale kdyby soused při stavbě svého domu dodržoval předepsaná regulativa, tak studie 100% prokáže, že zastínění pozemku je v normě. Je možné při vytváření této studie pracovat s faktem, že sousední dům byl postaven nelegálně? Děkuji

Jan Krátký

Pokud stavební úřad sousedův dům legalizoval, tedy jej dodatečně povolil a uvedl do trvalého užívání, sdělil tím svůj názor, že…


demolice stavby chalupy

Dobrý den, koupil jsem starou chalupu, dřevěnou omítnutou. Po odstranění omítky jsem zjistil, že dřevěné stěny i další prvky jsou masivně zasaženy dřevokazným hmyzem (tesařík krovový), oprava podle odborníka je nemožná. Proto je nutné objekt odstranit. Jakým způsobem při demolici postupovat, jaká povolení a od koho jsou potřeba? Navíc stavba se nachází v obci, která je vyhlášena za chráněnou památkovou oblast.

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 128 stavebního zákona je nutné odstranění stavby ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu. K ohlášení je…


sousedova obtěžující stavba kůlny s ustájeným dobytkem

Dobrý den, vedle nemovitosti, resp. v těsné blízkosti si soused postavil kůlnu, ve které má ustájený dobytek. Jelikož je kůlna na mírném kopečku a dobytek je ustájený na nezpevněné ploše, splašky z této kůlny jdou na náš pozemek. Zároveň nás obtěžuje zápach z hnoje u této kůlny, s tímto souvisí i větší výskyt hmyzu. Jak máme postupovat, aby byl chov dobytka u našeho rodinného domku ukončen? Děkuji

Jan Krátký

Pokud se sousedem nedohodnete na řešení problému, písemně se obraťte na příslušné orgány státní správy. Prvním z nich je příslušný…


změna stavby nezkolaudovaného RD

Dobrý den. Koupil jsem nezkolaudovaný RD ve fázi hrubé stavby, který chci dokončit a úspěšně zkolaudovat. První stavební povolení bylo vydáno někdy v roce 1990. Poté se měnili majitelé a vždy se něco málo postavilo. Chtěl jsem se zeptat, jestli musíme žádat o nové stavební povolení nebo mi úřad prodlouží to původní? Poslední stavební povolení je z r. 2001. Dále se chci zeptat, pokud se stavba mírně rozchází s dokumentací (změna umístění dveří), je nutné nechat dělat novou dokumentaci nebo stačí provést změnu, ohlášení? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud bylo s realizací stavby započato do dvou let od nabytí právní moci stavebního povolení, má toto stavební povolení stále platnost.…


"kolaudace" vers. "souhlas s užíváním" stavby RD

Dobrý den. Prosím o informaci, v čem je rozdíl mezi kolaudací a ohlášením užívání stavby? Máme stavbu postavenou na ohlášku (dům do 150 m2). Podle mých informací bychom měli tedy využít "ohlášení o užívání stavby". Prosím o info, jak toto ohlášení probíhá a v čem se liší od kolaudace?

Jan Krátký

Podle minulé právní úpravy stavebního zákona č. 50/1976 Sb. se stavby uváděly do trvalého užívání v kolaudačním řízení.…