problematické získání souhlasu souseda ke stavbě RD
Dobrý den, při získávání povolení k novostavbě našeho domu jsme zjistili, že trávník mezi místní komunikaci a naší parcelou (šířka 1 m) má soukromého vlastníka žijícího v USA, kterého jsme již několikrát kontaktovali na adresu uvedenou v KN. Bezvýsledně. Načež jsme se dozvěděli, že pan snad nechce komunikovat s nikým. Je možnost ho nějakým způsobem obejít, když obec k vyjádření trvá na jeho souhlasu s překročením metrového trávníku? Předem děkuji za vaši odpověď
Mezi účely vyvlastnění, dle ustanovení § 170 stavebního zákona, patří odejmout nebo omezit právo k pozemku k vytvoření podmínek pro…
stavební úpravy sousedního RD v rozporu s povolením
Dobrý den, chtěla bych poradit zda mám nějaké práva nebo ne. Náš soused dostal povolení stavět na svém pozemku nový dům. Kompletně starý dům zboural a místo něj chce postavit nový. Chtěla bych se zeptat zda je možné, že úřady mu to povolili jako ohlášku rekonstrukce rodinného domu a nástavbu. Soused nám dal na vědomí, že chce stavět, ale mi jsme mu odpověděli nesouhlasem. Z dopisem nám přiložil technickou zprávu, která už momentálně teď neodpovídá /měla být zbouraná jen část pozemku/. Úřad nás písemně o ničem neinformoval a povolil rekonstrukci. To nemusel? Po zjištění povolení, nám nepovolil nahlédnout do plánů, abychom viděli jak dům bude vzdálen od našeho domu, či pozemku a na jakých místech budou mít okna, které si k našemu pozemku nepřejeme. Dům musí stát na stejných základech nebo může být posunut a mohou být pozměněny okna?Jak daleko musí být postaven dům od sousedního pozemku? Moc Vám děkuji předem za odpověď.
V souladu s ustanovením § 104 odst. 1 stavebního zákona lze některé stavby realizovat na základě ohlášení stavebnímu úřadu, při…
výměna krovu a kryiny - dodatečné povolení
Dobrý den, dle nového stavebního zákona potřebujeme ohlášení na výměnu starého krovu a krytiny na baráku. Toto všechno a ještě vyzdění nových štítů + komín jsme udělali bez jakéhokoliv ohlášení. Lze to dodatečně všechno ohlásit a jaká je pokuta? Děkuji
Samotná výměna střešní krytiny nevyžaduje ani ohlášení stavebnímu úřadu, pokud se nejedná o krytinu, ve které je obsažen azbest nebo o…
terénní úpravy na pozemku s uvažovanou stavbou RD
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu. Mám pozemek, na kterém územní plán obce počítá se stavbou RD a i já bych rád do 2 let postavil RD. Dotaz je ohledně zatím předběžných úprav: rádi bychom, než se opravdu rozhodneme stavět, využili tento pozemek jako zahradu, ale nejdříve by to vyžadovalo nějaké terénní úpravy, pozemek má rozlohu 1000 m2 a sousedí s obecním pozemkem z jedné strany. Pozemek je mírně ve svahu a trochu bychom ho rádi srovnali do roviny. Jaká jsou k tomuto třeba povolení, nebo stačí pouze nahlášení Obecnímu úřadu? Vlastně se jedná o půlku pozemku, kde chceme ubrat hlínu a odvozit jí, aby se pozemek sice ne úplně, ale aspoň trochu srovnal. Předem děkuji za odpověď.
Záleží na rozsahu terénních úprav. Pokud se jedná o terénní úpravy malého rozsahu a to úpravy terénu, násypy a výkopy do 1,5 m výšky…
stavba RD na pozemku s chatou
Chci koupit pozemek se starou chatou nebo spíše šopou 1+1 a chtěl bych na tomto pozemku postavit domek. Jak a kde mohu požádat o změnu statutu pozemku na stavební? Jak dlouho taková změna probíhá a bývají s tím problémy? děkuji
Než pozemek se stavbou koupíte, na příslušné obci nebo stavebním úřadě si zjistěte, zda je Váš záměr v souladu s územním plánem…
demolice chléva a přístavba RD
Dobrý den, opravujeme starší rodinný domek, jehož součástí je chlév 16 m2. Máme v úmyslu chlév zbourat a místo něj přistavět další obytnou místnost, do níž bude přivedeno plynové vytápění. Je nutné toto ohlásit stavebnímu úřadu nebo mít stavební povolení? Musím mít povolení k odstranění původní stavby? Dům opravuji svépomocí. Děkuji za odpověď.
