Nalezeno 104 dotazů

osazení okna a nesouhlas souseda

Dobrý den. Podali jsme žádost o vydání stavebního povolení. Připravujeme rekonstrukci stodoly na RD. Půdorys, ani boční strany stavby se měnit nebudou. Stavba je místěna 0,7 m od hranice pozemků. V přízemí je umístěna garáž a sklad. Obytná jednotka by se stavěla jako podkrovní. Jedno okno ve štítě stavby (kuchyně) dle projektu směřuje do zahrady sousedního pozemku. Umístění okna je nutné a klíčové, protože z druhé štítové strany stavby stojí náš RD a na zadní stranu stavby navazuje druhá stodola. Ze strany dotčených sousedů máme slíbený nesouhlas s vybudováním okna (rozměry š.1000, v. 1200 mm ve výšce cca 3 m). Sousední RD je vzdálený od této stavby 20-25 m. Odvolávají se na rušení soukromí a snížení hodnoty nemovitosti. Chtěl bych se zeptat, jak se k tomuto problému postaví stavební úřad a jaké máme vyhlídky při případném soudním sporu vyvolanému jejich žalobou? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

V dotazu neuvádíte, jak na žádost o stavební povolení zareagoval stavební úřad. Bude samozřejmě záležet na jeho názoru, jak případné…


stavba sousedního RD /odstupy, námitky a odvolání/

Můj soused požádal stavební úřad (SÚ) o vydání územního rozhodnutí (ÚR) pro stavbu rodinného domu (RD) na svém pozemku. Plánovaný RD je vzdálen od mého objektu k bydlení 4 metry, s čímž jsem nesouhlasil a požadoval jsem v rámci projednávání ÚR dodržení sedmi metrové vzdálenosti mezi objekty k bydlení. Hlavním důvodem bylo, že plánovaný sousedův RD je situován tři metry od komunikace (chodníku) směrem k mému domu. Stavební úřad (SÚ) však posoudil návrh za platný a v souladu se stávající legislativou. Dále argumentoval s pojmem "zvlášť stísněné územní podmínky" (sousedův pozemek má plochu 230m2) a mou námitku zamítl. Uvedl, že je vázán návrhem stavebníka a že v tomto případě (můj dům je na hranici parcel), když můj dům není vzdálen od hranice pozemku 2 metry, nemohu požadovat 7 metrovou vzdálenost mezi domy, neboť ta by šla pouze k tíži jednoho stavebníka (souseda). Proti ÚR jsem se odvolal k nadřízenému správnímu orgánu (odbor územního a stavebního řízení magistrátu města), ale i ten uznal stanovisko SÚ, ÚR potvrdil a podané odvolání zamítl, neboť jej shledal jako nedůvodné. Na závěr (v poučení účastníků) uvedl, že se podle ustanovení § 91 odst. 1 správního řádu nemohu dále odvolat. Moje otázka zní: mohu za této situace ještě něco udělat proti plánované stavbě a domáhat se sedmi metrové vzdálenosti? Děkuji za Váš názor.

Jan Krátký

Máte možnost podat žalobu k příslušnému správnímu soudu, který bude zjišťovat, zda rozhodnutí bylo vydáno v souladu s platnými…


vzdálenost přístavby RD od komunikace

Dobrý den, prosím o odpověď, v jaké vzdálenosti je možno umístit přístavbu rodinného domu, když sousední pozemek je místní asfaltová komunikace? Děkuji.

Jan Krátký

Ustanovení § 25 odst. 7/ vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ předepisuje min. vzdálenost pro…


umístění sousedního RD /odstupové vzálenosti a stísněné územní podmínky/

Dobrý den, soused chce postavit samostatně stojící RD s terasou ve vzdálenosti 4 m od mého samostatně stojícího domu, který leží svou severní stěnou přímo na jižní hranici sousedova pozemku. Uvedená vzdálenost 4 m je mezi severovýchodním nárožím mého domu a jihozápadním nárožím terasy plánovaného RD. Požádal jsem souseda, aby dodržel vzdálenost 7 m, neboť má možnost se právě o tyto 3 m posunout východním směrem, které ho dělí od veřejné komunikace (chodníku). To on odmítá, neboť na těchto 3 m chce mít předzahrádku. Odvolává se na "zvlášť stísněné územní podmínky" a že tuto výjimku mu umožňuje vyhláška a že v žádné z protilehlých stěn domů nejsou okna od obytných místností. Jeho terasa při jižní straně RD je vzdálena 4,9 m od okna ložnice ve východní stěně mého domu a okna od obytných místností obou domů jsou vůči sobě umístěna pod úhlem 90 a 45 stupňů a v plánovaném RD budou situována na jih a jihozápad (neleží v protilehlém směru). Přitom terasa RD s ohledem na své účelové určení bude patřit k těm prostorům, které budou obyvatelé RD zcela určitě podstatnou část roku využívat k uspokojování svých potřeb bydlení a relaxaci, a kdy prostor terasy nelze od okolí "odizolovat" tak, jak je tomu např. v případě oken v místnostech (možnost uzavření, žaluzie, a podobně). Okno od mé ložnice vůči terase navrhovaného RD se již nachází v protilehlém směru a jeho kolmá (protilehlá) vzdálenost od středu terasy je 2,9 m. Domnívám se, že za těchto okolností bude dotčena moje pohoda bydlení, neboť pokud pro výjimku ze zákonem stanovené vzdálenosti mezi samostatně stojícími domy (ze 7 m na 4 m) platí za jistého předpokladu (v žádné protilehlé stěně nesmí být okna od obytných místností), bylo by velmi nelogické, aby se tato v praxi osvědčená výjimka nevztahovala i na místnost a terasu, i když se o tom ve vyhlášce výslovně nehovoří. Mám právo trvat v tomto případě na dodržení zákonem stanovené vzdálenosti 7 m ?

Jan Krátký

Odpověď začnu částečnou citací platné prováděcí vyhlášky stavebního zákona /vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


stavba RD v ochranném pásmu lomu

Dobrý den, vlastníme pozemek na Praze 5. Na uzemním plánování i stavebním úřadě nám ovšem řekli, že se nachází v ochranném pásmu lomu. Rádi bychom tam postavili rodinný dům. Dá se něco dělat? Lze požádat o udělení nějaké výjimky? Jsou povinni nám někde sdělit, zda je v plánu ochranné pásmo posouvat, pokud se lom bude také posouvat? Sousedí s námi pozemek, na kterém chtějí realizovat přístavbu RD, vyběhali si stavební povolení a projekt a nyní jim bylo povolení stornováno a přístavba zakázána. Lze se nějak bránit, případně požadovat náhradu vynaložených nákladů? Děkuji

Jan Krátký

Obávám se, že prosadit záměr stavby rodinného domu na předmětném pozemku nebude jednoduché, ba spíše nemožné. Stavební úřad se musí…


odstupová vzdálenost mezi bytovým a rodinným domem

Dobrý den, prosím, zda mi můžete odpovědět, jaké jsou dány podmínky, týkající se vzájemného odstupu staveb, kdy se jedná o rodinný dům a obytný dům. Děkuji předem

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti stanovuje prováděcí vyhláška stavebního zákona, konkrétně § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích…


stavba objektu pro podnikání na hranici pozemku

Prosíme o vyjádření k tomuto problému: Jsme ve staré řadové zástavbě. Soused chce postavit na hranici naší a jeho zahrady jednoposchoďový dům na podnikání (v přízemí 2 garáže a v patře 6 kanceláří). Podle předběžného projektu má mít stavba sedlovou střechu se sklonem do naší zahrady a rovněž okna od garáží a kanceláří jsou situována do zahrady. Prosíme o radu, zda může stavět na hranici našeho pozemku s tím, že přesah střechy bude zasahovat do naší zahrady a okna situovat k nám?

Jan Krátký

Ověřte si, zda je sousedem navrhovaná stavba, včetně jejího umístění, v souladu s územním plánem obce. Soulad s územním plánem je…


odstupová vzdálenost mezi stavbami bytových domů

Dobrý den, mám dotaz ohledně vzdálenosti mezi dvěma bytovými domy. Existuje nově povinná norma, která stanoví, že vzdálenost mezi domy nesmí být menší než výška vyššího bytového domu? Pokud ano, je to možné obejít tím, že by nový bytový dům byl stavěn lehce „nakoso“ ke stávajícímu? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti neurčuje norma, nýbrž stavební zákon, resp. jeho prováděcí vyhláška o obecných technických požadavcích na…


rekonstrukce RD a změna umístění stavby

Dobrý den přeji a prosím o odpověď. Koupil jsem pozemek 250 m2, ve stísněných podmínkách zástavby ve městě. Na pozemku byl starý RD, 3 m od sousedního domu, který tvořil hranici se sousedním pozemkem. Prodávající jej částečně zboural, kdy chtěl provést stavbu novou, dle stavebního povolení. Soused jej donutil námitkami ke změně polohy nového domu tak, ze již není v plánech na hranici jako původní dům, ale 1 m od hranice. Nyní jsme vlastníky pozemku, kdy na pozemku stojí stále stará bouračka s obvodovými zdmi. Chtěl bych se zeptat, zda existuje postup, jakým bychom mohli prosadit znovu dům na původní hranici jak stál ten starý, protože pozemek je malý? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Z dotazu vyplývá, že na novou stavbu rodinného domu již bylo vydáno stavební povolení. Zda bylo k odstranění původní stavby vydáno…


odstupová vzdálenost mezi bytovým domem a RD

Dobrý den, žádám o odpověď na dotaz, týkající se vzdálenosti mezi rodinným domem a bytovým domem. Vím, že mezi dvěma rodinnými domy /pokud v jsou v protilehlých stěnách okna/ má vzdálenost být 7 m. Na tento argument nám pracovnice stavebního odboru řekla, že bytový dům není dům rodinný a proto se na něho tento předpis nevztahuje. Existuje nějaký předpis, ve kterém je stanoveno, jaká má být v tomto případě minimální vzdálenost? Předem děkuji za vaši odpověď.

Jan Krátký

Z dotazu nevyplývá, zda je tento případ řešen dle stavebně právních předpisů platných do 31.12.2006 nebo dle těch, které platí po tomto…