Vlastník stavby je, v souladu s ustanovením § 128 stavebního zákona, povinen stavebnímu úřadu ohlásit odstranění všech staveb, mimo staveb…
stavba RD na sousedním pozemku a stavební uzávěra
Dobrý den, chtěli bychom Vás poprosit o radu. Bydlíme v oblasti, kde je na pozemky uvalena stavební uzávěra. Ovšem sousední pozemek byl prodán za účelem stavby rodinného domu. Proti tomuto povolení jsme se odvolali, ovšem tahanice trvaly tak dlouho, až tuto povolení zamítl krajský stavební úřad (není zde kanalizace, nedostatečná vodovodní síť atd.). Samotní majitelé pozemku se povolení na stavbu vzdali. Ovšem jaké bylo naše překvapení, když jsme obdrželi informaci, že majitelé pozemku opět podali žádost o stavební povolení, Ovšem tato žádost nám nebude doručena písemnou formou, ale má být vyvěšena na informační tabuli a internetových stránkách městského úřadu. Máme pocit, že pokud bychom se na toto opět neinformovali, tak nevíme o žádné žádosti a jedná se o nás bez nás. Proto se na Vás obracíme s prosbou o radu: 1/ Může být znova dán požadavek na stavební povolení i přesto, když jde o stavební uzávěru a povolení již dříve zamítl krajský úřad? 2/ Lze žádost o povolení vyvěsit pouze na tabuli nebo internet bez povinnosti upozornit na toto majitele sousedního pozemku např. formou dopisu? 3/ Jaká jsou vůbec pravidla na povolení stavby v oblasti stavební uzávěry? Děkuji za odpovědi
Podat žádost na stejnou stavbu na stejném pozemku lze. Stavební úřad nemůže tomuto zabránit a podanou žádost musí znova projednat. Na…
rekolaudace domaci dilny na pneuservis
Dobrý den. Chci se zeptat: mám zkolaudovanou domácí dílnu, ale potřebuji rekolaudovat na pneuservis. Jaké jsou potřeba dodržet body na provozovnu? Díky
Stavebnímu úřadu musíte v souladu s ustanovením § 127 stavebního zákona oznámit změnu užívání stavby. V tomto ustanovení stavebního…
odstupová vzdálenost bytového domu od hranice pozemku a návrh komunikace
Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit odstupovou vzdálenost bytového domu od sousední hranice, z jedné strany je RD, z druhé bytový dům. Příjezdová cesta k budoucímu bytovému domu je široká 5 m, což podle mě nesplňuje § 22 odst. 1 vyhl. 501/2006 Sb., kde je stanovena šíře při jednosměrném provozu min. 10,5 m. Děkuji
V uvedeném ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. se však nemluví o šířce komunikace, ale o šířce veřejného prostranství, jehož…
užívání RD před kolaudací
Dobrý den, našla jsem si vaši stránku, která mě zaujala. Proto bych se vás chtěla tímto dopisem zeptat na věc, která mě dost trápí. V loňském roce jsme si zajistili firmu, která nám měla postavit rodinný domek. Podle smlouvy nám ho měli předat letos v dubnu. Jelikož ale měli spoustu práce jinde, tak to tedy stavební vedoucí říká, tak dům ještě teď není hotový. Nechali jsme si udělat topení do podlahy, ve kterém dělníci udělali díry, takže se musel jeden pokoj rozkopat a opravit, čímž se předání domu ještě prodlužuje. Už jsme měli naplánované stěhování, ale zjistili jsme, že se nemůžeme stěhovat dřív než po kolaudaci. Všechny místnosti už jsou hotové, kromě toho jednoho pokoje, u kterého musíme počkat až vyschne, když ti dělníci zničili ty trubky a teklo nám pod podlahu. Chtěla bych se zeptat, když už je dům hotový, zda bychom se mohli přestěhovat dřív než po kolaudaci? Zda je možné si to na nějakých úřadech domluvit, abychom tam přestěhovali věci a bydleli tam? Dále bych chtěla vědět, co nám hrozí, pokud se tam přestěhujeme dřív, než proběhne kolaudace? Předem děkuji za odpověď
Stavbu lze užívat až na základě pravomocného kolaudačního rozhodnutí /kolaudačního souhlasu či oznámení o užívání v případě, že…